گروه: بلیط
تاریخ: ۱۱:۵۳ :: ۱۳۹۷/۰۶/۳۱
به چه سبب شهرآورد ۸۸ مهیب است؟

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از مشرق، ، سازمان لیگ به صورت رسمی از اجرای قانون خبر داده و تاحالا مخالفت جدی با این اتفاق از سوی هیچ شخص یا نهادی مطرح نگردیده است. بازیکنان تجربه بازی در ورزشگاه مملو از تماشاگر حریف را در این بازی نداشته اند و گمان اینکه جمعیت […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از مشرق، ، سازمان لیگ به صورت رسمی از اجرای قانون خبر داده و تاحالا مخالفت جدی با این اتفاق از سوی هیچ شخص یا نهادی مطرح نگردیده است. بازیکنان تجربه بازی در ورزشگاه مملو از تماشاگر حریف را در این بازی نداشته اند و گمان اینکه جمعیت شگرف پرسپولیسی های تهران و سراسر ایران در یک شهرآورد تماما رسمی و حیثیتی برای نخستین بار در تاریخ به اختیار خود و نه به اجبار در خانه بنشینند و تکان نخورند موهای بدن را سیخ می کند!

بازیکنان تجربه بازی در ورزشگاه مملو از تماشاگر حریف را در این بازی نداشته اند و گمان اینکه جمعیت شگرف پرسپولیسی های تهران و سراسر ایران در یک شهرآورد تماما رسمی و حیثیتی برای نخستین بار در تاریخ به اختیار خود و نه به اجبار در خانه بنشینند و تکان نخورند موهای بدن را سیخ می کند!اکنون که با تجربه تازه ای مواجه هستیم سناریوهای متفاوت پیش رو و راهکار برخورد با هرکدام را مرور می کنیم تا زمان رو به رو شدن با شرایط ناگهانی به جای شوکه شدن بدانیم چه باید بکنیم.

اول؛ تماشاگران نیایند، قانون به شکلی دقیق مراعات گردد

اگر فرهنگ سازی به نحو عمیق و با تبلیغات وسیع صورت پذیرد این محتمل ترین سناریو می باشد و تماشاگران میهمان قید تماشای یک بازی را می زنند و حداکثر همان ۱۰ درصد در ورزشگاه حاضر می باشند. در این شرایط تنها دغدغه موجود تامین امنیت انگشت شمار تماشاگران میهمان است که با افرایش تعداد مامورین و نگه داشتن آنان تا زمان تخلیه کامل ورزشگاه از تماشاگران حریف قابل تامین است .

مکانیزم کلیدی سازمان لیگ برای رسیدن به این هدف تا به این لحظه تنها خواهش و تمنا بوده و سعید فتاحی دیشب در گفت و گوی تلویزیونی خود صراحتا از تماشاگران پرسپولیس خواهش کرد به ورزشگاه نیایند تا بازی بدون مشکل برگزار گردد.

دوم؛ تماشاگران بیایند، معلوم حاضر گردند

یکی دیگر از سناریوهای محتمل این است که قانون نصفه و نیمه اجرا گردد و همان طور که سعید فتاحی گفته اگر سکوها یک ساعت پیش از بازی تهی ماند به تماشاگران تیم حریف اختصاص پیدا می نماید. با این توجیه که نخستین تجربه برپایی است، تقسیم ۹۰ به ۱۰ در عمل کمرنگ شده و به احتمال زیاد شاهد غلبه حداکثر ۶۰ تا ۶۵ درصدی حامی های میزبان بوده و شهرآورد کم دردسری را شاهد می باشیم. البته از سعید فتاحی باید سؤال کرد مکانیزم در انتظار نگه داشتن جمعیتی که ساعت ها پشت در مانده اند تا یک ساعت پیش از بازی برسد چه می باشد و چه تضمینی وجود دارد با حضور این جماعت خسته و عاصی مصیبت رخ ندهد.

این مطلبو از دست ندید!  پرسپولیس برای برانکو بلیت هواپیما فرستاد

یک راه منطقی پیش روی مسئولین این است به جای سفارش به خانه نشینی، فکری به حال جماعتی که یک سال را با خیال این بازی سر کرده و الان از حضور در ورزشگاه محروم شده اند، بکنند. انتصاب نمایشگر برای تماشای دسته جمعی بازی در مکان های متفاوت حتی داخل مجموعه آزادی و سالن ۱۲ هزار نفری آن توان دارد ایده جالبی باشد تا نیمه همیشه محروم از حضور در ورزشگاه یعنی بانوان هم به این بازی نزدیک تر گردند.

سوم؛ تماشاگران بیایند، مخفیانه وارد گردند

یک اتفاق تماما متحمل دیگر این است که بلیت های کم تعداد میهمان در همان دقیقه های اولیه به فروش رسیده می گردد و یقینا شاهد طرفدارانی می باشیم که بلیت جایگاه های تماشاگران حریف را خریداری می نمایند و با پخش شدن لابه لای جمعیت مخالف از شدت زهر طرفداری آنان کم می گردد. عامل نتیجه نقش موثری در تشدید حاشیه های مسابقه داشته و یک مسابقه بدون فراز و فرود فرقی نمی کند در یک ورزشگاه تهی برگزار گردد یا مملو از جمعیت و اگر این بازی از لحظه های دراماتیک تهی باشد ارزش تقسیم ۹۰ به ۱۰ ورزشگاه هم به حاشیه می رود.

در این میان البته باید اعضای جدید را مستثنی کرد چراکه بدیهی است برای تقاضاکننده بلیت این بازی حیثبتی چندان دشوار نیست چند روز عضو سیستم پیامکی تیم حریف گردد!

در این میان البته باید اعضای جدید را مستثنی کرد چراکه بدیهی است برای تقاضاکننده بلیت این بازی حیثبتی چندان دشوار نیست چند روز عضو سیستم پیامکی تیم حریف گردد! شاید این پیشنهادها ناپخته باشد اما اینکه مسئولین برپایی لیگ بدون هیچ پیش زمینه و برنامه ریزی تنها قصد دارند بازی را با قانون جدید برگزار کنند منطقی نبوده و نوعی برطرف تکلیف به نظر می آید.