بهبودی: ارزش بالای «شرح اسم» مرهون شخصیت آن است/ کمره‌ای: مشی و مرام بهبودی مدنی است

0
اشتراک

بهبودی: ارزش بالای «شرح اسم» مرهون شخصیت آن است/ کمره‌ای: مشی و مرام بهبودی مدنی است

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، دومین آیین پاسداشت هنرمندان انقلاب به پاسداشت هدایت‌الله بهبودی در سازمان رسانه‌ای فرهنگی اوج با حضور محسن مومنی‌شریف رئیس حوزه‌هنری،‌ هدایت‌الله بهبودی، مرتضی سرهنگی، حجت‌الاسلام محمدرضا زائری، علیرضا کمره‌ای و حجت‌الاسلام خزایی با اجرای محمد‌جعفر خسروی سه‌شنبه ۵ بهمن ماه برگزار شد.

مرتضی سرهنگی در ابتدای این نشست از خصایص و خلقیات بهبودی گفت: می دانم که امروز روز خوبی برای آقای بهبودی نیست،‌ بیشتر در رابطه با متن‌های نوشته شده آقای بهبودی صحبت می‌شود ولی من چند کلامی را آماده کرده‌ام بخوانم از متن‌هایی که ایشان خط زده اند؛ هروقت نوشتم یا جایی صحبت کردم که من از آقای بهبودی یاد گرفتم، او خط زد،‌ هرجا نوشتم، نظم و مدارا را از ایشان یاد گرفتم؛ خط زد، هرجا نوشتم اگر آقای بهبودی نبود، نه دفتر ادبیات‌مقاومت شکل می‌گرفت و نه دفتر ادبیات‌انقلاب‌اسلامی، باز هم خط زد، هرجا نوشتم مدیریت هفته نامه کمان بدون مدیریت ایشان ۱۰ شماره هم چاپ نمی‌شد چه برسد به ۲۰۰ شماره؛ ایشان خط زد، هر جا نوشتم ادبیات و نوشته‌هایشان به جنگ یک تشخص ادبی و ساده است، ایشان خط زد، اما نگاه ایشان درباره انقلاب و جنگ یک مسیر صادقانه و درستی است که ما الان از این مسیر تا آنجایی که می توانیم تبعیت کنیم و وقتی این‌ها را خط می زند یعنی چیزی برای خود ندارد؛ اما ایشان وفادار هستند به آنچه که در این مملکت و آب و خاک است. با این همه یک جمله را خط نزد و آن هم برادری با من بود.

‌در فرهنگ و هنر هیچ اثری از اهداف انقلاب دیده نمی‌شود

در ادامه این مراسم حجت الاسلام زائری در رابطه با فعالیت‌های فرهنگی و جریان‌سازی فرهنگی که توسط نویسندگان ایجاد می‌شود، گفت: بعضی از کار‌ها را حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به تنهایی انجام می‌دهند و اگر قرار بود با این سیستم‌ها‌ی جاری برای هر کدام از کار‌هایی که انجام می‌دهند یک موسسه تأسیس کنیم دستگاه بزرگی می‌شد. یکی از آن ها جریان نوشتن کتاب‌های دفاع مقدس است.

وی تصریح کرد: متاسفانه این فعالیت را حضرت آیت الله خامنه‌ای به تنهایی انجام داده‌اند و نظام  هیچ کاری را در این موارد انجام نداده است، در این ۴۰ سال آیا نظام توانسته است اهداف خود را محقق کند یا خیر؟! متاسفانه در فرهنگ و هنر ما هیچ اثری از اهداف انقلاب دیده نمی‌شود این موضوع در حوزه های دیگر مطبوعات و کتاب نیز وجود دارد،‌ در آمریکا این طور نیست و هیچ تعارفی ندارند. امروزه چه انقلاب اسلامی را دوست داشته باشیم چه دوست نداشته باشیم با این وضعی که در حال وقوع است، اوضاع هیچ ارتباطی با اهداف انقلاب اسلامی ندارد. 

وی بیان کرد: اگر شخص آقا از آقای سرهنگی و بهبودی و اشخاصی مانند این ها حمایت نمی‌کردند این جریان‌سازی اتفاق نمی‌افتاد، یعنی نظامی وجود ندارد که این کار را انجام  دهد و هدف خود را حمایت از این افراد قرار دهد، ولی مثلا فیلم‌هایی که بنیان خانواده را تخریب می کند حمایت می‌شوند؛ یک بخش آن همین موضوع دفاع مقدس است. 

زائری اظهار کرد: تنها چیزی که من را به انقلاب اسلامی وصل می‌کند با این همه افتضاح که در جامعه اتفاق افتاده و شاهد آن هستیم، فقط ۲ چیز است؛ حضرت آیت الله خامنه‌ای و شهدا، وگرنه ما هیچ نظامی نداریم. قلم دلنشین آقای بهبودی بسیار کارهای درخشانی را نگاشته است. دفاع مقدس یک موتور متحرک بود و سبک زندگی خیلی از کشور‌های دیگر را عوض کرده و ماه عسل یک جریان است.

ادب درس و ادب نفس یک امر توأمان در عرصه ادب پایداری است

در ادامه این مراسم علیرضا کمره‌ای در رابطه با هدایت‌الله بهبودی و آثار ایشان گفت: این مجلس نکوداشت چیزی به بود و هست و داشت آقای بهبودی اضافه نخواهد کرد،‌ منتها به شناخت پیشینه انقلاب می‌تواند کمک کند و می‌تواند موثر واقع شود؛ خصایص و خلقیات و اندیشه و عمل هدایت‌الله بهبودی معرف آقای بهبودی در ذهن این جانب است.

