تاریخ: ۸:۱۵ :: ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
برید به فهم / روستایی عظیم تلاقی کویر و دریااست

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زاهدان، ، روستای فهم، ساحلی بکر و تماشایی دارد که در ۱۷۰ کیلومتری غرب چابهار و در فاصله ۱۰ کیلومتری از روستای زرآباد کنارک واقع شده هست. سفری متمایز و مخصوص به یکی از سحر انگیزترین ساحل‌ها و جاذبه‌های ایران به روستای فهم در […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زاهدان، ، روستای فهم، ساحلی بکر و تماشایی دارد که در ۱۷۰ کیلومتری غرب چابهار و در فاصله ۱۰ کیلومتری از روستای زرآباد کنارک واقع شده هست.

سفری متمایز و مخصوص به یکی از سحر انگیزترین ساحل‌ها و جاذبه‌های ایران به روستای فهم در شهر چابهار هست.

برید به فهم / روستایی عظیم تلاقی کویر و دریااست

امروز برای دیدن تکه‌ای از طبیعت بکر کشورمان، این بار به جنوب سفر می‌کنیم و راه استان سیستان و بلوچستان را پیش می‌گیریم؛ سرزمینی که در پس خشکسالی‌های مکرر و کم توجهی مدیران به یکی از استان‌های محروم کشورمان مبدل شده هست.

اما این بار محرومیت ها، ناامنی‌ها و خبر‌های خشکسالی مردم سیستان و بلوچستان را کناری بگذارید و با ما به تماشای یکی از زیباترین جاذبه‌های این گستره پهناور ایران بیایید.

به چه سبب روستای فهم؟

عبدالرحیم بلوچ زاده رییس میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان چابهار در صحبت با خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زاهدان، ، گفت: روستا و ساحل فهم یکی از خوب ترین مکان‌ها برای عاشقان طبیعت، ساحل و دریاست.

بلوچ زاده اضافه کرد: فهم تنها نقطه‌ای در ایران هست که در آن می‌توانید صحرا و دریا را در کنار هم به تماشا بنشینید.

برید به فهم / روستایی عظیم تلاقی کویر و دریااست

وی دنبال کرد:تماشای غروب آفتاب در ساحل فهم، آن قدر شگت آور هست که شما را به دل افسانه‌ها می‌برد.

بلوچ اضافه کرد: بر خلاف تصوراتی که از سفر به سیستان و بلوچستان وجود دارد، عزیمت به روستای فهم یکی از امن‌ترین گشت و گذار‌ها در تمام ایران هست.

ساحل و روستای شگت آور دَرَک زرآباد در امتداد دریای عمان هست؛ جایی که رمل‌های شنی، نخل‌های سر به فلک کشیده و آبی دریا در یک قاب و کنار هم، عکس خیال انگیزی را به وجود می‌آورند.

برید به فهم / روستایی عظیم تلاقی کویر و دریااست

مقصدی که در چند سال گذشته به یکی از محبوب‌ترین و جذاب‌ترین منطقه های گردشگری ایران برای طبیعت گردان مبدل شده و سیستان و بلوچستان را به گونه ای متمایز به مردم معرفی کرده هست.

آشنایی با روستای فهم | تلاقی صحرا با دریا

  مسیر‌های مرسوم طبیعت گردی در ایران را کنار می‌گذاریم و ماجراجویی متفاوتی را شروع می‌کنیم تا به سیستان و بلوچستان برسیم. روستای دَرَک و ساحل شگت آور و رویایی آن امروز میزبان شماست. مقصد، یکی از آبادی‌های بخش زرآبادِ شهر کنارک، در جنوب استان سیستان و بلوچستان هست که در امتداد ساحل دریای مکران یا عمان (۱) جای خوش کرده و گردشگران را به سوی خود می‌خواند.

این مطلبو از دست ندید!  سازمان محیط زیست: چرا تسنیم مانند این سازمان از "شکارفروشی" دفاع نمی‌کند! + پاسخ تسنیم

روستای فهم مکانی‌ست که در آن صحرا به دریا می‌پیوندد و ساحل شنی آن با چشم اندازی منحصر به فرد که در هیچ جای ایران دیده نمی‌شود، شما را به دل داستان‌ها و ترانه‌های خیال انگیز فرو می‌برد؛ ساحلی خاص و بی مثل که همانند آن را تنها در چند نقطه دنیا می‌توان ندید. در کنار اینها، تماشای تپه‌های ماسه‌ای چشم نواز، ساحل صخره ای، شنی و مرجانی، کوه و جنگل، گله‌های گوسفند، بز و شتر همه در یک جا، موهبتی‌ست که تنها در فهم نصیب‌تان می‌شود.

برید به فهم / روستایی عظیم تلاقی کویر و دریااست

درک، ساحلی بکر و تماشایی دارد که در ۱۷۰ کیلومتری غرب چابهار و در فاصله ۱۰ کیلومتری از روستای زرآباد واقع شده هست. این روستا بر سر راه دو بندر با اهمیت جنوب، یعنی بندر چابهار و بندر عباس و در مسیر ترانزیتی بندر کنارک و بندر جاسک قرار گرفته هست.

تقابل رویایی دوزخ و بهشت؟!

تنها دارایی زرآباد سیستان و بلوچستان را اگر همین روستای “درک” تنها دارایی زرآباد سیستان و بلوچستان را اگر همین روستای “درک” نیز بدانیم، اسمش می‌برازد به داشته هایش که یک روستای فهم زرآباد هست و یک ایران، حتی اگر درست نشناخته باشند.

زیباترین و عظیم‌ترین گنج‌های دنیا سال‌های سال کنج ناشناخته‌ترین غار‌ها و کوهستان‌ها مخفی مانده اند، اما این بار فهم سیستان و بلوچستان پشت منظره‌ای جا خوش کرده که مخلوطی از خوب ترین هاست. روستایی که با دربرداشتن پاک‌ترین ساحل ایران، هرچه خوبان همه دارند را یکجا دارد.

روستای دَرَکْ زرآباد که به سبب نزدیکی به منطقه آزاد چابهار به روستای فهم چابهار نیز سرشناس هست، در ۱۷۰ کیلومتری جنوب چابهار، در امتداد سواحل دریای مکران و ۱۰ کیلومتری زرآباد قرار دارد.

مردمان فهم به گویش شیرین بلوچی صحبت می‌کنند و این روستا با کوشش مردم و مدیران میراث فرهنگی هنوز بکری، پاکی و زیبایی خود را محافظت کرده هست. متاسفانه برای پیدا کردن فهم بر روی نقشه، باید اسم آن را با واژه انگلیسی Darak یا ساحل فهم Darak Beach جستجو کنید و هنوز این مکان زیبا با اسم فارسی خود بر روی نقشه ثبت نشده هست.