تاریخ: 16:56 :: 2019/08/14

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری دانشجو، روابط عمومی مرکز فوق تخصصی ابن سینا، دکتر مریم رفعتی متخصص ژنتیک و عضو تیم تخصصی این مرکز در توضیح مطلب فوق اظهار داشت؛ “بررسی های ژنتیکی در جنین، دو کاربرد اساسی دارند، نخست در افرادیکه سابقه ژنتیکی و معلولیت در خانواده داشته و قصد […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری دانشجو، روابط عمومی مرکز فوق تخصصی ابن سینا، دکتر مریم رفعتی متخصص ژنتیک و عضو تیم تخصصی این مرکز در توضیح مطلب فوق اظهار داشت؛ “بررسی های ژنتیکی در جنین، دو کاربرد اساسی دارند، نخست در افرادیکه سابقه ژنتیکی و معلولیت در خانواده داشته و قصد پیشگیری از تکرار معلولیت دارند. این امر با تکنیک PGD یا تشخیص ژنتیکی پیش از تولد امکان¬پذیر است. خوشبختانه مرکز فوق تخصصی ابن سینا در این ارتباط بسیار موفق عمل کرده و فرزندان سالم بسیاری با بهره گیری از این تکنیک متولد شده اند. ”
وی افزود: “کاربرد بعدی ژنتیک که فعالیت شاخص مجموعه ابن سینا می باشد، استفاده از تکنیک های پیشرفته ژنتیکی است که امکان بررسی تمام ژنومی در تک سلول بیوپسی شده از جنین را داراست و می تواند بصورت همزمان هم بیماری¬های تک ژنی و هم ناهنجاری های کروموزومی را در جنین شناسایی کند.
این عضو هیأت علمی پژوهشگاه ابن سینا ادامه داد: ” بررسی همزمان بیماری های تک ژنی و ناهنجاری های کروموزومی که بصورت منحصر به فرد در مرکز ابن سینا انجام می شود در افراد دارای مشکلات ناباروری و سقط مکرر که از روش های کمک باروری برای فرزندآوری بهره می گیرند و یا به دلیل سابقه بیماری ژنتیکی و معلولیت متقاضی PGD به همراه PGS جهت افزایش موفقیت درمان کمک باروری هستند، انجام می شود. در این روش، با کمک تکنیک NGS، تمام ژن ها تعیین توالی می شوند و وضعیت کروموزومی جنین بررسی می شود .
سرکارخانم  رفعتی ادامه داد: “یکی از عوامل مهم و تعیین کننده شکست لانه گزینی و عدم موفقیت تکنیک های کمک باروری، مشکلات کروموزومی است و استفاده از این روش به افزایش موفقیت تکنیک های کمک باروری می انجامد. “
لازم به ذکر است در افرادیکه سابقه معلولیت در خانواده دارند این دو روش فرصت پیشگیری از معلولیت و افزایش شانس فرزندآوری با روش های کمک باروری را فراهم خواهد نمود.