تاریخ: ۱۶:۲۳ :: ۱۳۹۶/۰۲/۱۰

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایسنا، حجت‌الاسلام سیدمرتضی حسنی‌حلم یک‌شنبه ۱۰ اردیبهشت در جمع خبرنگاران، تصریح کرد: در فرهنگ اسلامی اوج کارها و فعالیت‌های همه مسئولان اعم از اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و دینی به منظور تربیت آحاد جامعه است که با ترویج و اشاعه نماز در جامعه می‌توان به این مهم دست […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایسنا، حجت‌الاسلام سیدمرتضی حسنی‌حلم یک‌شنبه ۱۰ اردیبهشت در جمع خبرنگاران، تصریح کرد: در فرهنگ اسلامی اوج کارها و فعالیت‌های همه مسئولان اعم از اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و دینی به منظور تربیت آحاد جامعه است که با ترویج و اشاعه نماز در جامعه می‌توان به این مهم دست یافت.

وی به نقش رسانه‌ها در ترویج و تبلیغ نماز در استان  همدان اشاره کرد و افزود: ستاد اقامه نماز استان همدان در سال گذشته در امر نماز  حائز رتبه برتر شد که بخشی از این توفیقات مرهون زحمات رسانه‌ها بوده است.

حسنی‌حلم با بیان اینکه همه زحمات جامعه اسلامی برای تحقق واژه مقدس تربیت است به طوریکه نماز هم فرد را در وادی تربیت قرار می‌دهد، ادامه داد: از طریق تبلیغ نماز به دنبال تربیت افراد جامعه هستیم تا بدی‌ها و زشتی‌ها از جامعه رخت بربندد.

وی عنوان کرد: اگر نماز را به معنای واقعی اشاعه دهیم تمام آنچه در جامعه به دنبالش هستیم رخ می‌نماید و باید بدانیم متولیان فرهنگی مسئولیت مضاعفی برای ترویج و تبلیغ نماز دارند.

دبیر ستاد اقامه نماز استان همدان در بخش دیگری از سخنانش به برنامه‌های آینده ستاد اقامه نماز استان اشاره کرد و گفت: اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری برای تبلیغ نماز برای این است که جامعه نمازی را شکل دهیم.

وی از برگزاری اجلاس سراسری نماز در استان هرمزگان در سالجاری خبر داد و گفت: این اجلاس سراسری با عنوان «نماز و فضای مجازی» برگزار خواهد و سعی بر آن است از فضای مجازی به عنوان یک فرصت برای ترویج نماز استفاده شود.

حسنی‌حلم در ادامه با بیان اینکه یکی از برنامه‌های ستاد اقامه نماز استان در سال ۹۶ برگزاری جشنواره فرهنگی نماز  است، عنوان کرد: در راستای ترویج نماز می‌خواهیم اجلاس نماز را در حیطه  استانی، شهرستانی و بخش‌ها با حضور مسئولان اجرا کنیم و تا آخرین روستاها بحث نماز را پیگیری خواهیم کرد.

وی گفت: طرح سفیران صبح از برنامه‌های فرهنگی این ستاد است که با رویکرد توجه به اقامه نماز صبح در مساجد اجرایی خواهد شد.

حسنی‌حلم با بیان اینکه هم‌اکنون در ۳۵ مسجد نماز صبح اقامه می‌شود، تصریح کرد: به دنبال آن هستیم که ۴۰ مسجد را به آمار مساجدی که در آن نماز صبح اقامه می‌شود، اضافه کنیم.

وی خاطرنشان کرد: می‌خواهیم حرکت اقامه نماز صبح در مساجد را آغاز کنیم و به جایی برسیم که در همه مساجد نماز صبح اقامه شود.

وی در ادامه به اجرای برنامه‌های مختلف در سالجاری اشاره کرد و یادآور شد: با همکاری آموزش و رورش مصمم هستیم ۱۵۰ نشست دانش‌آموزی را در مدارس استان با هدف شبهه‌زدایی و پاسخ به شبهات آنها به ویژه در مقطع اول متوسطه داشته باشیم.

وی افزود: بیش از ۱۵۰ نشست را با هدف ترویج نماز و معرفت‌افزایی با عنوان خانواده مطهر برای اولیای دانش‌آموزان خواهیم داشت و مسابقه کتابخانی نماز را برگزار می‌کنیم و نشست‌های دانشجویی را با اولویت دانشگاه فرهنگیان با هدف معرفت‌افزایی برگزار خواهیم کرد.

حسنی‌حلم به نقش مثبت نماز در زندگی زوج‌های جوان اشاره کرد و گفت: ۲۵ نشست را با موضوع  «نقش نماز در زندگی زوجین» با هدف معرفت‌افزایی و آشنایی با احکام نماز طی سال ۹۶ برگزار خواهیم کرد.

