تاریخ: ۱۷:۲۹ :: ۱۳۹۷/۰۱/۲۰
به دیدن روستای رنسانسی ایران برویم

سرویس سبک زندگی فردا:    همدان یکی از استان‌هایی هست که عده ای از روستا‌های زیبای کشورمان را در خود جای داده هست و گردشگران بسیاری را به سوی خود می‌کشاند. روستایی که کاملا از سنگ می‌باشد و با لقب روستای رنسانسی ایران شناخته می‌شود. مقصدمان همان روستایی هست که در سریال علی البدل به نمایش درآمد […]

سرویس سبک زندگی فردا:    همدان یکی از استان‌هایی هست که عده ای از روستا‌های زیبای کشورمان را در خود جای داده هست و گردشگران بسیاری را به سوی خود می‌کشاند. روستایی که کاملا از سنگ می‌باشد و با لقب روستای رنسانسی ایران شناخته می‌شود. مقصدمان همان روستایی هست که در سریال علی البدل به نمایش درآمد و با عنوان روستای چشمه قل قل آوازه یافته هست.

 

به دیدن روستای رنسانسی ایران برویم

روستای ورکانه سرشناس به چشمه قل قل:

ورکانه روستایی در نزدیکی شهر همدان واقع در استان همدان ایران هست. روستای ورکانه همدان که به عنوان نگین گردشگری روستایی این استان آوازه یافته هست با سنگ‌های لاشه که تمام کوچه‌های آن را احاطه کرده‌اند زیر نور‌های موضعی به رنگ قهوه‌ای سوخته در می‌آیند که عکس ها اروپای دوران رنسانس را یادآور می‌شود. پیشینه روستای ورکانه به بیشتر از ۴۰۰ سال می‌رسد و آنچه از تاریخ برمی‌آید اینکه اولین و قدیمی‌ترین محله آن، محله درب مسجد هست. زبان اهالی روستا فارسی و لری هست. این روستا در سال ۹۵ به عنوان لوکیشن سریال «علی البدل» انتخاب گردید.

 

دلیل نامگذاری روستای ورکانه:

در گویش کردی «ور» به معنای کنار و «کانه» به معنای چشمه هست. ورکانه نیز به معنای قرار گرفتن در کنار آب و چشمه می‏باشد. از نقطه دیدگاهی دیگر روستای ورکانه به سبب اینکه در حول آن معادن سنگ به بسیاری رویت میشود، اسم ورکانه را به خود گرفته و وجه تسمیه روستای ورکانه را معادل محلی که در نزدیکی معدن یا ورکان هست، آورده‌اند.

 

پیشینه روستای ورکانه به بیشتر از ۴۰۰ سال می‌رسد. روستای ورکانه در دامنه جنوبی زاگرس مرکزی قرار گرفته و عمدتا به سبب کوهستانی بودن و برخورداری از طبیعت زیبا از منطقه های بسیار بکر به شمار می‌رود.

 

سنگ، سنگ لاشه، سنگ مالون، خشت و آجر انواع مصالح متعارف ساختمانی در ابنیه روستای ورکانه هست و عنصر سنگ به عنوان اصلی‌ترین مصالح در ابنیه روستای ورکانه بیشتر از هر چیز در بازدید از روستا به چشم میخورد و به نظر میرسد کاربرد سنگ در روستا به دلیل بسیاری این عنصر در روستا و دشواری و مقاومت آن در مقابل تحولات جوی و علاوه بر این کم بودن آجر و خشت در منطقه بوده هست.

 

در روستای ورکانه همدان که به عنوان نگین گردشگری روستایی این استان آوازه یافته هست، سنگ‌های لاشه که تمام کوچه‌های آن را احاطه کرده‌اند، زیر نور‌های موضعی به رنگ قهوه‌ای سوخته در می‌آیند که عکس ها اروپای دوران رنسانس را یادآور می‌شود.

 

هسته اولیه این روستا که حول قنات روستا شکل گرفته، قدمتی نسبتاً طولانی دارد و پیشینه تاریخی آن به اوایل دوره صفوی ذی ربط می‏شود. روستای ورکانه همدان یکی از ۶ روستای گردشگری همدان هست که اسم آن در لیست آثار ملی به ثبت رسید و به عنوان منطقه مخصوص گردشگری کشور مطرح گردید.