کمره‌ای تصریح کرد: ادب درس و ادب نفس یک امر توامانه در عرصه ادب پایداری هستند، برخی از ویژگی‌هایی که در این ۲۸ سال همکار بودن با ایشان دیدم، وقار و نجابت،‌ خلوت گزینی،‌احتیاط پرهیزکارانه در حضور در جمعیت بود؛ بهبودی در مقام عمل و اجرا به زبان امروزی‌ها، اهل گیر دادن و گیر کردن نبود.
وی اظهار کرد: مشی و مرام آقای بهبودی مدنی است و رفتار و کردار مدنی حاصل متانت و عقلانیت است. در رابطه با اندیشه و تراوشات قلم ایشان باید یک وقت مطولی را اختصاص دهیم که چند مسئله قابل اعتنا است با توجه به موضوع نوشته‌های آقای بهبودی می توان گفت که ادبیات انقلاب اسلامی و روشن شدن این واژه خیلی دور و بعید نیست و به صورت ملموسانه احساس می‌شود و همچنین آمیختگی تاریخ و ادبیات می تواند موضوع  انقلاب اسلامی را نشان دهد.
وی افزود: کسانی که مطالعه تاریخی و ادبی دارند و اگر بخواهند نمونه شاخص منابع و کتاب‌های انقلاب را انتخاب کنند بی گمان تعدادی از نوشته‌های بهبودی در آن مجموعه انتخاب خواهد شد. ایشان از مشاهده‌گری و گزارش‌نویسی کار خود را شروع کرده‌است؛ کافی است کتاب «سفر به قله‌ها» را مشاهده فرمایید یا کتاب «پا‌به‌پای باران» را مطالعه کنید یا سفرنامه ایشان را مطالعه کنید. حتی میل کوتاه‌نویسی و ایجاز را در رفتار و نوشته‌های ایشان می‌توان دید. نوشته‌های ایشان ستبر و درشت نیست بلکه بسیار ملموس است و یک هم ‌آوایی و هماهنگی خاصی در متون وجود دارد.

کتاب «شرح اسم» در واقع تبدیل کردن اسناد به یک نثر لطیف و دقیق  است

حجت الاسلام خزایی در این مراسم درباره هدایت‌الله بهبودی گفت: حضرت آقا می گفتند روزی یک کتابی را با اسم «شرح اسم» جلوی من گذاشتند و من فکر کردم کتابی عرفانی است، ‌چون این نام (شرح اسم) اسمی فلسفی و عارفانه است ولی بعد دیدم زندگی‌نامه خودم است و بسیار تعجب کردم.
وی تصریح کرد: آشنایی ما به ۲۰ سال پیش بر می‌گردد. در مجله کمان که با آقای بهبودی و سرهنگی آشنا شدیم و در کار‌های پژوهشی از ایشان استفاده کردیم و با آثار و هنر خود باعث سربلندی موسسه شد. کتاب «شرح اسم» در واقع تبدیل کردن اسناد به یک نثر لطیف و دقیق  است که این کتاب یک خطش هم غیر سند نیست بلکه همه مستند است. اوج کار آقای بهبودی اگر شرح اسم بوده و اوج کار دیگر ایشان مانند همین شرح حال و زندگی امام است در سال آینده به دستمان می رسد.

ارزش بالای «شرح اسم» مرهون شخصیت آن است نه نویسنده آن

هدایت الله بهبودی در پایان این مراسم متنی را که از قبل آماده کرده بود قرائت کرد: می توانستم ناشایستگی خود را برای قرار‌گرفتن در کانون چنین تجلیل اثبات کنم اما این کار همانا مخدوش نشان‌ دادن دیدگاه برگزار‌کنندگان و بی‌احترامی به حسن‌ظن آن‌ها همانا، آدم‌هایی چون من که اسمشان از خودشان بزرگ‌تر است با گرفتاری‌هایی رو‌به‌رو هستند که مهم تر از همه مطلا دیده شدن مس وجودشان است. نمی دانم کدامین شعار به ظاهر من تابیده و واقعیت درونی را این چنین دیگرگون کرده است، این را بدانم و بدانید. اما این مراسم بیش و پیش از آنکه برای این نام مسین باشد دل‌دادگی به کتاب «شرح اسم» است. شما در حال تجلیل از کسی هستید که در ویترین این کتاب نشسته و شاید بی‌آنکه بخواهد همه کوشش‌های پنهان و پس‌پرده به نام او مصادره شده است. در اینجا سینه‌هایی نشسته‌اند که تیر مخالفت‌های کتاب را خریده و دم نزده‌اند. این را می دانم شما هم بدانید.

وی ادامه داد: «شرح اسم» صاحبی اسمی دارد و هر اسم دیگری جای آن می نشست کتاب می‌شد، یک اثر معمولی مانند دیگر زندگی‌نامه‌ها، پس قیمت بالای شرح اسم مرهون شخصیت آن است نه نویسنده آن. این را همه ما می دانیم. فردا همه شما و من پشت میز کار خواهیم نشست و پس فردا خبر کوچک این مراسم با خبر‌های آتشین بحران دیگر، شسته شده است و ‌من می مانم با دنیای براق رو به پایان خودم، خوب است این را بدانم، و در آخر همه ما به زودی آن زمان بی‌تجربه‌ ناگهان را درخواهیم یافت. خوشا خوش در این مجال به جای‌مانده از این آزمون بی بازگشت مهربان باشیم.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.