تاریخ: ۱۸:۵۷ :: ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
بساط بدون مجوز سفره خانه های «ونایی» میان زمین های ملی؛ روستای گردشگری لرستان در آستانه خراب کردن

– خبر ها استانها – به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از بروجرد، ، روستای ونایی یکی از روستاهای بخش اشترینان این شهرستان در ۱۲ کیلومتری شمال غربی بروجرد در منطقه‌ای کوهستانی واقع هست، این روستا در سال ۸۵ به‌عنوان یکی از ۲روستای هدف گردشگری استان لرستان ثبت گردید. ساکنان روستای […]

– خبر ها استانها –

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از بروجرد، ، روستای ونایی یکی از روستاهای بخش اشترینان این شهرستان در ۱۲ کیلومتری شمال غربی بروجرد در منطقه‌ای کوهستانی واقع هست، این روستا در سال ۸۵ به‌عنوان یکی از ۲روستای هدف گردشگری استان لرستان ثبت گردید.

ساکنان روستای ونایی ۲۷ سفره‌خانه را برای امرار معاش‌شان میان درخت‌های افراشته و رودخانه‌های این روستا احداث کرده‌اند، اما چون این سفره‌خانه‌ها در حریم رودخانه‌های ایجاد شده، خراب کردن منابع‌طبیعی و محیط‌زیست این روستای هدف گردشگری لرستان را درپی داشته‌است.

عصر امروز در فرمانداری بروجرد جلسه‌ای با عنوان ساماندهی مشکلات روستای ونایی، مخاطرات وجود سفره‌خانه‌ها بار دیگر در دستور کار جای گرفت تا هم‌چنان بساط سفره‌خانه‌های بدون مجوز ونایی میان زمین های ملی و منابع‌طبیعی وسیع باشد.

نابود شدن طبیعت

رضا آریایی در نشست ارزیابی مشکلات روستای ونایی بروجرد که در فرمانداری این شهرستان برگزار گردید، گفت: در کمال تأسف برای ساماندهی منطقه گردشگری ونایی بروجرد که یک منطقه گردشگری ملی شمرده می‌شود، تاحالا پیگیری‌های موثری انجام نشده‌است.

وی اضافه کرد: در سال‌های گذشته مردم از طبیعت بکر و زیبای این منطقه برای تفریح و گردش استفاده می‌کردند، ولی امروز این منطقه های بکر به سفره‌خانه مبدل شده، همین مبحث باعث گردید که طبیعت زیبای این منطقه از بین برود.

اختصاص ۲۵ میلیارد ریال به قطب گردشگری بروجرد؛ فعالیتی در «ونایی» نشد

۱۱ استعلام بدون جواب

ریاست میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بروجرد نیز در این جلسه افزود: منطقه ونایی یک منطقه نمونه گردشگری بوده و پژوهش ها لازم در این خصوص توسط میراث فرهنگی انجام شده‌است.

حجت‌الله یارمحمدی اضافه کرد: برای ساماندهی سفره‌خانه‌های سنتی باید یک سرمایه‌گذار انتخاب و کارهای لازم نیز در این خصوص به‌خوبی صورت پذیرد.

این مطلبو از دست ندید!  گشت های سیار در طبیعت خراسان رضوی راه اندازی شد

شرایط صادر کردن مجوز

ریاست اداره منابع‌طبیعی و آبخیزداری بروجرد نیز در این جلسه گفته بود: ونایی یک مقصد گردشگری هست که اگر سفره خانه‌های این منطقه ساماندهی نشود منابع‌طبیعی از بین خواهد رفت؛ مراجع طبیعی می‌تواند مرجع اشتغال باشد به‌شرطی که قوانین عرصه‌های ملی رعایت و محافظت گردد.

مدیر جهاد کشاورزی بروجرد نیز در این جلسه افزود: ونایی، گلدشت، کرکیخان، بندیزه و توده زن و خایان بخشی از روستاهای هدف گردشگری می باشند که پیش از احداث هرگونه سفره‌خانه در این منطقه های باید از جهاد کشاورزی مجوز رسمی و قانونی اخذ گردد.

عزت‌الله نباتی گفت: سفره‌خانه‌های منطقه ونایی پیش از اینکه مجوزی اخذ کنند اقدام به احداث سفره‌خانه کرده و انجام این اقدام تخلف هست.

وی اضافه کرد: سفره‌خانه‌هایی که در حریم رودخانه، منابع‌طبیعی و زمین‌های آبی نباشند مجوز احداث دریافت می‌کنند درغیر این‌صورت صادر کردن مجوز برای سفره‌خانه‌ها غیرقانونی هست.

رفت و آمد ۲۰ هزار گردشگر

مدیر جهاد کشاورزی بروجرد عنوان نمود: منطقه گردشگری گلدشت، به‌عنوان منطقه قرمز تشریح شده و دیگر حجم احداث سفره‌خانه ندارد و منحصرا برای صنعت های تبدیلی کشاورزی و دامپروری مجوز صادر می‌شود.

نماینده سفره‌خانه‌های سنتی روستای ونایی نیز در این جلسه گفته بود: در فصول تابستان و بهار بیشتر از ۲۰هزار رفت و آمد خودرو و گردشگر در منطقه ونایی بروجرد ثبت شده‌؛ منطقه ونایی یک منطقه گردشگری هست و مسئولین باید خدمات لازم برای حضور گردشگران را فراهم کنند، اما تاحالا هیچ اقدامی انجام‌نشده و این با اهمیت توسط اشخاص بومی منطقه انجام می‌شود.

وی اضافه کرد: ادارات مربوط باید به بحث گردشگری در منطقه ونایی کمک کنند تا مشکلات نیز حل‌وفصل و ابزارها خوبی برای جذب گردشگر فراهم گردد.