جاذبه‌های مذهبی روستای ورکانه عبارت هستند از:

ساختمان مسجد روستا در بافت قدیمی

در روستای ورکانه تنها یک مسجد وجود دارد که در ضلع جنوبی روستا به چشم می‌خورد.

این مطلبو از دست ندید!  پيام نوروزی استاندار همدان

 

آرامگاه امامزاده غیب

یکی از مکان‌های مقدس در ورکانه آرامگاه امامزاده غیب هست که در بین مردم روستا از اعتبار و احترام بسیاری بهره مند می‌باشد.

نظام ارباب رعیتی در روستای ورکانه:

در روستای ورکانه مثل سایر روستا‌های استان، ریش‌سفیدان جایگاه خاصی دارند و در زمان‌های قدیم نیز نظام تصمیم گیری و قدرت طبق ارباب رعیتی بوده هست.

در آن زمان نقی‌خان قراگوزلو، خان روستا بوده و پس از او نیز دخترش ارباب و حاکم روستا شده هست و در حال حاضر نیز بقایای اصطبلی که در دو کیلومتری جنوب روستا ساخته شده، هنوز هم وجود دارد.

قلعه مهری خانم:

این قلعه ذی ربط به مهری خانم، ارباب روستا بوده هست.

ورودی بنا نیز از طبقه همکف و طبقه اول و از ضلع شرقی بنا صورت می‌گرفته هست و دو پله از دو طرف ورودی طبقه همکف به طبقه اول منتهی می‌شود.

این بنا در فاصله ۱۰۰ متری در ضلع جنوبی روستا و در بستر سبز کوهپایه و مشرف به روستا واقع شده هست.

 

گورستان روستای ورکانه:

وجود گورستان ساده‌ای در روستای ورکانه که در آن هیچ سنگ قبری دیده نمی‌شود از دیگر مواردی هست که مورد توجه قرار دارد.

ورکانه، زادگاه نخبه علمی جهان:

 

زبان مردم ورکانه:

مردم روستای ورکانه به زبان‏های آذری، فارسی و کردی حرف می‏گویند.

 

غذا‌های محلی ورکانه:

سوغات روستای ورکانه:

فرآورده ها باغات ورکانه دربردارنده گردو، زردآلو، انگور و سیب خوب ترین سوغاتی‌های این روستا می باشند.

آب و هوای روستای ورکانه:

به سبب قرارگیری روستای ورکانه در دامنه جنوبی زاگرس مرکزی، آب و هوایی کوهستانی بر این روستا حاکم هست که حکایت از سرمای سخت زمستانی دارد.

خوب ترین فصل سفر به روستای ورکانه:

خوب ترین زمان برای سفر به ورکانه اواسط بهار تا انتهاء تابستان هست چون که آب و هوای معتدلی بر منطقه حاکم می‌شود.

بهار و تابستان: با گرم شدن هوا، ورکانه آب و هوای معتدلی پیدا می‌کند و سرسبزی باغ‌ها چهره‌ی این روستا را زیباتر جلوه می‌دهند.

پاییز و زمستان: در فصول سرد، سرمای دشواری به ورکانه می‌آید، اما علاقه‌مندان به طبیعت برای دیدن هزار رنگ پاییز و برف زیبای زمستانی باز هم، ورکانه را به عنوان مقصد

توصیه‌های کارناوالی:

در سفر به روستای ورکانه بردن لباس گرم را فراموش نکنید چون که آب و هوای این روستا در زیادتر روز‌های سال سرد هست.

احترام به فرهنگ بومی باعث می‌شود تا رابطه بهتری را با روستاییان تجربه کنید و باعث ناراحتی آن‌ها نشوید.

زباله‌های شما چهره‌ی این روستا را زشت می‌کند پس آن‌ها را در روستا بر جای نگذارید.

راه رسیدن به روستای ورکانه:

مسیر رسیدن به روستای ورکانه از همدان، در ابتدا انتخاب جاده همدان به ملایر و پس از آن محوریست که از این جاده منشعب می‌شود. پس از گذر از سد اکباتان و روستا‌های یلفان، شمس آباد و علی‌آباد از طریق جاده ورکانه به روستای ورکانه خواهید رسید.