این مطلبو از دست ندید!  عکس ها منحصر به فرد پلنگ ایرانی در سمنان ثبت گردید

وی گفت: در زمینه آموزشی نیز طرح سلامت معنوی با هدف آموزش احکام نماز به بیماران را در بیمارستان‌ها خواهیم داشت بنابراین برای عوامل درمانی بیمارستان‌ها کلاس‌هایی با عنوان طرح سلامت معنوی در کل بیمارستان‌های استان و شهرستان‌ها اجرایی می‌کنیم.

حسنی‌حلم ادامه داد: با همکاری آموزش و پرورش دوره توانمندسازی معلمان دوره سال سوم تحصیلی دختران را نیز خواهیم داشت.

وی از طرح مکنت یاد کرد و گفت: طی این طرح برای نخستین‌بار دوره آموزشی مدیران را در ۶ ماهه دوم سال برپا خواهیم کرد.

حسنی‌حلم از برنامه‌های یاوران نماز یاد کرد و افزود: دوره آموزشی نیک برای نمازیاوران کودک با همکاری بهزیستی و آموزش و پرورش و طرح مبین برای مدیران مدارس دوره متوسطه شکل می‌گیرد.

وی با بیان اینکه یکی از ظرفیت‌های مهم، استفاده از سمن‌هاست گفت: به این منظور در شبکه امین برنامه‌های خاصی را برای استفاده از ظرفیت سمن‌ها و برگزاری نشست‌های فصلی با آنها درنظر گرفته‌ایم.

وی گفت: یکی از برنامه‌های مهم اشاعه نماز، نظارت و ارزیابی است به طوریکه همه ساله امر ارزیابی در کل کشور انجام شده و در سطح استان نیز دستگاه‌های برتر ارزیابی و تشویق می‌شوند و دستگاه‌های کاهل در این امر مورد نقد قرار می‌گیرند.

حسنی‌حلم تصریح کرد: ملاک ارزیابی و نظارت ما توافق‌نامه است به طوریکه متناسب با ظرفیت برخی از دستگاه‌ها باید بیش از ۲۰ برنامه و برخی هم کمتر از آن اجرا کنند.

وی از برگزاری جشنواره فرهنگی هنری نماز با موضوع «شهدا، رزمندگان و ایثارگران» خبر داد و با بیان اینکه مهلت شرکت در این جشنواره تا پایان اردیبشهت است، عنوان کرد: مسابقه خاطره‌نویسی با موضوع «نماز» در استان برگزار می‌شود و شرکت‌کنندگان می‌توانندتا ۲۰ خرداد آثار خود را به سایت ستاد اقامه نماز کشور ارسال کنند.

دبیر ستاد اقامه نماز استان همدان در بخش دیگری از سخنانش به انجام فعالیت‌های فرهنگی در جامعه اشاره کرد و گفت: فعالیت‌های فرهنگی در قالب کیفی قرار می‌گیرد چرا که فعالیت‌های کیفی قابل اندازه‌گیری نیست و در بلندمدت آثار آن نمایان می‌شود.

وی گفت: استقبال مردم از برنامه‌های فرهنگی در مناسبت‌هایی مانند اعیاد، شب‌های قدر و اعتکاف نشان‌دهنده این است که جوانان پاک بوده و از برنامه‌های فرهنگی خرسند هستند.

حسنی‌حلم تأکید کرد: در امر ترویج و اشاعه نماز نباید تمام انتظارها از ستاد اقامه نماز باشد بلکه همه باید کمک کنند تا بتوانیم فرهنگ نماز را در جامعه گسترش دهیم.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: به دنبال این هستیم از ظرفیت‌های هنری در راستای ترویج نماز استفاده کنیم چرا که هنرمندان در بین مردم جذاب دارند.

وی یادآور شد: فردا نخستین جلسه را با شهرداری و متولیان برگزاری نماز در پارک‌ها خواهیم داشت چرا که در اواخر اردیبهشت تا اواخر شهریورماه در پارک‌ها نماز جماعت برگزار می‌شود و جمعیت زیادی هم از آن استقبال می‌کنند.

حسنی‌حلم با بیان اینکه امروز در فضای نمازخانه ادارات مشکلی نداریم و درصد زیادی از ادارات از نمازخانه مناسب و شایسته برخوردارند، تصریح کرد: از ۷۰ دستگاه ۲۴ دستگاه تشویق شدند که این ۳۰ درصد حضورشان فعال‌تر از سایر دستگاه‌ها بوده است.

دبیر ستاد اقامه نماز استان همدان گفت: در ۶۸۰ مسجد در سطح استان همدان اقامه نماز با حضور روحانی شکل می‌گیرد.

انتهای پیام

برچسب ها: , , ,