تاریخ: ۱۶:۲۵ :: ۱۳۹۸/۰۱/۰۴
بهار ۹۸| «ونایی» روستایی رویایی با چشمه سارها و دشت زیبا؛ لذت گردش در دل کوهساران پر آب+ تصاویر

– اخبار استانها – به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسینم از بروجرد، وجود عناصر و ظرفیت‌های شاخص در حوزه صنعت توریسم و گردشگری در جای‌جای شهرستان بروجرد سبب شده تا این شهرستان از نام و آوازه‌ای بلند در حوزه گردشگری برخوردار باشد اما در این میان نقش منطقه گردشگری ونایی از جایگاه ویژه‌ای […]

– اخبار استانها –

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسینم از بروجرد، وجود عناصر و ظرفیت‌های شاخص در حوزه صنعت توریسم و گردشگری در جای‌جای شهرستان بروجرد سبب شده تا این شهرستان از نام و آوازه‌ای بلند در حوزه گردشگری برخوردار باشد اما در این میان نقش منطقه گردشگری ونایی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است؛ در مسیر شمال غرب بروجرد که راه می‌افتیم در فاصله ۱۲ کیلومتری از مرکز شهر به منطقه‌ای رؤیایی می‌رسیم که طبیعت آن در این عصر آهن و ماشین همچنان بکر و خیال‌انگیز باقی‌مانده است.

سفر به مهد تاریخ و طبیعت؛ بکرترین جاذبه‌های گردشگری را در خرم‌آباد ببینید+ تصاویرکرمان| تصاویر هوایی باغ شهر گردشگری و تاریخی بمبهار ۹۸ | روستای گردشگری خسرویه؛ تلفیقی از کوه و چشمه در خراسان شمالی+ فیلم

ونایی منطقه‌ای است که دارای عناصر مختلف گردشگری شامل ۱۰ قله مرتفع، دشت پائین‌دستی، انبوه درختان، چشمه‌سارها ورودهای پر آب است که سمفونی زندگی و تازگی را به زیبایی می‌سرایند؛ هر آنچه زندگی و نشاط را در اذهان تداعی کند در این تکه از بهشت زمینی دیده می‌شود به‌طوری‌که انسان وقتی به خود می‌آید که به تماشای غروب خیال‌انگیز را به‌عنوان آخرین عنصر زیبایی نشسته و گذر زمان را حس نکرده است.

ونایی؛ روستای هدف گردشگری

ونایی از مناطق گردشگری طبیعی بروجرد است که به‌واسطه وجود سرچشمه‌های گوناگون، بیشه‌زارها، کوه‌های مرتفع، یک قلعه تاریخی و یک دهنه غار در فهرست روستاهای هدف گردشگری استان لرستان قرار دارد که توان بالایی برای گردشگری این شهرستان در خود جای‌داده است.

بی‌شک تاکنون از جاذبه‌های این منطقه بسیار سخن گفته‌شده است اما اکنون و در آستانه پذیرایی از مسافران نوروزی باید حق مطلب را دراین‌باره ادا کرده و در راستای معرفی بیش‌ازپیش جاذبه‌های طبیعی و گردشگری این منطقه همت گمارد.

سوغاتی از دامان طبیعت

خیار ونایی و دیگر محصولات جالیزی مشهور آن سبب شده سوغات عمده و معروف ونایی خیار شوری باشد که در کارگاه‌های تولید خیار شور در این روستا به‌وفور به‌صورت سنتی تولید و عرضه شود که با استقبال بی‌نظیر علاقه‌مندان مواجه شده است.

این مطلبو از دست ندید!  «خانواده دکتر ماهان» اهمیت توجه به محیط زیست را یادآوری می کند

محصولات لبنی این روستای زیبا همچون ماست، پنیر، کره و روغن حیوانی به‌ویژه دوغ خنک و لذیذ آن‌که از شیر تازه گاو در این روستا تهیه می‌شود، از سوغاتی است که هر بازدیدکننده‌ای از این روستا را ترغیب به تهیه و نوشیدن آن می‌کند.

وجود مناطق دیدنی، دشت‌ها و چشمه‌سارهای زیبا و چشم‌نواز همچون رودخانه خروشان گل رود که از به هم پیوستن آب‌های سراب در وزنه، سراب چله و سراب خسرو شکل‌گرفته است و وجود کوهسارهایی که تراوش چشمه‌سارهای آن دشت حاصلخیز گل رود را به وجود آورده است، از دیگر مواهب الهی این روستای خیال‌انگیز است.

رویش گاهی برای محصولات باغی و گیاهی

کشت محصولات باغی دیگر نظیر هلو و سیب در روستای ونایی در کنار کشت انبوه لوبیای سبز در باغات و مزارع این روستا به‌وفور به چشم می‌خورد.

پوشش گیاهی غنی این روستا که سبب رویش گیاهان دارویی و خوراکی مانند پونه، بابونه، گون و میخک وحشی شده است، اغلب موردتوجه اهالی و گردشگران زیادی قرار می‌گیرد.

وجود آب فراوان در این منطقه تحول زیادی در بخش کشاورزی به وجود آورده است علاوه بر آن دامداری در این منطقه روستایی از رونق خاصی برخوردار است؛ روستای ونایی  بروجرد روستای هدف گردشگری است.

بر اساس ظرفیت‌های متعدد طبیعی، تاریخی، وجود آن در ارتفاعات سرسبز و پرآب، آب فراوان و همه آن در روستای "ونایی" بروجرد سبب اقبال گردشگران به این مطقه شده است.

"ونایی" روستایی بکر و زیبا

ونایی به‌عنوان روستایی ییلاقی با طبیعتی بسیار بکر و زیبا سرچشمه‌ای از آب‌های فراوانی است که به سمت دشت سیلاخور و پس‌ازآن به سمت جنوب کشور روان می‌شوند.

این ظرفیت بسیار مهم می‌تواند فضای مفرحی را برای تغییر ذائقه گردشگران فراهم کند در کنار آن وفور نعمت در این روستا ونایی را به روستایی زنده و فعال تبدیل کرده است که مجموعه این عوامل می‌تواند برای گردشگران جذاب و دیدنی باشد.