گروه: ورزش
تاریخ: ۸:۵۸ :: ۱۳۹۶/۰۸/۳۰
برای فرزندان فوتبالیست های مشهور؛ زیر سایه پدر

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از پارس نیوز، به همین سبب هست که فوتبال جهان پسران فراوانی را دیده که با نام پدران تاریخ‌ساز خود وارد فوتبال گردیدند. اگر چه آنالیز معروف در مورد فرزندان ستارگان فوتبال این هست که آنان به طور مستمر به سبب نام پدر اگر چه آنالیز معروف در […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از پارس نیوز،

به همین سبب هست که فوتبال جهان پسران فراوانی را دیده که با نام پدران تاریخ‌ساز خود وارد فوتبال گردیدند. اگر چه آنالیز معروف در مورد فرزندان ستارگان فوتبال این هست که آنان به طور مستمر به سبب نام پدر اگر چه آنالیز معروف در مورد فرزندان ستارگان فوتبال این هست که آنان به طور مستمر به سبب نام پدر خود وارد جهانی فوتبال گردیدند و زیر سایه پدران خود جای گرفتند.

ورود به فوتبال با فشارهای زیاد
 

  ستارگان فوتبال همواره علاقه فراوانی به واردکردن فرزندان خود به جهانی مستطیل سبز داشته‌اند.‌ ‌ این کار در فوتبال جهان اتفاقی کاملا عادی و مرسوم هست. اگر فوتبالیستی استعداد ضروری را در وجود فرزندش کشف کند، او را به‌ صورت آکادمیک با قواعد و اصول فوتبال آشنا می‌کند. در فوتبال اروپا در فوتبال اروپا اینطور نیست که تنها یک بازیکن به سبب برخوردار بودن پدری مطرح در جهانی فوتبال وارد یک باشگاه شود؛ لکن استعداد و کوشش او با اهمیت ترین عامل ورودش به مستطیل سبز هست. از آنجا که هیچ‌کدام از قواعد فوتبال در جهان با ایران از آنجا که هیچ‌کدام از قواعد فوتبال در جهان با ایران قابل قیاس نیست، نمی‌توانیم توقع برخوردار باشیم که فرزند ستاره سال‌های دور فوتبال مانند دیگران پسران کم سن و ‌سال، فوتبال را از تیم‌های پایه آغاز کند. در سال‌های موخر فرزندان شمار فراوانی از ستاره‌های فوتبال وارد تیم‌های سطح اول گردیدند ولی تقریبا هیچ‌کدام از آنان نتوانستند پیروزیی حتی در حد نام پدران خود به دست بیاورند. جذاب اینجاست که اسطوره‌های سرخابی‌ها فرزندان خود را بدون آزمایش به تیم‌هایی که خودشان در آنان پیشینه بازی این‌که فرزندان هیچ‌کدام از ستاره‌های فوتبال ایران نتوانستند به موقعیت ویژه‌ای در فوتبال ایران برسند، دلایل فراوانی داشته هست. آ آنان بر بر اساس مرسوم از طرف رسانه‌ها و ساکنان فوتبال به این‌که با رانت پدر وارد تیم گردیدند، متهم بودند. در ادامه فرجام پدران و پسران فوتبال ایران را ارزیابی می‌کنیم تا مشخص گردد چند نفر از آنان موفق شدند از زیر نام پدران خود بیرون شده و مبدل به شخصیتی مستقل در فوتبال ایران در ادامه فرجام پدران و پسران فوتبال ایران را ارزیابی می‌کنیم تا مشخص گردد چند نفر از آنان موفق شدند از زیر نام پدران خود بیرون شده و مبدل به شخصیتی مستقل در فوتبال ایران گردند.

 

ناصر و آتیلا حجازی

اسطوره فقید فوتبال ایران، خیلی دوست داشت پسرش هم مانند خودش نامی بزرگ در فوتبال ایران برخوردار باشد. منتقدان حجازی از او بابت میدان‌دادن به پسرش خورده گیری می‌کردند و معتقد بودند آتیلا منحصرا به سبب این‌که پدرش سرمربی استقلال آ آتیلا حجازی در حالی وارد فوتبال گردید که می‌خواست مانند پدرش دروازه‌بان باشد ولی با سفارش مربی (پدر)، فعالیتش در فوتبال را در پست‌هافبک آغاز کرد. او با جدایی ناصر حجازی او با جدایی ناصر حجازی از استقلال به ذوب‌آهن و استقلال رشت رفت و از فوتبال خداحافظی کرد. آ آتیلا در طول دوران بازیگری خود فوتبالیستی مرسومی بود ولی هرگز نتوانست خود را به سطح موفقیت‌های پدرش برساند. او در تیم‌های استقلال و آلومینیوم هرمزگان هم پیشینه مربیگری دارد ولی این روزها کاملا از محیط فوتبال ایران دور شده هست.

