تاریخ: ۱۶:۴۸ :: ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
برگزاری هفته فرهنگی موجب تعمیق ارتباطات ایران و الجزایر می گردد

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری دانشجو، آیین افتتاحیه هفته فرهنگی الجزایر با حضور سعید اوحدی رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، عبدالمنعم الحریز سفیر الجزایر در ایران، سیاوش شهریور فرماندار منطقه شمیرانات، سید محمدحسین هاشمی معاون فرهنگی، عباس خامه یار معاون بین‌الملل و محمدعلی کیانی مدیرکل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری دانشجو، آیین افتتاحیه هفته فرهنگی الجزایر با حضور سعید اوحدی رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، عبدالمنعم الحریز سفیر الجزایر در ایران، سیاوش شهریور فرماندار منطقه شمیرانات، سید محمدحسین هاشمی معاون فرهنگی، عباس خامه یار معاون بین‌الملل و محمدعلی کیانی مدیرکل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، صلّاح زواوی سفیر فلسطین (شیخ‌السفرا) و سفیران کشور‌هایی مثل قبرس، بلغارستان، مصر، رومانی و سنگال، وابسته‌های فرهنگی کشور‌های استرالیا، شیلی، دانمارک، موریتانی، بلاروس و فلاند و اعضای سازمان‌های بین‌المللی، روسای انجمن‌های دوستی ایران و سایر کشور‌ها و مسئولان سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، سه‌شنبه ۱۳ آذر ماه در فرهنگ سرای ملل برگزار گردید.

در اوائل مراسم عبدالمنعم الحریز سفیر الجزایر ضمن خوشامدگویی به حاضران در هفته فرهنگی الجزایر در تهران گفت: امید دارم از این نمایشگاه لذت ببرید. این نمایشگاه برای آشنایی مردم ایران با فرهنگ و هنر الجزایر برگزار شده و مهم‌ترین نتیجه برپایی این برنامه، گفت و گوی فرهنگی هست که بین دو کشور شکل می‌گیرد. تنها راه گذر از شرایط فعلی این هست که کشور‌های اسلامی به یک گفتمان واحد برسند.

وی علاوه بر این از رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برای برپایی هفته فرهنگی الجزایر تشکر نمود.

در ادامه سعید اوحدی رییس سازمان فرهنگی هنری ضمن خیر مقدم به مهمان های و فعالین فرهنگی الجزایر گفت: برپایی برنامه‌هایی مثل هفته فرهنگی الجزایر که فرهنگ و هنر آن نشات گرفته از تمدن اسلامی و عربی هست و مشترکات بسیار زیادی با فرهنگ ایرانی دارد، مطمئنا مجال شایسته ای هست که باعث تعمیق ارتباطات ملت‌های ایران و الجزایر و کشور‌های منطقه می‌شود. آن هم در شرایطی که می بینیم دشمنانِ اتحاد مسلمین همه کوشش و ظرفیتشان را به خدمت گرفته‌اند تا به هدف ایجاد چند دستگی بین کشور‌های اسلامی برسند. البته مطمئنا به آن نخواهند رسید.

این مطلبو از دست ندید!  طبیعت دل‌انگیز دهستان منگشت در اهواز + فیلم

وی اضافه کرد: سفیران زیادی از کشور‌ها من جمله کشور‌های بلغارستان، موریتانی و قرقیزستان ابراز علاقه مندی کردند که هفته‌های فرهنگی را در همین فرهنگ‌سرای ملل که با مباحث فرهنگی سنخیت دارد، برگزار کنند. اقدام بسیار خوب سفیر الجزایر می‌تواند مقدمه بسیار خوبی برای استمرار این دست برنامه‌ها باشد. از وزارت امور خارجه، اداره کل مشارکت کشور‌ها و معاونت بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات نیز اعلام آمادگی کردند و قرار گردید هفته آینده جلسه‌ای برای تدوین تقویم برپایی هفته‌های فرهنگی تشکیل گردد که این اتفاق خوب می‌تواند توسط سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با مشارکت سفارت‌خانه‌های کشور‌های متفاوت صورت پذیرد. این حجم در اختیار سازمان فرهنگی هنری با در اختیار داشتن ۳۵ سالن سینمایی و سالن‌های فرهنگی وجود دارد که بتوانند این ابزارها را در اختیار سفارت‌خانه‌های متفاوت قرار دهند.

رییس سازمان فرهنگی هنری تصریح نمود: از سفیر محترم الجزایر تشکر می‌کنم که زمان بسیار خوبی را برای برپایی این مراسم انتخاب کرده‌اند. تقارن این مراسم با ایام میلاد با سعادت پیامبر گرامی اسلام و هفته اتحاد، تقارن بسیار شایسته ای هست که اگر از فرهنگ و هنر کشور‌های اسلامی حرف به میان می‌آید، این فرهنگ با حضور و ظهور پیامبر اسلام باعث ارزشمندی و تعالی انسان‌ها گردید.

هفته فرهنگی الجزایر با هدف آشنایی با آداب و رسوم و گسترش ارتباطات فرهنگی الجزایر و ایران به مدت چهار روز از ۱۳ تا ۱۶ آذر ماه در فرهنگ‌سرای ملل برگزار می‌شود.

..)، ..) علاوه بر این تاریخ سیاسی این کشور و چهره‌های معروف الجزایر در قالب تابلو‌های مصور به شهروندان معرفی می‌شود و در بخش هنر و سینما فیلم‌های دوئل الجزایر، مناره، بالای الجزایر و چاه با حضور علاقه‌مندان به هنر سینما نمایش داده می‌شود.