تاریخ: ۰:۴۹ :: ۱۳۹۶/۰۹/۱۰

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ بی‌اعتنایی چندین ساله زنگنه و مدیران وزارت نفت به درخواست‌های دانشجوهای و فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعت نفت باعث گردید این دانشجوهای طی روزهای سابق دست به اعتصاب وسیع بزنند. از این رو به سراغ دانشجوهای این دانشگاه که طی روزهای سابق در ایراد به […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ بی‌اعتنایی چندین ساله زنگنه و مدیران وزارت نفت به درخواست‌های دانشجوهای و فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعت نفت باعث گردید این دانشجوهای طی روزهای سابق دست به اعتصاب وسیع بزنند.

از این رو به سراغ دانشجوهای این دانشگاه که طی روزهای سابق در ایراد به بدقولی‌های زنگنه و مدیران دانشگاهشان، از تشکیل کلاس‌ها اجتناب کردند رفتیم تا از نزدیک در روند مبحث قرار دریافت کنیم.

 

اعتصاب دانشجوهای دانشگاه نفت از چه هنگامی شروع شد؟

 

آ اعتصاب دانشجوهای دانشگاه نفت از چه هنگامی شروع شد؟ آغاز اولیه واقعهی اعتصاب از دیماه سال ۹۴ بود زمانیکه سلحشور معاون پیشرفت سرمایه آدمی و اداره وزیر نفت از دگرگونی شرایط و اولویت‌های استخدام برای دانشجوهای دانشگاه نفت خبر داده بود. تا قبل از این ابلاغیه، در یک پایبندی دوطرفه میان دانشجو و وزارت نفت، تمامی فارغ‌التحصیلان گروه‌الف این دانشگاه برای کاریابی به شرکت‌های تقاضاکننده مجموعه نفت ارائه و استخدام می‌شدند.

تغییر این آیین نامه استخدام باعث گردید در همان سال دانشجوهای دانشگاه صنعت نفت که یکی از معتبرترین دانشگاه های ایران هست دست به اعتصاب زده و حتی بعضی از امتحانات انتهاء ترم نیز به این سبب لغو گردید.

نهایتا بعد از گذشت ۱۰ روز از ایراد دانشجوهای به تصمیم غیرکارشناسی وزارت نفت، هیئت رئیسه دانشگاه به میان دانشجوهای آمدند و از رفع شدن مشکل خبر دادند و البته برای این مدعای خود ضمانتی دادند که اکنون به پاشنه آشیلشان مبدل شده هست.

..

 

   

به شیوه قبلی ادامه پیدا نکند، ریاست و تمامی هیئت رئیسه دانشگاه در ایراد به کارکرد وزارت نفت و زنگنه از طرف خود کناره گیری خواهند داد.

    این وعده در آن وقت توانست از خشم دانشجوهای بکاهد و به تجمعات انتهاء دهد.

در این زمینه می‌توان به مهم‌ترین انتقادات دانشجوهای این دانشگاه در چند کانون اشاره کرد:

 

۱- حل مشکل استخدام گروه الف این دانشگاه

 

 

 

۲- مسایل صنفی و مشکلات معیشتی

 

۲- مسایل صنفی و مشکلات معیشتی دیگر مسئله‌ای که سبب گردید دانشجوهای چندین روز از کلاس و درس دست بکشند و متحصن گردند، بی‌توجهی مدیران وزارت نفت به مسایل صنفی و معیشتی دانشجوهای هست.. ،

، هرماه مبلغی بعنوان شهریه به دانشجوهای پرداخت می گردید…

 

 

علاوه بر این زمزمه‌هایی نیز درخصوص دریافت هزینه‌ خوابگاه از دانشجوهای میان دانشجوهای شنیده می‌شود. مسئله دیگر، کاهش سطح علمی دانشگاه هست که مورد ایراد دانشجوهای قرار گرفته.

این مطلبو از دست ندید!  ریچارد فاینمن؛ نخبه ای بدون مرز

 

۳- شرایط ناعادلانه امتحان استخدامی برای فارغ‌التحصیلان این دانشگاه

 

۳- شرایط ناعادلانه امتحان استخدامی برای فارغ‌التحصیلان این دانشگاه وزارت نفت دانشگاهی دارد که دانشجوهایش شرایط شرکت در امتحان استخدامی وزارت نفت را ندارند.

 

 

این جمله را یکی از دانشجوهای این دانشگاه در ایراد به آیین‌نامه تازه استخدام وزارت نفت طبق امتحان استخدامی به ما گفت. براساس خبر ها، وزارت نفت زنگنه قرار هست به زودی امتحان استخدامی وزارت نفت را برای جذب ۲۵۰۰ نفر در این مجموعه برگزار کند.

فارغ از اینکه جذب این تعداد نیرو به مفهومی احتیاج و تقاضا برای این شغل ها در وزارت نفت هست و بنابر پایبندی قبلی اولویت ضروری هست با فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت باشد، آن چیزی که در این میان تعجب آور به نظر می‌رسد وضعیت مقرراتی سخت‌گیرانه در شرایط شرکت در امتحان برای دانشجوهای وزارت نفت هست. براساس این شیوه‌نامه، دست کم معدل ضروری برای دانشجوهای دانشگاه صنعت نفت برای حضور در امتحان معدل ۱۶ هست و این در حالیست که در همین امتحان برای سایر دانشگاه‌ها دست کم معدل ۱۵ در نظر گرفته شده هست. مسئله‌ای تعجب آور که حاکی آن هست وزارت نفت برای تریبت‌شدگان دانشگاه خودش که بصورت خاص برای حضور در پست‌های مربوط آماده‌شده‌اند شرایط سخت‌تری از سایر دانشگاه ها در نظر گرفته هست.

 

 

بعنوان مثال ریاست دانشگاه که دو پارسال وعده داده بود در صورتی که مشکلات دانشجوهای حل نشود، از طرف خود کناره گیری کند، اخیرا کناره گیریی خود را همرده با مبارزه با نظام دانست!!!
 

   

عبدالله هاشمی ریاست دانشگاه صنعت نفت در جمع دانشجوهای و در جواب به درخواست آن‌ها برای عمل به وعده خود می‌گوید:

از سوی دیگر، نحوه مواجهه مدیران دانشگاه با ایراد دانشجوهای نیز در جای خود قابل تامل هست.  بعنوان مثال ریاست دانشگاه که دو پارسال وعده داده بود در صورتی که مشکلات دانشجوهای حل نشود، از طرف خود کناره گیری کند، اخیرا کناره گیریی خود را همرده با مبارزه با نظام دانست!!!       در این شرایط کشور این کار رو سفارش نمی‌کنم.

به اظهار دیگر نحوه مواجهه وزارت نفت با این متخصص ها آینده این صنعت را تهدید می‌کند.

 

تجمع دانشجوهای دانشگاه نفت

 

تشییع جنازه نمادین دانشگاه نفت