 

 

 

علی و محمد پروین

 

 

علی پروین مرد بی‌تکرار تاریخ پرسپولیس هست. او در دوران بازیگری خود از بهترین‌های تاریخ فوتبال ایران بود که موفقیت‌ها و افتخارها بی‌شماری را به دست آورد. پروین نه‌تنها برای پرسپولیس پروین نه‌تنها برای پرسپولیس یک ستاره غیر قابل تکرار بود لکن در تیم‌ملی هم مؤثری فراوانی در موفقیت‌ها و قهرمانی‌ها داشت. علی پروین آ علی پروین آن‌قدر در فوتبال ایران مطلوب بود که هنگامی قرار گردید پسرش را به پرسپولیس ببرد، هیچکس با او مخالفت نکرد. هنگامی محمد پروین در ١٧ سالگی وارد تیم بزرگسالان پرسپولیس گردید، ساکنان فوتبال هیجان‌زده منتظر درخشش تک پسر ستاره فوتبال ایران بودند. خیلی‌ها می‌گفتند پروین حتی اگر ناچیزی از استعداد فوتبالی پدر خود را به ارث برده باشد، می‌تواند در پرسپولیس و تیم‌ملی ستاره گردد. آ خیلی‌ها توقع داشتند او در نخستین تجربه خود در لیگ برتر او با حضور در پرسپولیس حضور در جهانی حاشیه را هم استارت زد. محمد بعد از جدایی پدرش از پرسپولیس به استیل آذین رفت. پروین از ‌سال ٨٦ تا‌ سال ٩٢، به عضویت ٨تیم درآمد ولی کیفیت فنی بالایی را از خود به ارائه نگذاشت و منحصرا یک بار هنگامی که در سایپا حضور داشت از طریق علی دایی

 

احمدرضا و امیر عابدزاده

 

دروازه‌بان مقتدر فوتبال ایران که در اغلب خاطرات خوش مردم از تیم‌ملی در دهه ٧٠ به سر می برد. امیر عابدزاده تصویر ها فراوانی از دوران بچهی خود با دستکش و لباس دروازه‌بانی دارد و شاید به همین سبب بود که تمام از او توقع داشتند جای تهی پدرش را در فوتبال ایران پر کند. او از ١٥ سالگی به انگلیس رفت تا در یک آکادمی ویژه دروازه‌بانی تعلیم نگاه کند و در مدت حضورش در انگلیس به عضویت تیم‌های برنتفورد و لندن عابدزاده کوچک در پرسپولیس مبدل به نیمکت‌نشین محض گردید و بعد از حضور در تیم باریرنسه پرتغال عابدزاده سال‌های فراوانی از سطح اول فوتبال دور بود و در حالی‌که ٢٤ساله شده، تاکنون نتوانسته خود را به‌ عنوان دروازه‌بانی مطرح و مناسب ارائه کند.

 

سایرین

در تاریخ فوتبال ایران فرزندان فوتبالیست‌های سرشناس دیگر هم بوده‌اند که نتوانستند خود را به سطح بالای فوتبال برسانند. آ..

 

 

 

همیشه فشار روحی فراوانی به من وارد می‌شد

آتیلا: حجازی برای پسرش هم پارتی‌بازی نمی‌کرد

 

 

 

 

بازیکنانی می باشند که در فوتبال ایران نتوانستند مانند پدران خود درخشش ویژه برخوردار باشند. او هم مانند دیگران بازیکنانی که با مساعدت پدرشان وارد فوتبال گردیدند و به سبب فشارهای بسیار نتوانستند در این رشته به کار خود دنبال کردند از ناملایمتی‌ها گله می‌کند. حجازی در مورد ناموفقی پسران پدرهای موفق در فوتبال ایران به «شهروند» می‌گوید: «یکی از بزرگترین مشکلاتی که سر راه پسران فوتبالیست‌ها واقع هست، قیاس شدن با پدران آنهاست. فوتبال ایران ستاره‌های فراوانی نداشته و شمار بازیکنانی که قابلیت‌های فنی بالایی داشتند، انگشت‌شمار بود.

 

 

به همین سبب نباید از فرزندان این بازیکنان توقع داشت که کپی برابر اصل پدران خود باشند. همین مبحث موجب شده ٩٠‌درصد بازیکنانی که پدران معروف و موفقی داشته‌اند، نتوانند در فوتبال ایران موفق گردند. آ البته این تنها مشکل این فوتبالیست‌ها نیست. » آ بر بر اساس مرسوم رسانه‌ها بدون این‌که شناختی از کیفیت این بچه‌ها برخوردار باشند، مدعا می‌کنند آنان منحصرا با پارتی‌بازی و به سبب پدران خود توانسته‌اند فوتبالیست گردند که همین مبحث هم از نظر روحی یک فوتبالیست را نابود می‌کند. تمام ساکنان فوتبال ناصر حجازی را می‌شناسند و از خصوصیات او خبر دارند. این حرف‌ها که می‌گفتند حجازی برای پسرش پارتی‌بازی کرده، بهانه رد کنندگان پدرم بود تا وجهه او را خراب کنند که خداوند را شکر ایمن باشید اگر من استعداد فوتبالی نداشتم هرگز پدرم اذن نمی‌داد وارد مکان تمرین استقلال شوم چه برسد به این‌که برای این تیم فیکس بازی کنم. »

