تاریخ: ۱۷:۲۵ :: ۱۳۹۶/۰۸/۲۸

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایسنا، محمد حسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی ارگان میراث فرهنگی، صنعت ها دستی و گردشگری بعد از گذشت حدود یک هفته از واقع شدن زمین لرزه مصیبت بار غرب کشور با ۷ و ۳ ریشتر، برای ارزیابی وضع بناهای تاریخی قرار گرفته در این استان که بیشترین […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایسنا، محمد حسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی ارگان میراث فرهنگی، صنعت ها دستی و گردشگری بعد از گذشت حدود یک هفته از واقع شدن زمین لرزه مصیبت بار غرب کشور با ۷ و ۳ ریشتر، برای ارزیابی وضع بناهای تاریخی قرار گرفته در این استان که بیشترین لطمه های آدمی و فیزیکی را نیز به چشم نگاه، یک شنبه ۲۸ آبان ماه، به کرمانشاه رفت و میزان لطمه وارد شده به بناهای تاریخی قرار گرفته در راه زلزله را اکثر از یک و نیم میلیارد تومان تخمین کرد.

طالبیان در گفت وگو با ایسنا در مورد ی وضع بناهای تاریخی قرار گرفته در «دالاهو»، «سرپل ذهاب» و «قصرشیرین» و کارهایی که ضروری هست از این به بعد برای بناهای تاریخی لطمه دیده انجام داد، توضیحاتی داد.

ارزیابی طاق گرا در سرپل ذهاب، بعد از زلزله غرب کشور

ارزیابی طاق گرا در سرپل ذهاب، بعد از زلزله غرب کشور وی مجموعه مقبره های «ابودوجانه» و «عبدالله بن عمر» را دو بنای تاریخی در این راه دانست که نسبت به دیگر بناهای تاریخی، لطمه زیادتری دیده اند و گفته بود: بیشترین لطمه را مسجد «عبدالله» دیده هست، علاوه بر لطمه هایی که به بدنه وارد شده و واگذاشتن افقی در سقف و بدنه و ریزش یک قسمت از بنا، پایین افتادن یک سنگ از کوه موجب شده تا دیواره پشت بام بنا تخریب و قسمتی از مناره نیز تخریب گردد که آن ها نیز ضروری هست استحکام قسمتی گردند.

طالبیان علاوه بر این از تخریب پنج درصدی بنای تاریخی «زیچ منیژه» اطلاع داد و اضافه کرد: دیواره و طاق در ضلع جنوبی این بنای تاریخی نیز لطمه دیده اند که با مسرت می توان آن ها را به سرعت ترمیم کرد.

مقبره ابودوجانه بعد از زلزله غرب کشور

مقبره ابودوجانه بعد از زلزله غرب کشور به گفته ی طالبیان؛ تخریب هفت درصدی «قلعه گبری» در این راه نیز در فرمان کار مرمت و ساماندهی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمانشاه قرار می گیرد.

وی علاوه بر این از ارزیابی مجموعه ساسانی «قصرشیرین» در این شهر اطلاع داد و اضافه کرد: با مسرت «عمارت خسرو» لطمه چندانی ندیده اند و لطمه ها و تحریب در حد «ازاره های خشکه چین» محوطه بوده هست، علاوه بر این منحصرا چند واگذاشتن در بنای «چارقاپی» به وجود آمده هست.

ارزیابی چارقاپی بعد از زلزله غرب کشور

آنوبانی نی به ساماندهی وسیع احتیاج دارد

ارزیابی «آنوبانی نی»
یکی از قدیمی ترین نقش برجسته های کشور

معاون میراث فرهنگی ارگان میراث فرهنگی، علاوه بر این با اظهار این که در کاروانسرای «قصرشیرین» نیز تخریب هایی رخ داده، گفته بود: تخریب های رخ داده طبق پلان در ضلع شرقی بنا و دیواره ها به طول ۲۱ متر رخ داده و قسمتی از آن نیز ریخته هست.

باید در مورد کاروانسرای قصرشیرین با اوقاف سخن جدی شود

وی اطلاع داد: قرار هست میراث فرهنگی و اوقاف در این زمینه نشست های برخوردار باشند.  

ارزیابی قصر شیرین که اداره اوقاف استان آن را تملک کرده هست

بیشترین لطمه ها متوجه «ابودوجانه» و «عبدالله بن عمر» است

 

ارزیابی مقبره «عبدالله بن عمر» در دالاهو
بعد از زلزله غرب کشور

به ارزشی اکثر از یک و نیم میلیارد برای مرمت احتیاج است

  ارزیابی مقبره «عبدالله بن عمر» در دالاهو بعد از زلزله غرب کشور طالبیان تاکید کرد: در فعلی طبق تخمین اولیه از سوی اداره کل میراث فرهنگی استان کرمانشاه، میزان خسارت وارد شده به این بناهای تاریخی چیزی حدود یک میلیارد و ۵۳۰ میلیون تومان هست، ولی برای تائید پایانی این میزان خسارت و ارزش مورد احتیاج برای مرمت آن ها، ضروری هست چند بنای تاریخی دیگر در کرمانشاه مثل تکیه «بیگلربیگی»، «معاون الملک» و «گنبد چارسو» نیز ارزیابی شوند چون از سوی دیگر ضروری هست منطقه های صعب العبور نیز ارزیابی گردند.

معاون میراث فرهنگی ارگان میراث فرهنگی تاکید کرد: قرار هست تا تمام ی این بناها به طور تمام مستندسازی گردند و طرح های مرمتی در قسمت های تخریبی در دست تامین می باشند تا بعد از تائید در شورای فنی اداره کل میراث فرهنگی کرمانشاه، مرمت آن ها شروع گردد.

ارزیابی عمارت خسرو بعد از زلزله غرب کشور

جلیل بالایی، مدیر اداره کل میراث فرهنگی، صنعت ها دستی و گردشگری استان کرمانشاه با تاکید بر ارزیابی تمام تمام ی محوطه های تاریخی در استان کرمانشاه گفته بود: ۱۱ بنای تاریخی در این استان بر اثر زلزله مبتلا لطمه دیدگی هایی شدند که با مسرت امکان مرمت و ساماندهی آن ها وجود دارد.

جلیل بالایی، مدیر اداره کل میراث فرهنگی، صنعت ها دستی و گردشگری استان کرمانشاه با تاکید بر ارزیابی تمام تمام ی محوطه های تاریخی در استان کرمانشاه گفته بود: ۱۱ بنای تاریخی در این استان بر اثر زلزله مبتلا لطمه دیدگی هایی شدند که با مسرت امکان مرمت و ساماندهی آن ها وجود دارد.

انتهای پیام