تاریخ: ۱۶:۲۴ :: ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
بن بست ترکیه در ادلب و دلایل تاخیر جنگ

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری دانشجو به نقل از پایگاه خبری العهد، با ورود روسیه به حمایت نظامی مستقیم از ارتش سوریه در سپتامبر ۲۰۱۵، اردوغان متوجه شد که شرایط برای ترکیه در این منطقه مناسب نیست به ویژه که آنها یک جنگنده روسی در سوریه را مورد […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری دانشجو به نقل از پایگاه خبری العهد، با ورود روسیه به حمایت نظامی مستقیم از ارتش سوریه در سپتامبر ۲۰۱۵، اردوغان متوجه شد که شرایط برای ترکیه در این منطقه مناسب نیست به ویژه که آنها یک جنگنده روسی در سوریه را مورد هدف قرار داده بودند. این امر هم چنین سبب شد تا گمانه زنی ها مبنی بر این که دولت بشار اسد درسوریه باقی می ماند نیز بیشتر شود. به دنبال آن ترکیه آمادگی خود را برای پاک سازی مرزهای سوریه از گروه های تروریستی و عدم حمایت از آنها اعلام کرد.

مخمصه ترکیه در ادلب

تمایل ضمنی برای از بین بردن گروه های تروریستی که بارسنگینی بردوش اردوغان است و ترس از پیشرفت مداوم ارتش سوریه که از قدرت نمایی ترکیه می کاهد و کاغذهای مذاکرات را می سوزاند و باعث می شود که اردوغان در آینده در جایگاه غیرقابل توجهی قرار بگیرد. همه می‌دانند که شمال سوریه یکی از بیشترین مناطقی است که تروریست ها از همه جهان در آن حضور دارند.

حسام طالب الخبیر در گفتگو با پایگاه خبری العهد اعلام کرد که از ابتدای استقرار این گروه ها در ادلب بخش بزرگی از این گروه های تروریستی تحت پرچم جبهه النصره که بازوی القاعده در شام بوده و عناصرخارجی نیز به آن اضافه شده اند و در حومه حماه و لاذقیه و ادلب و اطراف آن مستقر هستند، عقب نشینی کرده اند.

سناریوهای جنگ ادلب در نتیجه بن بست مذاکرات

اما شبه نظامیان سوریه به سمت احرارالشام بزرگترین گروه اخوان المسلمین گرایش دارند، البته حضور احرارالشام درحومه حلب پس از درگیری های شدید با جبهه النصره بر سر سلطه بر این منطقه کاهش یافته است. گرایش تروریست های خارجی به جبهه النصره و شبه نظامیان سوریه به گروه احرارالشام به معنای این نیست که کل شرایط این گونه است، اما غالب وضعیت در این حالت قرار دارد.

طالب اعلام کرد که ترکیه به دنبال خروج از توافقات سوچی و آستانه بوده و معتقد است که وجود این گروه ها به مثابه یک دیوار فولادین در برابر پیشروی ارتش سوریه است.

یک سال پیش روسیه و ایران، ترکیه را تحت فشار قرار دادند تا به منظور سلطه دولت سوریه بر دمشق، شمال سوریه را از گروه های تروریستی پاک سازی کند.

ترکیه با امضای توافق نامه های متعدد ازجمله مرزبندی مناطق خلع سلاح شده، جنگ با جبهه اانصره به منظور خروج سریع آنها، توقف حمایت از گروه های تروریستی و بستن مرزها، درخواست این کشورها را پذیرفت.اما در واقعیت ترکیه دراجرای همه آن ها سهل انگاری می کند.

دلایل تعویق جنگ

اردوغان به چند دلیل احتمالی جنگ را به تعویق می اندازد:

-فشار آمریکا بر ترکیه به منظور عدم تعهد با ایران و روسیه

-عدم توانایی ترکیه در پذیرش هزاران تروریست خارجی در کشور خود پس از اینکه دولتشان آن ها را رد کرده است.

-ازبین بردن این بهانه که ترکیه زمین های سوریه را اشغال کرده است.

این مسائل در جنگ شمال، ترکیه را در تنگنای بزرگی قرار داده است. این کشور از یک سو نه می تواند متعهد به روسیه باشد، نه می تواند به وعده هایش با آمریکا عمل کند و نه می تواند از تروریست هایی که وارد خاک سوریه شده اند حمایت کند.

این ها دلالیلی هستند که موجب می شوند شاهد شدید ترین جنگ ها در حومه شمالی حماه باشیم؛ چرا که این منطقه دروازه تسلط کامل بر شمال سوریه است.

ارتش سوریه و هم پیمانان آن به سمت قلعه المضیق پیشروی و آنجا را تحت تسلط خود درآوردند، ۶۰ درصد جنگ های حماه به خاطر این منطقه است. منطقه کفرنبوده به دلیل موقعیت جغرافیایی و طبیعت خشن می تواند از مناطق باقی مانده جبهه حومه حماه در برابر گروه های تروریستی محافظت کند.

تاخیر پیروزی سوریه این امکان را به ترکیه و آمریکا می دهد که برخی شروط را در هر توافقی بر منطقه تحمیل کنند.

وی تاکید کرد که حومه حلب محل استقرار سوری هایی است که به دنبال مصالحه هستند اما سازش را نمی پذیرند.

طالب تاکید کرد که جنگ شمال سوریه که منجربه شکست پروژه های تروریستی در سوریه شد، شاهد ابزار و سلاح های متفاوتی نسبت به جنگ قبل بود که این سلاح ها شامل ها پهپادهای حامل بمب های شدیدالانفجار و ابزار ارتباطی مدرن و موشک های ضد زره بود.

همه این سلاح‌ها ساخته آمریکاست و جنگ و تاکتیک های نظامی آن را برای ارتش سوریه و هم پیمانان آن متفاوت تر از جنگ های سابق قرار می دهد.

طالب هم چنین اشاره کرد که حضور تروریست ها در مرزهای ترکیه بستر مناسبی برای ائتلاف عربستان و امارات فراهم می کند؛ زیرا این گروه ها توانایی دارند در هرجهتی بجنگند.

دشمنی ترکیه با عربستان فرصت مناسبی برای عربستان فراهم می کند که از القاعده برای عملیات تروریستی که در دوره های بعدی ضد ترکیه انجام خواهد داد،حمایت کند. عربستان هم چنین با حمایت از کردها در شرق به دنبال تحریک ترکیه است.

جنگ شمال سوریه هرگز آسان نخواهد بود اما با فداکاری ارتش سوریه و هم پیمانان آن پیروزی محقق خواهد شد.