تاریخ: ۱۶:۰۱ :: ۱۳۹۷/۰۳/۳۱
برگشت جانوران منقرض شده به لطف فناوری های نوین

برترین ها – ترجمه از محمد کاملان: کلون کردن جانوران از طریق غیرلقاحی صورت می‌گیرد و به لحاظ علمی دانشمندان باید به DNA کاملاً دست‌نخورده حیوانی که قرار هست کلون گردد دسترسی دارا باشند، در کمال خوشبختی فناوری‌های جدید راه‌های نوینی را پیش راه دانشمندان زیست‌شناس گذاشته‌اند که به لطف این روش‌ها دانشمندان امیدواری بیشتری […]

برترین ها – ترجمه از محمد کاملان: کلون کردن جانوران از طریق غیرلقاحی صورت می‌گیرد و به لحاظ علمی دانشمندان باید به DNA کاملاً دست‌نخورده حیوانی که قرار هست کلون گردد دسترسی دارا باشند، در کمال خوشبختی فناوری‌های جدید راه‌های نوینی را پیش راه دانشمندان زیست‌شناس گذاشته‌اند که به لطف این روش‌ها دانشمندان امیدواری بیشتری برای زنده کردن گونه‌های جانوری منقرض شده پیدا کرده‌اند.

به همین سبب در ادامه با هم نگاهی به گونه‌های جانوری منقرض شده‌ای خواهیم داشت که احتمال دو مرتبه زنده کردن آن‌ها وجود دارد.

ماموت پشمالو

گونه‌های جانوری منقرض‌ شده‌ای که به لطف فناوری‌های نوین امکان دارد دو مرتبه زنده شوند

محققین دانشگاه هاروارد بر این باور می باشند که می‌توانند جنین پیوندی ماموت پشمالو را ایجاد کنند، برای اینکار دانشمندان از ژن‌های جنین فیل آسیایی که به لحاظ زیست‌شناسی نزدیک‌ترین حیوان زنده به ماموت‌های پشمالو هست استفاده خواهند کرد.

این حیوان که دانشمندان فعلاً آن را با اسم ماموت‌فیل می‌شناسند شباهت‌های بسیاری به فیل‌ دارد اما همانند‌ ماموت‌های پشمالوی ماقبل تاریخ دارای پشم‌های بسیاری می باشد. گوش‌های کوچک و سامانه گردش خون که زندگی در آب‌و‌هوای سرد را محیا می‌‌کند را می‌توان از ویژگی‌های ماموتی دانست که قرار هست کلون گردد.

ناگفته نماند که هنوز تا دو مرتبه زنده کردن ماموت‌ پشمالو راه درازی در پیش هست، در این بین این سوال نیز طرح شده هست که فیل‌ها حیوانات اجتماعی می باشند و اگر ماموت پشمالو با خصوصیت‌های فیل آسیایی ایجاد گردد، این حیوان چه طور در جامعه فیل‌ها پذیرفته خواهد گردید.

ببر تاسمانی

گونه‌های جانوری منقرض‌ شده‌ای که به لطف فناوری‌های نوین امکان دارد دو مرتبه زنده شوند

این حیوان که هنوز یک قرن از انقراض آن نمی‌گذرد در استرالیا سکونت داشت و به سبب شکار بی‌رویه منقرض گردید. از آنجایی که ببر تاسمانی در دهه ۳۰ میلادی منقرض شده نمونه‌های این حیوان هنوز در موزه‌ها موجود هست و بنابراین دسترسی دانشمندان به DNA دست‌نخورده این حیوان فراهم شده هست.

در حال حاضر پروژه دو مرتبه زنده کردن ببر تاسمانی در جریان هست و دانشمندان ژن‌های ببر تاسمانی را به خوبی در جنین موش تست کرده‌اند با این حساب شاید در آینده‌ای نه چندان دور این حیوان تازه منقرض شده را دو مرتبه در جنگل‌های استرالیا شاهد باشیم.

ببر دندان‌شمشیری

گونه‌های جانوری منقرض‌ شده‌ای که به لطف فناوری‌های نوین امکان دارد دو مرتبه زنده شوند

انصافاً باید گفت ببر دندان‌شمشیری یکی از جذاب‌ترین حیواناتی هست که نسل آن حدود ۱۱ هزار سال پیش منقرض شده هست،‌ در کمال خوشبختی از آنجایی که ببرهای دندان‌شمشیری در منطقه های سردسیر زندگی سکونت داشته هست نمونه‌‌های این جانور امروزه در شرایط خوبی موجود و قابل دسترس می‌باشد.

بنابراین با توجه به پیشرفت فناوری‌های جدید شاید روزگاری نه‌ چندان دور ببرهای دندان‌شمشیری دو مرتبه در جنگل‌ها حکمرانی کنند.

