برگزیدگان سومین جشنواره ملی شکوه شکیبایی معرفی شدند

0
اشتراک

برگزیدگان سومین جشنواره ملی شکوه شکیبایی معرفی شدند

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) از زنجان، سومین جشنواره ملی شکوه شکیبایی شامگاه ۵‌شنبه ۷ بهمن‌ماه در فرهنگسرای امام خمینی (ره) زنجان و با قرائت پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در زنجان به کار خود پایان داد.

در پیام سید رضا صالحی امیری به سومین جشنواره شکوه شکیبایی آمده است.

بسم‌الله الرحمن الرحیم

سلام بر زینب سلام‌الله علیها که زینت پدر است، سلام بر زینب کبری که اسوه صبر و شکیبایی است، سلام بر زینب کبری که پیام‌آور عاشوراست و سلام بر زینب کبری که الگوی مادران و خواهران و دختران امروز است.

حضرت زینب (س) بزرگ بانوی جهان اسلام، بیدارگر و ادامه دهنده نهضت عاشورا و نمونه بی‌نظیر ایثار است. این بانوی تربیت شده خاندان نبوت، اسوه‌ای نیکو برای حق طلبی و دفاع از ایمان و عقیده الگویی بی‌مانند در شهامت و شجاعت و فصاحت و بلاغت بود.

زینب (س) تجسم زهد، ورع، علم، عفاف، حریت و متخلق به اخلاق الهی است، آن بزرگوار (س) راه مقاومت در برابر باطل را به امت نشان داد و فداکاری در راه خدا و چشم‌پوشی از همه چیز را در راه برافراشتن پرچم حق به مردان و زنان آموخت.

ایثار و فداکاری، صبر و بردباری، دانش وسیع و سخنان سنجیده و منطقی او در مقاطع حساس در حالی که در تحت شرایط سخت روحی و و مصیبت‌های جانکاه بود، از او چهره‌های بی‌نظیر در جهان انسانیت ترسیم کرده که همواره چون مشعلی فروزان راه نجات انسان‌ها از زیر بار ظلم و ستم و تحقیر و حق‌کشی رهنمون می‌شود.

کلمات و فرمایشات گهربار آن حضرت در خطبه‌هایی که از آن حضرت روایت شده خود قوی‌ترین دلیل بر کمال فصاحت و بلاغت آن بانوی بزرگوار اسلام است، همان بانویی که امام سجاد (ع) در حق ایشان فرمودند:«ای عمه!، شما الحمدلله بانوی دانشمند هستی که تعلیم ندیده و بانوی فهمیده‌ای هستی که بشری تو را تفهیم نکرده است».

و جز این هم انتظاری نیست، چرا که الگوی راستین حضرت زینب (س) مادرش فاطمه الزهرا (س) است و در دامان پر مهر و عنایت فاطمه (س) از سرچشمه معارف اسلامی و قرآنی سیراب گشته است.

هوش ذکاوت، دوراندیشی، تدبیر و تفکر این بانوی گرامی اسلامی در مرتبه‌ای از درایت و تعقل قرار دارد که لقب «عقیله بنی هاشم» برازنده اوست، مدیریت این بانو را می‌توان در صحنه‌های مختلف کربلا و کوفه و شام مشاهده کرد که توانست هم کاروان بی‌سرپرست را اداره کند و هم پیام شهیدان را به گوش همگان برساند.

رسالت اصلی حضرت زینب (س) پس از به شهادت رسیدن امام حسین (ع و ۷۲ تن از یارانش آغاز گردید، که با ایراد سخنان آتشین به بیدارگری مردم کوفه و افشاگری ظلم و ستمی که از سوی خاندان امیه بر آل طه وارد شده بود، پرداخت و بر تبلیغات چندین ساله مسموم بنی امیه درباره بنی‌هاشم خط بطلان کشید.

