تاریخ: ۱۲:۳۶ :: ۱۳۹۷/۰۶/۲۳
بهشت ناشناخته ایران/ از قطب گیاهان دارویی تا نقطه ای برای پیوند تاریخ و طبیعت

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از  گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛«؛«الموت بالا» با مکان های ناب و چشم اندازهای دلربای هزار رنگ و قرار داشتن در منطقه ای سخت عبور، بهشت ناشناخته ایران هست. این منطقه زیبا و بکر سردسیری در شمال شرق بخش الموت شرقی شهرستان قزوین، هم مرز استان مازندران هست. […]

بهشت ناشناخته ایران کجاست؟به گزارش راهنمای سفر من به نقل از  گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛«؛«الموت بالا» با مکان های ناب و چشم اندازهای دلربای هزار رنگ و قرار داشتن در منطقه ای سخت عبور، بهشت ناشناخته ایران هست.

این منطقه زیبا و بکر سردسیری در شمال شرق بخش الموت شرقی شهرستان قزوین، هم مرز استان مازندران هست.

دسترسی به الموت بالا از «معلم کلایه» و شرق بخش الموت شرقی شهرستان قزوین میسر هست، البته از سمت جنوب غرب استان مازندران نیز میتوان به این سرزمین زیبا رسید.

زیادتر گردشگران این مکان پر راز و راز کوهستانی که برای رسیدن به آن باید از راه های پر پیچ و خم گذشت را کوهنوردانی تشکیل می دهند که برای صعود به قله ۴ هزار و ۱۷۵ متری استان قزوین ترجیح می دهند در الموت بالا دمی بیایسند و از زیبایی های خیره کننده لذت برند.

**پیوند تاریخ و طبیعت در الموت بالا

وجود کاروانسرای پادشاه عباسی «پیچ بن» مربوط به دوره صفوی و قلعه «نویذر شاه» مربوط به دوره اسماعیلیان و بافت سنتی روستاهای منطقه مثل روستای پلکانی «کلایه»، «آتان» و «هنیز» و جاذبه های طبیعی زیاد مثل رودها و چشمه سارها و جنگل ها موجب شده تاریخ و طبیعت در این منطقه بکر با هم پیوند زده شود.

««سیالان»، بام استان قزوین نیز در این منطقه قرار دارد، قله ای که هر سال پذیرای جمع زیادی از کوهنوردان هست.

این قله بلندترین نقطه استان قزوین محسوب می شود و هم مرز با استان مازندران هست.

گردشگران با حضور در این منطقه توان دارند از هوای دلپذیر و مطبوع این منطقه سردسیری لذت برند، در کنار بافت سنتی روستاها و خانه های کاهگلی به تماشای مناظر کوهستانی و رشته کوه های سربه فلک کشیده و باغ های پرمیوه و پوشش جنگلی اطراف بنشینند و علاوه بر این در اطراف روستاها از تماشای آبشارها و شنیدن صدای زلال و جاری آب حظ ببرند.

** نبود اینترنت، کابوس گردشگران الموت بالا

الموت بالا علی رغم جاذبه های منحصر به فرد و نزدیکی با بناهای تاریخی کم نظیری چون «قلعه حسن صباح» از قطب های کلیدی گردشگری طبیعی استان قزوین محسوب می شود نیازمند تقویت زیرساخت های مخابراتی و رفاهی هست.

امروزه با گسترش فناوری های نوین، برخورداری دورترین نقاط از اینترنت وای فای انتظاری طبیعی محسوب می شود با این حال به سبب نبود ابزارها مخابراتی، گردشگرانی که به الموت بالا سفر می کنند باید تقریبا قید داشتن اینترنت وای فای را بزنند.

یکی از گردشگران حاضر در منطقه که از تهران به الموت شرقی سفر کرده هست و خود را «سید مرتضی حسینی» دانشجو معرفی می کند به ایرنا گفت: گردشگران وقتی به این منطقه زیبا و طبیعی می آیند انتظار ابزارها گردشگری که در شهرها موجود هست را ندارند اما داشتن اینترنت انتظار بی جایی نیست و این نقص باید توسط مسئولین در این منطقه برطرف شود.

