گروه: بلیط
تاریخ: ۴:۲۰ :: ۱۳۹۶/۱۲/۰۴

خبرگزاری فارس: باید اعتراف نمود که واژه «سیاسی کاری در فوتبال» به نظر می آید با سعودی‌ها عجین شده هست. روزنامه آس اسپانیا دیروز گزارشی را از تخلف های سعودی-اماراتی‌ بر علیه قطر را عنوان نمود که فدراسیون جهانی فوتبال(فیفا) تمام این تخلف های را زیرنظر خود دارد و درحال ارزیابی رفتارهای تماما غیرورزشی عربستان […]

خبرگزاری فارس: باید اعتراف نمود که واژه «سیاسی کاری در فوتبال» به نظر می آید با سعودی‌ها عجین شده هست. روزنامه آس اسپانیا دیروز گزارشی را از تخلف های سعودی-اماراتی‌ بر علیه قطر را عنوان نمود که فدراسیون جهانی فوتبال(فیفا) تمام این تخلف های را زیرنظر خود دارد و درحال ارزیابی رفتارهای تماما غیرورزشی عربستان و امارات نسبت به قطر هست.

البته موضوع های طرح شده از سوی رسانه اسپانیایی چیز تازه ای نیست ولی با اهمیت ترین نکته این گزارش خط و نشان جدی فیفا به عربستان هست که تا پای کنار گذاشتن آنان از مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه پیش رفته هست. چراغ قرمز فیفا به سعودی‌ها این بار شوخی بردار نیست چون سیاسی‌کاری آنان برای همه دنیا معلوم شده هست.

فدراسیون جهانی فوتبال(فیفا) به چه سبب یقه سعودی ها را گرفته هست. در زیر چند مورد از تخلف های سعودی‌ها و اماراتی ها بر علیه قطر بیان می کنیم تا لابی و سیاسی کاری آل سعود زیادتر در راستای فوتبال معلوم گردد.

* گرفتن میزبانی از قطر با زورگویی و قلدری!

مسابقات جام ملت‌های کشورهای عربی در سال موخر قرار بود به میزبانی دوحه برگزار گردد اما عربستان و امارات اعلام نمودند که اصلا و ابدا حاضر نیستند در دوحه بازی کنند. سعودی ها بهمراه متحدانشان از طریق سیاسی فشار بسیاری را به قطر وارد کردند تا از میزبانی این مسابقات منصرف گردد. قطری‌ها نیز در یک کار حرفه‌ای سیاست را وارد ورزش نکردند و با همکاری خواهان اتحاد کشورهای منطقه گردیدند و با استعفا از میزبانی موافقت کردند تا کویت میزبان این مسابقات گردد.

*رشوه دادن واضحا به بحرین برای برد قطر!

البته تخلف سعودی‌ها بر علیه قطر در مسابقات کشورهای عربی به انتهاء نرسید. آنان به طور معلوم اعلام نمودند که در صورت برتری بحرین مقابل قطر در این مسابقات پاداشی خوبی به آنان خواهد داد. این هدیه سعودی‌ها به آل خلیفه و دوا دسته آنان چیزی جز رشوه دادن در روز روشن نبود!

* شکست تاریخی«پرونده زمین بی طرف»-سناریوی ایران برای قطر تکرار نشد

این هدیه سعودی‌ها به آل خلیفه و دوا دسته آنان چیزی جز رشوه دادن در روز روشن نبود!با اهمیت ترین سیاسی کاری سعودی ها و اماراتی‌ها بر علیه قطر باز کردن پرونده «زمین بی طرف» در مسابقات لیگ قهرمانان قاره آسیا بود که رابطه تنگاتنگی با ایران نیز داشت. نخستین طعمه دستاویز جویی و سیاسی کاری سعودی ها در فوتبال نمایندگان کشورمان بود. عربستان برای نخستین بار واژه «زمین بی طرف» را برای ایران استفاده نمود. سعودی‌ها بعد از قطع ارتباطات دیپلماتیکشان با ایران شروع به دستاویز جویی کردند و با دلارهای نفتی مسیر را برای صادر کردن رای ای اف سی به سود خودشان هموار کردند تا جایی رای به سود آنان صادر گردید و نمایندگان کشورمان حالا برای سومین سال پیاپی از میزبانی در ورزشگاه خود محروم گردید.

این مطلبو از دست ندید!  بازیگر خانم: تعداد فالوور اینستاگرام ملاک انتخاب بازیگران شده هست

سعودی‌ها بعد از آنکه در این پروژه که مبدعشان خود بودند در ازای ایران موفق ظاهر گردیدند برای اجرای این پروژه برای قطر وارد عمل گردیدند. البته این بار عربستان تنها به جنگ قطر در فوتبال نرفت لکن امارات به عنوان دست راستش و یار با وفایش آنان را معیت کرد. رسانه‌های عربستان و امارات بهمراه هم‌پیمانان سعودی جنگ نرم خود را بر علیه قطر شروع نمودند تا مسیر برای اقناع ای اف سی و فیفا هموار گردد.

سعودی ها کوشش بسیاری کردند تا ای اف سی را قانع کنند که قطر برای آنان امنیت ندارد اما ای اف سی این بار مقابل سیاسی کاری سعودی ها ایستاد و حکم پایانی خود را بازی در دوحه و کنسل زمین بی طرف را اعلام نمود. ای اف سی ای اف سی با تهدید سعودی ها و اماراتی عنوان نمود که در حالتیکه آنان برای بازی با نمایندگان قطر به دوحه نیایند، محرومیت و جریمه های سنگین در انتظارشان می باشد. شکست بزرگی سعودی-اماراتی مقابل قطر درس بزرگی برای فیفا و ای اف سی گردید تا به دستاویز جویی و سیاسی کاری معلوم آنان زیادتر پرداخته گردد.

* تهدید فیفا به کنار گذاشتن عربستان از جام جهانی فرصتی برای ایران

تهدید معلوم فدراسیون جهانی فوتبال بر علیه عربستان توان دارد فرصتی باشد تا مسئولین فدراسیون ایران از آن آن به سود خودشان استفاده نمایند و حقانیت خودشان برای میزبانی در لیگ قهرمانان قاره آسیا اثبات کنند. فیفا عربستان را تهدید کرده که از جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه کنار می گذارد و این سند آشکاری برای همگان هست که سعودی‌ها در ورزش سیاست را وارد می کنند و تمام اقدام فوتبالی آنان خط و رفتار سیاسی دارد. محرومیت ۳ ساله ایران از میزبانی در مسابقات لیگ قهرمانان قاره آسیا تنها با سیاسی کاری سعودی ها اتفاق افتاد. فدراسیون جهانی فوتبال در این برهه حساس توان دارد به پرونده خاک خورده ایران-عربستان ورد کند و توان دارد تا ابد «قانون زمین بی طرف» در به گورستان سیاست آل سعود دفن کند.

*سفر اینفانتینو به ایران خوب ترین مجال برای محو «زمین بی‌طرف»

در این وضعیت حساس و رو شدن دست سعودی‌ها برای فیفا و محافل بین المللی جانی اینفانتینو، ریاست فدراسیون جهانی فوتبال(فیفا) هفته آینده ۹ اسفند عازم ایران هست تا شهرآورد سرخ آبی‌ها را از نزدیک تماشا کند. این سفر ریاست فیفا به ایران توان دارد خوب ترین مجال برای مسئولین فدراسیون ایران باشد تا مساله «قانون زمین بی طرف» را تا ابد از فرهنگ لغت فوتبالی‌ها محو کند.