این بانو در عمل به همه آموخت که می‌توان به موقع حس عاطفی و انسانی را در اوج داشت و نیز به موقع در برابر دشمن با قدرت تمام ایستاد. او به ما آموخت که نه به خاطر عاطفه انسانی روحیه خود را باید باخت و تسلیم دشمن شد و نه به خاطر مبارزه به کلی عواطف را کنار گذاشت. از روحیه و شخصیت مردم زمانه خود و توصیه به قدرشناسی از دلسوزان جامعه قبل از آنکه از دست بروند، از جمله مهم این نکات است.

امیدواریم این همایش گام موثری باشد در راستای شناخت بهتر آن حضرت و شناساندن عمق فضیلت و معنویت و اخلاق حضرت زینب کبری (س) به نسل امروز که تشنه آگاهی و نیازمند شناخت الگوهای جاودان هستند.

از خداوند متعال توفیق بیشتر همه شرکت کنندگان و دست اندرکاران این جشنواره ملی و اجر معنوی عزیزان را از دستان پرمهر حضرت زینب کبری (س) و خاندان پر کرامت اهل بیت عصمت (ع) مسألت دارم.در زنجان کعر پایان این مراسم نفرات برگزیده در چهار بخش معرفی شدند که در بخش مقاله، ابراهیم صالحی حاجی‌آبادی از قم (دوم)، سلمان رمی‌محمدی از طارم و اسماعیل محمدپور از رشت (سوم مشترک)، معصومه صابری از قم (چهارم) و الهه هادیان از تهران به همراه هاشم اندیشه از مشهد (پنجم مشترک) شدند.

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایکنا سیدضیاء موسوی همکار معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی زنجان توانست در سومین جشنواره ملی شکوه شکیبایی رتبه اول در بخش شعر ترکی را ازآن خود کند.

اسامی برگزیدگان سومین سوگواره شکوه شکیبایی به شرح ذیل است:

در بخش شعر ترکی، سیدضیاء موسوی از زنجان (اول)، ناصر دوستی از زنجان (دوم)، رحمت خداکرمی از قیدار و وحید طلعت از ارومیه (سوم مشترک)، ابوالفضل ایمانی از زنجان (چهارم) و بهنام مهدی‌نژاد از ارومیه (پنجم) و در بخش دل‌نوشته فارسی، زهرا شرفی از نیشابور (اول)، مهتاب بنائیان از بروجرد (دوم)، ناهید رفعیی از تهران (سوم)، نسرین سلیمانی از زنجان (چهارم) و آراش مهرزادیان از زنجان (پنجم) شدند.

در بخش داستان فارسی، سمانه خلف‌زاده از قم (اول)، سید میثم موسویان از همدان (دوم)، مرضیه پژمان‌فر از تهران (سوم)، عبدالرزاق پورهاتف از اهواز (چهارم) و سودابه حمزه‌ای از تهران (پنجم) شدند. در بخش شعر فارسی، نغمه مستشاری از کیش (اول)، رضا نیکوکار (دوم)، محمدمهدی امیری از گیلان و سیدجواد میرسفی از قم (سوم مشترک)، شکیبا غفاریان از شاهرود (چهارم) و پیام جهانگیری از اردبیل (پنجم) شدند.

در بخش دل‌نوشته ترکی، سیده فرحناز هاشمی (سوم) و سیده فاطمه موسوی از زنجان (چهارم)، در بخش داستان ترکی، حمیدرضا بازرگانی از زنجان (چهارم) و شعبان کریمی از زنجان (پنجم) و در بخش مشاعره نیز زهرا محمدی از زنجان (اول)، سحر خدابنده از خدابنده (دوم)، ربابه محمدی از زنجان (سوم) و محدثه اصانلو از زنجان (چهارم) شدند.

یادآور می‌شود امسال ۴۸ مقاله علمی، در بخش شعر فارسی ۴۵۰ اثر، شعر ترکی ۶۵ اثر، داستان فارسی ۷۶ اثر، شعر ترکی ۵ اثر، دلنوشته فارسی ۹۹ اثر و دلنوشته ترکی ۷ اثر به دبیرخانه سومین جشنواره ملی حضرت زینب(س) ارسال شده بود.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.