««سعید هارونی» گردشگری که از اصفهان به این منطقه آمده هست نیز از نبود دستگاه خودپرداز و فعال نبودن پوزها گلایه می کند و می گوید: ابزارها مخابراتی منطقه از قبیل آنتن دهی موبایل و اینترنت ضعیف هست و احتیاج به رسیدگی دارد.

این گردشگر، زیرساخت های گردشگری و رفاهی منطقه الموت بالا را نیازمند تقویت دانست و گفت: الموت از زیبایی های بسیاری بهره مند هست که کمتر مورد معرفی قرار گرفته هست و هموطنان دیگر استان ها زیاد از جاذبه های این منطقه اطلاعی ندارند.

کم بودن ابزارها بهداشتی مثل سرویس های بهداشتی، راه های دسترسی نامناسب و غیرایمن در قسمتی از نقاط و نبود سامانه حمل و نقل مطلوب و کم بودن ابزارها رفاهی مثل رستوران و مجتمع های بین راهی و اماکن اقامتی را باید از دیگر کمبودهای این منطقه از سرزمین تاریخی الموت اسم برد.

خراب کردن منظر طبیعی این نقطه با اجرای عملیات راه سازی و علاوه بر این تغییر بافت سنتی روستاها نیز از دیگر چالش های حوزه گردشگری این منطقه محسوب می شود که مدیرکل میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری و بخشدار الموت شرقی در مصاحبه ی خود با ایرنا به آنان اشاره می کنند.

** مناظر طبیعی الموت بالا دچار عارضه شده هست

مدیرکل میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری قزوین در مورد حجم های گردشگری این منطقه در مصاحبه با ایرنا گفت: به وسیله وجود مناظر دل انگیزی چون باغ ها و جنگل ها، کوه ها و آبشارها و بافت سنتی روستاها این نقطه از استان قزوین از استعداد های بالایی در حوزه گردشگری طبیعی بهره مند هست.

به سبب فعالیت های عمرانی و راه سازی در بخش زیادی از منطقه مناظر طبیعی گرفتار تغییر و دگرگونی و عارضه شده هست.

««محمدعلی حضرتی» اضافه کرد: با این حال الموت بالا را باید جزء بکرترین نقاط استان قزوین دانست که همه سال مورد توجه زیادی از طبیعت دوستان و گردشگران قرار می گیرد.

وی در ادامه گفت: در کنار آثار تاریخی شگرف، مناظر و چشم اندازهای بکر و طبیعی من جمله در «گرمارود» و «پیچ بن» را باید از مهمترین خصوصیات گردشگری منطقه الموت بدانیم که این مبحث در الموت بالا زیادتر نمود دارد.

مدیرکل میاث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری قزوین گفت: چشمه های آبگرم و معدنی دینه و آبشار گرمارود در کنار پوشش جنگلی منطقه را باید از دیگر جذابیت های گردشگری طبیعیت مربوط به این منطقه زیبا برشمرد.

حضرتی ها علاوه بر این یادآور گردید: در این نقطه از منطقه الموت دو اثر طبیعی شاخص دربردارنده کاروانسرای پادشاه عباسی دوره صفوی و قلعه نویذر پادشاه دوره اسماعیلیان نیز وجود دارد که به ثبت لیست آثار ملی دست یافته اند.

این مسئول گفت: کاروانسرای پادشاه عباسی به سبب نوع مصالحی (سنگ) که در آن به کار رفته هست با همه کاروانسراهای استان قزوین متمایز هست.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری قزوین علاوه بر این گفت: قلعه نویزر نیز از مرتفع ترین قلعه های تاریخی محسوب می شود.

حضرتی ها گفت: امامزاده های این منطقه نیز با معماری بومی و محلی خاص خود همه ساله مورد توجه گردشگران قرار دارد.

**روستای کلایه، ماسوله قزوین

مدیرکل میراث فرهنگی، صتایع دستی و گردشگری قزوین گفت: روستای کلایه من جمله روستاهای این منطقه هست که شیوه خانه سازی پلکانی آن مورد توجه بازدیدکنندگان و گردشگران قرار می گیرد.

حضرتی ها اضافه کرد: بافت تاریخی این روستا در لیست آثار ملی کشور به ثبت دست یافته هست و البته بافت روستاهای دیگری نیز در منطقه به سبک و سیاق پلکانی هست که من جمله آنان میتوان به روستای آتان اشاره نمود.

