گروه: تور
تاریخ: ۱۴:۲۴ :: ۱۳۹۶/۰۲/۱۰
برگزاری دوره آموزش «لعاب زرین فام» برای هنرمندان سفال تبریز

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، مرتضی آبدار یکشنبه با اعلام این خبر گفت:  کلاس آموزش رایگان لعاب زرین فام با حضور استاد “بهزاد اژدری” و همراهی انجمن دوستداران سفال استان، برای هنرجویان و سایر علاقه مندان و […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، مرتضی آبدار یکشنبه با اعلام این خبر گفت:  کلاس آموزش رایگان لعاب زرین فام با حضور استاد “بهزاد اژدری” و همراهی انجمن دوستداران سفال استان، برای هنرجویان و سایر علاقه مندان و افرادی که در حوزه سفال و نقاشی روی سفال تسلط دارند، در حال برگزاری است.

وی تصریح کرد: این کلاسها در راستای دانش افزایی و ارتقائ سطح علمی و فنی هنرمندان سفالگر استان برگزار می شود.

آبدار در شرح تکنیک زرین فام نیز گفت: زرین فام نوعی تزیین رولعابی است که از آن برای ایجاد جلای فلزی خاص در سطح قطعات لعابدار استفاده می شود. در سراسر تاریخ سفالگری، از میان تمام شیوه های تزیین سفال، نقاشی زرین فام به علت درخشش و انعکاس رنگین کمانی اش بسیار مورد توجه بوده است.

وی افزود: تفاوت این تکنیک با دیگر تکنیک های سفال در این است که در این تکنیک، سفال بدون رنگ یا همراه با ایجاد برجستگی به کوره رفته و بعد از آن به کوره پخت لعاب می رود، در این روش باید لعاب نرم باشد تا تلالو لعاب زرین فام نمود یابد، سپس ماده زرین فام که ترکیبی از چند ماده لاستر است بر روی بدنه، نقاشی می شود و پس از آن در مرحله آخر به کوره دود انگاری با حرارت متفاوت وارد می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی تاکید کرد: در راستای استقبال از این هنر تاریخی دومین دوره آموزشی آن به طور تخصصی از سوی انجمن موزه زنده سفال برای علاقه مندان حوزه سفال و نقاشی روی سفال در حال برگزاری است.

آبدار در پایان گفت: کلاس های آموزش سفال زرین فام از هفتم اردیبهشت ۹۶ در موزه زنده سفال تبریز آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

برچسب ها: