تاریخ: ۸:۲۲ :: ۱۳۹۸/۰۱/۰۴
بهار ۹۸| سرزمین آفتاب در بهار طبیعت میزبان گردشگران نوروزی + فیلم

– اخبار استانها – به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از اراک، استان مرکزی از استان‌های مهم کشور بوده که به عنوان پایتخت صنعتی ایران شناخته می‌شود که از شمال به استان‌های البرز و قزوین، از غرب به استان همدان، از شمال شرقی به استان تهران از جنوب به استان‌های لرستان و اصفهان و از شرق به استان‌های قم و اصفهان محدود است. این استان […]

– اخبار استانها –

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از اراک، استان مرکزی از استان‌های مهم کشور بوده که به عنوان پایتخت صنعتی ایران شناخته می‌شود که از شمال به استان‌های البرز و قزوین، از غرب به استان همدان، از شمال شرقی به استان تهران از جنوب به استان‌های لرستان و اصفهان و از شرق به استان‌های قم و اصفهان محدود است.

این استان با مساحتی معادل ۲۹ هزار و ۵۳۰ کیلومتر مربع حدود ۱/۸۲ درصد از مساحت کل کشور را به خود اختصاص و بر اساس آخرین تقسیمات کشوری، استان مرکزی دارای ۱۲ شهرستان، ۲۳ بخش، ۳۲ شهر، ۶۶ دهستان، بیش از هزار و سیصد آبادی است.

مرکز استان مرکزی شهرستان اراک بوده و شهرستان‌های این استان شامل شهرهای اراک، محلات، ساوه، تفرش، خمین، فراهان، دلیجان، شازند، آشتیان، کمیجان، زرندیه و خنداب می‌شود.

بهار ۹۸| گناوه قطب گردشگری استان بوشهر در ایام نوروز + فیلمبهار ۹۸ | روستای گردشگری خسرویه؛ تلفیقی از کوه و چشمه در خراسان شمالی+ فیلمبهار ۹۸| ۱۰۰ جاذبه گردشگری اردبیل شناسنامه‌دار می‌شود

آب و هوای استان به علت وجود کوه‌های مرتفع، مجاورت با حاشیه مرکزی ایران، همجواری با بخشی از منطقه حوض سلطان، کویر میقان و حوزه آبریز دریاچه نمک و همچنین قرار گرفتن در محل تلاقی دو رشته کوه البرز و زاگرس، دارای آب و هوایی متنوع است. همچنین جهت و جریان وزش بادهای غربی ـ مدیترانه‌ای و اقیانوس اطلس، توده‌های هوای فشار زیاد اقیانوس هند و جریانهای سرد آسیای مرکزی شرایط اقلیمی استان را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد.

مهم‌ترین انواع آب و هوای استان شامل آب و هوای نیمه بیابانی در مناطقی چون ساوه و زرندیه، آب و هوای معتدل کوهستانی همراه با زمستان سرد و تابستان معتدل، در شهرستان‌هایی مانند اراک، خمین، تفرش و محلات. آب و هوای سرد کوهستانی با زمستانی سرد و برفی و تابستانی خنک در محدوده‌های جغرافیایی شهرستان شازند، همچنین در بخش‌هایی از شهرستان فراهان مناظری زیبا دارند که انسان را به یاد جنگل‌های شمالی ایران می‌اندازد.

استان مرکزی بهشت مفاخر ایران اسلامی

استان مرکزی به دلیل قرارگیری در مرکز کشور و مجاورت با حکومت‌های بزرگ قبل از اسلام از اهمیت خاصی برخودار بود و به همین سبب شهرهایی که در منطقه وجود دارند از لحاظ تاریخی اهمیت پیدا کرده‌اند، از جمله این شهرها می‌توان به کمیجان، نراق، آوه، آستانه، نیم‌ور و ساروق، وفس ،چهرقانوکرهرود، مشکویه در شهرپرندک اشاره کرد.

این مطلبو از دست ندید!  بیرجند| ژئوپارک‌ها ابتکار نوین در گردشگری طبیعت محور است

استان مرکزی از جمله استان‌های نخبه پرور کشور بوده که تعداد مفاخر کشور بیش از ۴۵۰۰ نفر هستند که یک چهارم آنها مربوط به استان مرکزی است و این امر نشانگر اهمیت خطه این استان در فرهیخته پروری است از این رو به این استان لقب بهشت مفاخر، سرزمین آفتاب و پایتخت مفاخر و مشاهیر را داده‌اند.

استان مرکزی، کریدور غرب و جنوب کشور

استان مرکزی اتصال دهنده شهرهایی نظیر تهران و قم به استان‌های همجوار مانند استان لرستان و استان همدان است و مقدار راه‌های اصلی معمولی در استان مرکزی ۵۴۰ کیلومتر و راه‌های بین شهری ۳۲۰ کیلومتر بوده و طول راه‌های روستایی در استان ۷۰۰ کیلومتر برآورد می‌شود.

از جمله آزادراه‌ها و بزرگراه‌های موجود در استان مرکزی می‌توان به آزادراه تهران – ساوه – سلفچگان، آزادراه ساوه – همدان، آزادراه اراک – خرم‌آباد، آزادراهسلفچگان – اراک، بزرگراه اراک – ملایر، بزرگراه اراک – خمین، بزرگراه خمین – محلات – دلیجان، بزرگراه خمین – گلپایگان، بزرگراه اراک – فرمهین و بزرگراه قم – اصفهان در محدوده شهرستان دلیجان و همچنین راه ارتباطی که جاده ۵۷ بوده از مسیر ارتباطی از استان همدان به سمت استان مرکزی است که از شهرستان ملایر شروع می‌شود و پس از گذشتن از شهرستان کمیجان و دره زیبای وفس به طول ۱۵ کیلومتر به آزاد راه ساوه – همدان می‌رسد را اشاره کرد.

سوغات صادراتی استان مرکزی معرف فرهنگ و هنر سرزمین آفتاب

فرش، قالی و قالیچه صنایع دستی اصلی استان می‌باشند که در گذشته‌ای نه چندان دور صادرات اصلی استان را تشکیل می‌داده‌اند.

علاوه بر آن گیوه که نوعی پاپوش دست‌دوز تولید شده از نخ‌های قالی است، از جمله صنایع دستی در خور توجه این استان است که در سنجان و وفس تولید می‌شود، منبت کاری مردمان سمقاور شهرستان کمیجان شهرت زیادی در ایران واستان دارد و سمقاور قطب منبت کشور به‌شمار می‌رود. فتیر، شیرمال، کسمه، کماج، جوزغند نراق، کشمش، شیره انگور، گوش فیل، کف لمه، رب انار ساوه، حلوا ارده محلات و عسل خمین نیز از سوغات این استان به حساب می‌آیند.