مرغ دودو (Dodo)

گونه‌های جانوری منقرض‌ شده‌ای که به لطف فناوری‌های نوین امکان دارد دو مرتبه زنده شوند

این پرنده ساکن جزیره موری تیوس واقع در شرق ماداگاسکار بوده هست، در وقتی که دودوها در این جزیره زندگی می‌کردند خطر طبیعی آن‌ها را تهدید نمی‌کرده و حیوانی نیز در این جزیره نبوده که آن‌‌ها شکار کند. بنابراین این پرنده‌های جذاب و بامزه به سادگی در این جزیره سکونت داشتند.

این مطلبو از دست ندید!  رویکرد آمریکا به علم رویکرد سلطه بر جهان است/ دانشگاه و صنعت در حوزه فضای مجازی جامانده‌اند

این داستان ادامه داشت تا پای انسان‌ها به جزیره موری تیوس باز گردید، از آنجایی که مرغ‌های دودو با خطر و بیم آشنایی چندانی نداشتند از انسان‌ها نیز نمی‌ترسیدند و بنابراین به سادگی شکار گردیدند و بعد از مدتی نسل آن‌ها منقرض گردید.

مرغ‌های دودو گزینه شایسته ای برای کلون شدن می باشند و دانشمندان امیدوارند تا DNA کافی از این حیوان را جمع‌آوری کرده و در تخم کبوترهایی که به لحاظ نژاد شباهت‌هایی با دودو دارند قرار دهند. از آنجایی که اخیراً نمونه‌های شایسته ای از DNA این پرنده از دانشگاه تاریخ طبیعی آکسفورد جمع‌آوری شده هست انتظار می‌رود در آینده دو مرتبه این مرغ‌های بامزه و بی‌آزار را در طبیعت شاهد باشیم.

کرگدن پشمالو

گونه‌های جانوری منقرض‌ شده‌ای که به لطف فناوری‌های نوین امکان دارد دو مرتبه زنده شوند

این‌گونه منقرض شده از کرگدن‌ها حدود ۱۰ هزار سال پیش در منطقه های سردسیر زندگی می‌کردند و حتی در غارنویسی‌هایی که انسان‌های قدیم از خود به جای گذاشته‌اند نیز شاهد تصویرهایی از کرگدن پشمالو هستیم.

در کمال خوشبختی کرگدن‌های پشمالو نیز مثل ماموت‌های پشمالو گزینه خوبی برای کلون شدن به حسا می‌آیند. از آنجایی که کرگدن‌های پشمالو در محیط‌های بسیار سرد زندگی می‌کردند نمونه‌های خوب و دست‌نخورده‌ای از این حیوانات باقی‌مانده هست بنابراین برگرداندن این حیوان به آغوش طبیعت به لطف فناوری‌های جدید به هیچ‌وجه دور از ذهن نیست.

کبوتر وحشی

گونه‌های جانوری منقرض‌ شده‌ای که به لطف فناوری‌های نوین امکان دارد دو مرتبه زنده شوند

این کبوتر که به آن کبوتر مسافر نیز گفته می‌شود در سال ۱۹۱۴ به سبب شکار بی‌رویه منقرض گردید، کبوتر وحشی ساکن آمریکای شمالی بوده هست و از آنجایی که این حیوان حدود یک قرن پیش منقرض شده هنوز پرها و سایر قسمت‌های بدن این کبوترها در موزه‌ها نگه‌داری می‌شود، از سوی دیگر کبوترهای وحشی با سایر گونه‌های کبوترها به لحاظ زیست‌شناسی شباهت‌های بسیاری دارند و بنابراین امکان اینکه این کبوترهای زیبا شانس مجددی برای زندگی در آینده پیدا نمایند بسیار هست.

گوزن ایرلندی

گونه‌های جانوری منقرض‌ شده‌ای که به لطف فناوری‌های نوین امکان دارد دو مرتبه زنده شوند

انتهای عصر یخی انتهاء عمر این گوزن‌های غول‌پیکر را در پی داشت اما نمونه‌های DNA این گوزن‌ها نیز در اختیار دانشمندان قرار دارد و بررسی‌های موخر ثابت نموده هست که گوزن ایرلندی با سایر گونه‌های گوزن‌ها به لحاظ زیست‌شناسی شباهت‌های بسیاری دارد.

جالب هست بدانید گوزن ایرلندی عظیم‌الجثه‌ترین گونه گوزن‌ها بوده و شاخ‌های بسیار بزرگی دارد، دانشمندان فاصله‌ بین شاخ‌های این گوزن را چیزی حدود ۳.۵

از آنجایی که گوزن‌های ایرلندی در منطقه های سرد زندگی می‌کردند نمونه‌های این حیوان در بین یخ‌های آب شده دوران عصر یخی باقی‌مانده هست تا دانشمندان امید بیشتری به برگرداندن این گوزن‌های غول‌پیکر به طبیعت دارا باشند.

در این قسمت به انتهاء لیست حیواناتی آمدیم که به لطف فناوری‌های جدید ممکن است در روزگاری نه‌چندان دور دو مرتبه به محیط‌زیست باز شوند، پیشنهاد می‌کنیم اگر شما هم به زیست‌شناسی و فناوری‌های جدید علاقه‌ دارید نظرات خود را در این زمینه با ما و سایر اعضاء به اشتراک بگذارید.