 

پدرم هرگز برای فوتبالیست شدن من لابی نکرد

اردلان آشتیانی: آزمایش دادم، رفتم پرسپولیس

 

 

 

آ او هم یکی از فوتبالیست‌هایی بود که نتوانست خاطرات پدرش را که از خوب ترین بازیکنان شاهین و پرسپولیس بود زنده کند. باور کنید حضور من در پرسپولیس هیچ رابطه ای به پدرم نداشت و این‌طور نبود که زیرا پدرم فوتبالیست و ستاره پرسپولیس بوده به این تیم رفته باشم.

 

 

من برای حضور در پرسپولیس از استعداد خودم بکارگیری کردم و هیچ لابی یا پارتی‌بازی برای بازی کردن در این تیم نداشتم.» من اگر هم با لابی به پرسپولیس دست یافته بودم نمی‌توانستم دو‌سال در این تیم دوام بیاورم و ٣٠بازی انجام بدهم. » وی ادامه می‌دهد: «فشار روانی فراوانی روی بازیکنانی وجود دارد که پدران فوتبالیست دارند. تمام از این بازیکنان توقع دارند درحالی‌که جدید فوتبال خود را آغاز کرده‌اند، خاطرات پدران خود را زنده کنند. » آشتیانی می‌گوید همان هنگامی که برای پرسپولیس بازی می‌کرده یکی از پیشکسوتان این تیم بر علیه او مصاحبه » آشتیانی می‌گوید همان هنگامی که برای پرسپولیس بازی می‌کرده یکی از پیشکسوتان این تیم بر علیه او گفت و گو کرده بود: «من هنگامی که برای پرسپولیس بازی می‌کردم کیفیت فوتبالی‌ام مانند دیگران بود. یادم می‌آید همان هنگام یکی از پیشکسوتان پرسپولیس بر علیه من گفت و گو کرد و عنوان کرد با پارتی‌بازی و لابی پدرم به پرسپولیس پیوستم.» آ این درحالی هست که آن وقت پدرم هیچ طرفی در پرسپولیس نداشت. پس از ان ٢‌سال هم دیگر نمی‌توانستم به فوتبال برگردم.»

 

برای بازی در امارات ایده دگرگونی ملیت دریافت کردم

سجاد پنجعلی: می‌ترسیدند به پسر پنجعلی مجال دهند

 

 

 

در واقعیت همان هنگامی که از پرسپولیس جدا گردیدم، متوجه شدم کار فوتبالم تمام شده و دیگر نمی‌توانم برگردم. » نمونه‌های فراوانی از فرزندان فوتبالی سراغ داریم که یا کیفیت فنی نداشتند یا بر اثر یک مصدوم شدن از فوتبال کنار رفتند. پنجعلی که به گواه ساکنان فوتبال برترین مدافع آخر تاریخ فوتبال ایران هست، امید فراوانی به فوتبالیست شدن پسران خود داشت. پدرم از بچگی همواره با من و برادرم فوتبال بازی می‌کرد و این ورزش با خانواده سجاد پنجعلی در مورد حوادثی که برای او در فوتبال ایران رخ داده، می‌گوید: «من علاقه فراوانی به فوتبال داشتم. پدرم از بچگی همواره با من و برادرم فوتبال بازی می‌کرد و این ورزش با خانواده ما حسابی اُخت شده بود.

 

 

» قطعا آنان بکارگیری از من را برای خودشان ریسک می‌دانستند وگرنه کیفیت فوتبال من در آن‌ سال فاصله‌ای با بازیکنان وقت پرسپولیس نداشت. به همراه پدرم به امارات رفتیم. »

نمونه‌های خارجی

» وضع ستاره‌های فوتبال ایران و فرجام فرزندان آنان قابل‌ قیاس با نمونه‌های اروپایی نیست. در فوتبال اروپا بر بر اساس مرسوم فرزندان فوتبالیست‌های بزرگ راه پدران خود را می‌روند و بر بر اساس مرسوم هم می‌توانند به موفقیت‌های فراوانی دست پیدا کنند. یکی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین فوتبالیست‌هایی که از پدرش هم در آوازه و محبوبیت جلو زد، پائولو مالدینی هست. پیتر اشمایکل دانمارکی، دروازه‌بان افسانه‌ای منچستر یونایتد انزو زیدان، فرزند اسطوره فوتبال زین‌الدین زیدان هست که این روزها به همراه پدرش در رئال به سر می برد.