** ثبت ملی بافت سنتی روستاهای الموت بالا

حضرتی ها به وجود بافت سنتی در روستاهای آتان، هنیز و کلایه اشاره نمود و گفت: بافت خانه های این روستاها از از انگشت شمار نقاط روستایی هست که خیلی کم گرفتار تغییر و دگرگونی شده هست.

این مطلبو از دست ندید!  ‌تکمیل پروژه لاله الموت ۸۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد‌

وی با اشاره به اجرای طرح های مرمتی مربوط به بافت سنتی این روستاها توسط میراث فرهنگی، گفت: بافت سنتی این روستاها در لیست آثار ملی به ثبت دست یافته هست.

این مسئول به وضع جایگاه ها اقامتی و پذیرایی این منطقه از الموت برای گردشگران اشاره نمود و گفت: هتل نویزر در روستای زیبا گرم رود اولین هتل بنا شده در الموت محسوب می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری قزوین گفت: دو درخواست برای ایجاد اقامتگاه های بوم گردی در منطقه نیز دریافت شده که با آنان موافقت شده هست.

** ثبت ملی درختان ارس الموت بالا

وی در ادامه با اشاره به ثبت پوشش جنگلی درختان ارس در الموت بالا اشاره نمود و گفت: البته متاسفانه شاهد دست اندازی های سودجویان به این درختان در سال های موخر بوده ایم که برطرف این معضل نیازمند اقدام اداره کل مراقبت محیط زیست و مراجع طبیعی هست.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری قزوین گفته بود: کوشش داریم تا با ایجاد تورهای گردشگری و ارایه مجوز برای راه اندازی اقامتگاه های بوم گردی این منطقه زیبا را هرچه زیادتر معرفی و برای جذب مسافر فراهم کنیم.

این مسئول با بیان اینکه ارزش این منطقه به وجود طبیعت بکر آن هست، گفت: در مورد رونق گردشگری در این منطقه باید با حساسیت بالا و مخصوصی عمل کرد چون که نباید به طبیعت بکر این سرزمین عارضه وارد کنیم.

** کم بودن زیرساخت های مربوط با گردشگری در الموت بالا

محمد رسول امانی، بخشدار الموت شرقی گفت: با همه خدمات صورت گرفته توسط دولت به ویژه در سال های موخر الموت بالا از کم بودن زیرساخت های مربوط با گردشگری رنج می برد.

وی گفت: در حوزه راه مشکلات مختلفی در سطح بخش وجود دارد که البته خیلی از آنان در دست پیگیری و برطرف شدن هست، ضمن اینکه حالا میتوان به اقدامات خوبی مثل ایجاد رینگ راه آسفالته دور دریاچه «اوان» اشاره نمود که راه دسترسی روستاهای دور این اثر زیبای طبیعی برای اشخاص محلی و گردشگران را آسان سازی بخشیده هست.

بخشدار الموت شرقی گفت: آسفالت گردنه «قسطین لار» گرچه در محدوده الموت غربی هست اما به دلیل رفت و آمد گردشگران و بومیان این منطقه نیز از دیگر اقدام های خوب صورت گرفته بوده که به نحو غیرمستقیم در رونق گردشگری این خطه تاثیر گذار می باشد.

امانی اضافه کرد: انتظار می رود تا انتهاء شهریور ماه راه روستای «خشکچال» و علاوه بر این قسمتی از راه کلیدی قزوین-الموت شرقی به طول ۲۴ کیلومتر تا امشک توسط قرارگاه عاشورا منسوب به قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا بهسازی و آسفالت شود.

وی ناتوانی در آنتن دهی موبایل را از مهمترین مشکلات زیرساختی این منطقه اسم برد و گفت: با توجه به سامانه های مخابراتی قدیمی امکان وصل شدن شهروندان و گردشگران این نقطه به اینترنت همراه وجود ندارد.

بخشدار الموت شرقی گفت: گردشگران داخلی و به ویژه خارجی که به این منطقه می آیند توقع دارند تا از اینترنت همراه بهره مند باشند تا با دوستان، نزدیک و خانواده خود در رابطه باشند.

امانی اضافه کرد: مشکل دیگر که آن متاثر از ناتوانی در وجود سامانه های مخابراتی بروز و جدید هست کارنکردن خیلی از دستگاه های پوز و کارتخوان های بانکی به سبب نداشتن امکان رابطه مخابراتی هست که این مسئله برای شهروندان منطقه به ویژه گردشگران مشکلات زیادی ایجاد نموده هست.

