گروه: بلیط
تاریخ: ۱۲:۱۹ :: ۱۳۹۷/۰۷/۲۵
به چه سبب سینما شنبه ها نیم بها شد؟

    گرچه وضع فروش فیلم‌ها در سال‌های موخر رشد قابل‌توجهی داشته و کف فروش آثار سینمایی در چرخه اکران به یکی دو میلیارد دست یافته هست، اما با این وجود رکود قابل‌توجهی بر بازار سینمای ایران حاکم هست.     بخش گسترده ای از درآمد سینما‌های کشور ذی ربط به پردیس‌های سینمایی تهران هست […]

به چه سبب سینما شنبه‌ها نیم‌بها گردید؟     گرچه وضع فروش فیلم‌ها در سال‌های موخر رشد قابل‌توجهی داشته و کف فروش آثار سینمایی در چرخه اکران به یکی دو میلیارد دست یافته هست، اما با این وجود رکود قابل‌توجهی بر بازار سینمای ایران حاکم هست.     بخش گسترده ای از درآمد سینما‌های کشور ذی ربط به پردیس‌های سینمایی تهران هست و این مجموعه‌ها توانسته‌اند بازار سینما را در دست دریافت کنند.       به همین علت بازار‌های سینمایی در شهرستان‌ها و نقاط دیگر تهران، اما شرایط چندان مطلوبی از لحاظ فروش ندارند و زیادی از سالن‌های سینمایی به دشواری جوابگوی دخل و خرج خود می باشند.
دور زدن رکود در بازار سینما
      کاوش بازار سینما نشان می‌دهد در نقاطی که چنین مجموعه‌های راه‌اندازی شده نتیجه مطلوبی حاصل شده هست. از طرفی دیگر یکی دیگر از مهم‌ترین عاملان ایجاد رکود در بازار سینما قیمت‌گذاری بلیت‌هاست.

بر طبق مصوبه انجمن سینماداران، نرخ بلیت سینما‌های تهران در سال ۹۷ با افزایش همراه بوده و نرخ بلیت‌ها در تهران در سینما‌های پیشرفته در روز‌های عادی ۱۵ هزار تومان و در روز‌های نیم بها ۷ هزار و ۵۰۰ تومان، در سینما‌های ممتاز در روز‌های عادی ۱۰ هزار تومان و در روز‌های نیم بها ۵ هزار تومان، در سینما‌های درجه یک در روز‌های عادی ۸ هزار تومان و در روز‌های نیم بها ۴ هزار تومان، در سینما‌های درجه دو در روز‌های عادی ۶ هزار تومان و در روز‌های نیم بها ۳ هزار تومان هست.     علاوه بر این نرخ بلیت‌ها در جایگاه ها استان‌ها در سینما‌های پیشرفته در روز‌های عادی ۱۲ هزار تومان و در روز‌های نیم بها ۶ هزار تومان، در سینما‌های ممتاز در روز‌های عادی ۸ هزار تومان و در روز‌های نیم بها ۴ هزار تومان، در سینما‌های درجه یک در روز‌های عادی ۷ هزار تومان و در روز‌های نیم بها ۳ هزار و ۵۰۰ تومان، در سینما‌های درجه دو در روز‌های عادی ۵ هزار تومان و در روز‌های نیم بها ۲ هزار و ۵۰۰ تومان هست.
ظاهر گول زننده بازار سینما
ارزیابی بازار سینما در تابستان گذشته در ظاهر وضع فروش را مطلوب نشان می‌دهد. این بازار در فصل تابستان حدود ۶۱ میلیارد تومان درآمد داشته هست و این در حالی هست که بخش عمده‌ای از این میزان تنها حاصل فروش یک فیلم هست. « «هزارپا» داودی با فروش بیشتر از ۳۵ میلیاردی که در تابستان به دست آورد تاثیر مستقیمی بر گیشه سینمای ایران در سه ماه دوم سال گذاشت.     این فیلم بیشتر از ۵۰ درصد فروش سینما را در تابستان به دست آورده و این اتفاق بیانگر از آن هست که در صورت حذف «هزارپا» از جدول فروش، سینمای ایران در تابستان فروش ناموفقی را تجربه کرده هست و ۲۱ فیلم دیگر روی هم ۲۶ میلیارد فروش داشته‌اند.     بعد از «هزارپا»، فیلم «تنگه ابوقریب» بهرام توکلی با اختلاف بسیار زیادی و با فروشی نزدیک به چهار میلیارد عنوان دومین فیلم پرفروش تابستان را از آن خود کرد و پس از ان نیز فیلم‌های کمدی «دشمن زن» و «دم سرخ‌ها» توانستند در جایگاه‌های بعدی قرار دریافت کنند.     در روز‌های موخر هم فیلم «مغز‌های کوچک زنگ زده» رکورددار فروش هست. نکته قابل تامل این هست که در این میان فروش فیلم‌ها در پردیس‌های سینمایی به‌دست آمده و شاید همین زنگ خطر بهانه‌ای شده هست برای فعالین سینما تا به تکاپو بیفتند.
راهی برای دور زدن رکود پیدا
شهریور ماه سال گذشته شورای صنفی نمایش تصویب کرد بمناسبت روز ملی سینما و علاوه بر این هفته دفاع مقدس مردم می‌توانند به مدت ۲۰ روز (۱۹ شهریور تا ۶ مهر) بلیت سینما‌ها را نیم بها خریداری و فیلم‌های موردعلاقه‌شان را در سینما تماشا کنند.     این طرح البته علی رغم رکود فروش فیلم‌ها، به مذاق بعضی از سینماداران خوش نیامد و آن‌ها در جلسه‌ای که با شورای صنفی نمایش داشتند، خواستار اجرای طرح به مدت یک هفته شدند؛ ولی از طرفی بعضی سینماگران هم معتقد بودند این تصمیم شورای صنفی نمایش سر انجام به سود سینماست و موجب رونق گیشه خواهد گردید.       در سال‌های موخر روز‌های سه‌شنبه بلیت سینما‌ها نیم‌بها بوده و در بعضی نقاط پایتخت و کشور این اتفاق میزان فروش را افزایش داده هست.

این مطلبو از دست ندید!  بلیت سینماها دو روز در هفته گران می‌شود

حالا با توجه به رشد قیمت‌ها و رکودی که بر بازار فرهنگ و هنر سایه انداخته شورای اکران تصمیم گرفته هست که بلیت‌های سینما در روز‌های شنبه هم نیم بها گردد.     علی سرتیپی، سخنگوی شورای عالی اکران می‌گوید با توجه به استقبال مردم از بلیت‌های نیم‌بها، تصمیم گرفتیم علاوه بر روز‌های سه‌شنبه، سینما‌ها روز‌های شنبه هم بلیت نیم بها عرضه دهند.     به گفته سرتیپی، اجرای این طرح از شنبه هفته آینده ۲۸ مهر در سینما‌های تهران لازم الاجراست. تصمیم شورای عالی اکران در حالی اجرا می‌شود که بیشتر سینماداران با این تصمیم همراه شده‌اند و به نظر می‌رسد در شرایط اقتصادی سال کنونی حتی پردیس‌های سینمایی هم با مشکل فروش روبه‌رو بوده‌اند.