تاریخ: ۰:۱۰ :: ۱۳۹۸/۰۱/۰۳
بهار ۹۸| طبیعت‌گردی نوروزی در مناطق بکر سردشت + فیلم

– اخبار استانها – به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از سردشت، این شهرستان یکی از شهرهای جنوب استان آذربایجان غربی است  که در دل کوهستان،جنگل‌های انبوه، دره‌های سرسبز، رودخانه‌های پرآب و پرندگان رنگارنگ و طبیعت بسیار زیبایی واقع شده است. طبیعت سردشت و جاده‌های پرپیچ و خمی آن همیشه دیدنی […]

– اخبار استانها –

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از سردشت، این شهرستان یکی از شهرهای جنوب استان آذربایجان غربی است  که در دل کوهستان،جنگل‌های انبوه، دره‌های سرسبز، رودخانه‌های پرآب و پرندگان رنگارنگ و طبیعت بسیار زیبایی واقع شده است.

طبیعت سردشت و جاده‌های پرپیچ و خمی آن همیشه دیدنی است اما در نخستین روزهای بهار این جغرافیا از ایران بسیار دل‌انگیزتر است.

سردشت بکرترین مناظر طبیعی منطقه را دارد و باید این شهر را به مثابه شمال بدون رطوبت تلقی کرد.

سردشت ۱۴۱۱ کیلومتر مربع وسعت دارد و از شهر مهاباد ۱۲۵ کیلومتر فاصله داشته و از مرز ایران و عراق نیز ۳۰ کیلومتر فاصله دارد و در ۶۰ کیلومتری بانه در استان کردستان است.

جذابیتهای طبیعت گردی در سردشت

انگور سیاه، گلابی، سیب، بادام، گردو و نخود از محصولات کشاورزی سردشت است و از محصولات جنگلی آن نیز مازوج، سقز و دانه روغنی بنه را می‌توان نام برد.

طبیعت جنگلی دست‌نخورده مانده در اطراف روستای حذرآباد و بیوران و زمیران در کنار برخی چشم اندازهای زیبا طبیعی دیگر سردشت را شهری جذاب و دل انگیز کرده است.

چشمه گراو از چشمه‌های آب معدنی سردشت است  که در نزدیکی روستای کانیه گویز در شرق حوزه زاب قرار دارد.

دیدنی‌های ایران در نوروز ۹۸ / دژی که هر ایرانی باید ببیندآبشار ۷ آسیاب دره شهر نگین زیبا در دل کبیرکوه ایلام+تصویربهار ۹۸| اقامت ۴۶۳ هزار مسافر در چهارمحال و بختیاری; اقامت مسافران ۵۵ درصد کاهش یافت

این مطلبو از دست ندید!  با ۲۰ میلیون هم می‌توان خودرو خرید؟

این چشمه معدنی گازدار است و میگویند آب آن برای درمان عوارض پوستی مفید است، و آب آن پس از جریان در سطح زمین از خود موادی به جای می‌گذارد که روز به روز بر حجم توده مخروطی شکل آن افزوده می‌شود.

آبشار شلماش از مهمترین آبشارهای حوزه زاب است که به امتداد شمال غربی و جنوب شرقی در پایین دست ویسک و چشم تمو بر رودخانه زاب می‌ریزد و هرسال تعداد بسیاری از گردشگران به تماشای آن می‌آیند.

شکوه رودخانه زاب در دل جنگلهای سرسبز

خود رودخانه زیبای زاب در مسیر ۴۰۰ تا ۴۴۰ کیلومتری خود زیبایی‌های بسیاری به وجود آورده است و زلالی و سردی سرچشمه این رود در روستای بیوران سفلی مثال زدنی است، این رودخانه به دلیل واقع شدن در بخش میانی به واسطه کوه‌های بلند جنگلی دره‌ای ژرف به وجود آورده که تا قسمت فعلی امتداد یافته است، این رودخانه از طریق چم تیت وارد خاک عراق شده و با رودهای دیگر به دریاچه دوکان عراق می‌رسد و بعد به دجله می‌پیوندد.

حمام قدیمی سردشت جنب کاروانسرای الیاس آقا به دستور عزیزخان مرکی سردار کل والی کردستان ساخته شده و در سال ۱۳۷۸ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

در شرق شهرستان سردشت نیز روستای سرسبز و خوش آب و هوایی به نام بیوران قرار داشته که سرچشمه معروفی هم دارد. آب این سرچشمه در وسط تابستان آنقدر سرد است که کمتر کسی می‌تواند دست‌هایش را به مدت یک دقیقه در آن نگه دارد.