وی با بیان اینکه برای حل مشکلات ذکر شده نامه نگاری های زیادی شده هست، گفت: در حوزه آنتن دهی تلویزیونی نیز مشکلاتی در منطقه وجود دارد که البته با فعالیت قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه و با مشارکت مردم محلی و علاوه بر این مخصوص قسمتی از اعتبارات بخشداری این مشکل در بعضی روستاها حل شده و پیگیر آن هستیم تا در دیگر روستاها نیز این مسئله برطرف شود.
این مسئول گفت: در بعضی از روستاها با اعتبارات بخشداری و تعاونی دهیاران مثل پیچ بن نسبت به ساخت سرویس بهداشتی جهت رفاه حال گردشگران اقدام کرده ایم اما برای حفظ آنان به طور مستمر با مشکل روبه رو بوده ایم ولی در این مورد ابزارها مساجد و مدرسه ها روستاها را به طور مستمر مورد استفاده گردشگران قرار داده ایم.

**الموت بالا، قطب گیاهان دارویی ایران

وی در ادامه الموت شرقی به ویژه الموت بالا را قطب رویش گیاهان دارویی در ایران اسم برد و گفت: این سرزمین مملو از گیاهان دارویی اعجاب انگیز هست.

بخشدار الموت شرقی گفت: گیاهان دارویی در کنار فرآورده ها باغی متفاوت سوغات گردشگران از سفر به این منطقه هست.

امانی با بیان اینکه علاوه بر گردشگران هم وطن که خیلی از استان ها از تهران، البرز و استان های همجوار به دیدن زیبایی های خلقت به این سرزمین سفر می کنند، همه ساله گردشگرانی از کشورهای متفاوت به ویژه شمال و مرکز اروپا مثل هلند، بلژیک، سوئد، سوییس، آلمان، فرانسه، چک و حتی از استرالیا و چین به این منطقه می آیند.

وی گفت: در نوروز سال کنونی ۶۰۰ گردشگر خارجی از این منطقه دیدن کردند که البته با توسعه زیرساخت ها و معرفی هرچه زیادتر جاذبه های الموت شرقی این تعداد توان دارد به رقم بسیار بیشتری برسد.

امانی علاوه بر این یادآور گردید: سال کنونی در سفر استاندار قزوین نشست تیم گردشگری استان در مرکز بخش الموت شرقی تشکیل گردید که مصوبات خوبی برای تقویت گردشگری در این منطقه در پی داشت.

وی گفت: با اجرای این مصوبه ها شاهد تقویت زیرساخت های مربوط با حوزه گردشگری در این منطقه می باشیم.

امانی گفت: در نقشه آمایش سرزمینی استان قزوین بخش گردشگری کلید توسعه الموت شرقی معرفی شده هست که این با اهمیت حاکی حجم های بالای این سرزمین به لحاظ برخورداری از جاذبه های تاریخی و طبیعی هست.

وی با بیان اینکه باید فرهنگ مردم منطقه را هرچه زیادتر به سمت جذب گردشگر سوق دهیم و در این راه باید به محافظت بافت روستاها و علاوه بر این طبیعت بکر منطقه توجه خاص و مخصوصی داشته باشیم، گفت: بعد از زمین لرزه سال ۸۳ بافت با ارزش و تاریخی بعضی از روستاهای منطقه گرفتار تغییر گردید و مردم از شیروانی برای ساخت خانه های خود استفاده کردند که این مبحث مناظر طبیعی روستاهای ما را دچار عارضه کرد.

بخشدار الموت شرقی به قسمتی از جاذبه های منطقه الموت بالا اشاره نمود و گفت: مسیر روستاهای اتان به کلایه، گرمارود به پیچ بن و هنیز به سیالان و علاوه بر این آبشارها و چشمه سارهای زیادی نیز وجود دارد که توان دارد مامن مسافران خسته از زندگی شهری باشد.

امانی گفت: قلعه نویزر پادشاه، کاروانسرای پادشاه عباسی و علاوه بر این قله بلند سیالان نیز از دیگر جاذبه های گردشگری منطقه الموت بالا محسوب می شود که دیدن آنان برای هر گردشگری تهی از لطف نیست.

مرجع:ایرنا