تاریخ: ۴:۴۲ :: ۱۳۹۶/۱۱/۰۴
به چه سبب دندان می پوسد؟

جام جم آنلاین: آغاز پوسیدگی به طور یک لکه سفید رنگ هست و اگر توجه نشود، پیشرفت می‌کند و در محل حفره تشکیل می‌شود. اگر دو مرتبه هم توجه نشود، پوسیدگی از مینای دندان به عاج می‌رسد. وقتی پوسیدگی به عاج می‌رسد، اندکی درد دارد، اما باز اگر توجه نشود، پوسیدگی از عاج به اعصاب […]

جام جم آنلاین: آغاز پوسیدگی به طور یک لکه سفید رنگ هست و اگر توجه نشود، پیشرفت می‌کند و در محل حفره تشکیل می‌شود.

اگر دو مرتبه هم توجه نشود، پوسیدگی از مینای دندان به عاج می‌رسد. وقتی پوسیدگی به عاج می‌رسد، اندکی درد دارد، اما باز اگر توجه نشود، پوسیدگی از عاج به اعصاب و عروق دندان می‌رسد. اینجاست که مریض از شدت درد بی‌خواب می‌شود و باید معالجه ریشه صورت پذیرد.

اگر اینجا هم معالجه نشود، امکان دارد به آبسه تبدیل گردد که می‌تواند به بستری شدن در بیمارستان منتج گردد،، زیرا عفونت می‌تواند از اعصاب به استخوان‌ها سرایت کند و از آنجا به مغز می‌رسد. با مسواک زدن به مدت دو دقیقه با خمیردندان در بر دارنده فلوراید می‌توان پوسیدگی را کنترل و پیشگیری کرد.

به چه سبب کسی که بهداشت را رعایت می‌کند، دو مرتبه هم تغییر رنگ دندان در او رویت می‌شود؟

شاید تغییررنگ دندان مربوط به استفاده چای و قهوه فراوان یا استفاده فراوان مواد رنگی باشد. این که تغییر رنگ دندان مربوط به پوسیدگی هست یا مواد خوراکی، باید دندانپزشک مشخص نماید.

در مورد کسی که مرتب مبتلا به افت دهان می‌شود، چه توصیه‌ای دارید؟

باید این شخص نزد دندانپزشک برود. تندرستی دهان با تندرستی عمومی و تندرستی عمومی با تندرستی دهان مربوط هست. این اشخاص بهتراست از نظر تندرستی عمومی ارزیابی گردند.

آیا خمیر دندان بدون فلوراید در کشور ما وجود دارد؟

در کشور ما بیشتر خمیردندان‌ها فلوراید دارند. مخصوصا خمیردندان‌های مخصوص بزرگسالان. بعضی همکاران برای کودکان زیر سه سال خمیردندان بدون فلوراید را مناسب می‌دانند و بعضی خیر. فلوراید یک عنصر طبیعی هست که در پیشگیری از پوسیدگی دندان نقش دارد و در سبزیجات، میوه، آب اشامیدنی و چای به طورطبیعی وجود دارد.

در طرح دگرگونی تندرستی، وارنیش فلوراید را در مدرسه ها به طور موضعی به بچه‌ها می‌دهند و می‌توانیم به راختی از آن استفاده نماییم و دلواپس عارضه ها جانبی نباشیم.

وارنیش فلوراید تا چه زمانی داده می‌شود؟ آیا باید آن را ادامه داد؟

اگر کسی بهداشت دهان و دندانش مناسب بوده و تغذیه خوبی داشته باشد، کفایت می‌کند. درغیر این صورت شاید لازم باشد برای پیشگیری از پوسیدگی دندان اقداماتی را انجام داد. البته وارنیش فلوراید تنگنا سنی ندارد. اگر بزرگسالان هم استعداد پوسیدگی دندان را دارند، دندانپزشک برای آن‌ها تجویز می‌کند. استفاده از دهانشویه را برای کودکان زیر شش سال سفارش نمی‌کنیم، چون احتمال بلع وجود دارد؛ علاوه بر این دندان‌ها در حال تشکیل می باشند و امکان دارد فلوراید موجب تغییر رنگ گردد. وارنیش را برای بچه‌ها و دهانشویه را برای پس از شش سال استفاده می‌کنیم.

برای دندانی که از ریشه سیاه شده و درد می‌کند، چه اقدامی موثر هست؟ دندان را بکشیم یا نگه داریم؟

اگر دندان سالم هست و از درون تهی شده و مشکل پیدا کرده و احتیاج به پرکردن دارد، می‌توان از آن حراست کرد تا از بین نرود. اگر از ریشه پوسیده شده و با آنالیز لثه همراه هست، به طور مثال در افرادی که فراوان سیگار می‌کشند، این اشخاص باید اول سیگار را ترک نمایند و بعد دندان خود را معالجه کنند.