تاریخ: ۲۲:۴۲ :: ۱۳۹۷/۰۱/۱۱
برانکو: آداب و رسوم ایرانی ها در نوروز زیباست/ ایران و کرواسی مشترکات فرهنگی بسیاری دارند

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از  خبرنگار فوتبال و فوتسال گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان، پرسپولیس هم زیبا بازی می کند هم نتیجه می گیرد. چیزی که چند سال از آن فاصله گرفته بود. قرمزهای پایتخت در آستانه دومین قهرمانی پیاپی شان در لیگ برتر و سومین قهرمانی لیگ می باشند. در این راستا […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از  خبرنگار فوتبال و فوتسال گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان، پرسپولیس هم زیبا بازی می کند هم نتیجه می گیرد. چیزی که چند سال از آن فاصله گرفته بود. قرمزهای پایتخت در آستانه دومین قهرمانی پیاپی شان در لیگ برتر و سومین قهرمانی لیگ می باشند. در این راستا نقش برانکو ایوانکوویچ سرمربی سرخ ها انکار ناپذیر هست. مرد کروات پرسپولیس که یک دهه زندگی را در ایران تجربه می نماید شناخت بسیار خوبی از فرهنگ غنی ایرانی دارد. او از زندگی در کشورمان رضایت کامل دارد. چند روزی به آغاز سال جدید مانده و به همین دستاویز با سرمربی موفق پرسپولیس هم صحبت گردیدیم.

سال ۹۶ برای برانکو از لحاظ ورزشی چگونه بود؟

طبیعی هست که وقتی لیگ برتر و سوپرجام را به دست می آورید باید راضی باشید و من همین احساس دارم. این که شما بتوانید در کنار طرفداران پرشمارتان جشن قهرمانی بگیرید و آنان را به عنوان حمایت کننده کنار خود داشته باشید، بسیار رضایت بخش هست. شاید تلخ ترین نتیجه ما نیز باخت مقابل الهلال عربستان در نیمه پایانی لیگ قهرمانان قاره آسیا بود. البته می دانید که چند بازیکن اصلی مان را در اختیار نداشتیم.

سال ۹۷ را چگونه خواهید دید؟

امید دارم که نظیر سال گذشته قهرمانی لیگ را به طرفداران تقدیم نماییم و همین گونه در لیگ قهرمانان قاره آسیا موفق باشیم. یادمان نرود در اکتساب این موفقیت ها تک تک بازیکنان و عاملان باشگاه سهیم می باشند. البته اگر خودمان را از پیش قهرمان بدانیم به مشکل می خوریم به همین سبب تا لحظه آخر بجنگیم. ما کار دشواری در لیگ قهرمانان قاره آسیا داریم. چون سطح این رقابت ها هر سال بالاتر می رود.

شما که سال ها در ایران زندگی کرده اید، کشور ما را چگونه خواهید دید؟

همین که سال ها اینجا در کنار مردم خونگرم ایران به سادگی و بدون مشکل زندگی کرده ام یعنی این که خیلی راضی هستم. ایران کشوری زیبا با مردمی مهمان نواز هست. در حقیقت ایران کشور دوم من شده هست. من اینجا به معنای حقیقی احساس آرامش می کنم.

نوروزهای زیادی را در ایران بوده اید

ایران کشور چهار فصلی هست که سال جدیدش با بهار آغاز می گردد و با زمستان به سرانجام می رسد. آداب و رسوم ایرانی ها برای استقبال از سال نو هم بسیار جالب هست. خریدهای مردم برای سال جدید و انرژی مثبت و بالایی که دارند بسیار زیبا هست. می دانم که شما خانه هایتان را تمیز می کنید، لباس نو می خرید، سفره هفت سین می چینید و هنگام تحویل سال نو با خدا رمز و احتیاج می کنید. نوروز عیدی هست که ریشه در تاریخ کهن شما دارد، نماد نو شدن طبیعت هست. نوروز برای شما حکم ورود به سال نو را دارد و دوست دارید مرتب و شیک باشید و دست کم در ظاهر هم که شده نسبت به پارسال فرق کنید.

این مطلبو از دست ندید!  نمایی از طبیعت زمستانی در اصفهان + فیلم

شما چه دعایی می کنید؟

طبیعی هست که من هم نظیر همه آرزوی سلامتی برای همه دارم. این که مردم ایام خوشی پیش رو دارا باشند. در کنار آن هم قهرمانی دو مرتبه پرسپولیس در لیگ برتر.

عید ما چه تفاوتی با عید شما دارد؟

تفاوت ما و شما در این هست که نخستین روز عید شما با نخستین روز بهار و زنده شدن طبیعت برابر هست و آن را جشن می گیرید. شما روزی را جشن می گیرید که طبیعت و عشق بیدار می گردند. در بهار شما همه چیز آغاز به جوانه زدن و رشد کردن می کند و این یک احساس خارق العاده هست. این یک سنت بسیار کهن هست که ایرانی ها آن را خیلی خوب رعایت می کنند.

البته ما در کرواسی  شما در ایران سمبل هایمان مشترک هست. شما در سفره هفت سین قرآن می گذارید و ما انجیل را سر میز قرار می دهیمو این ها نکات مشترک ما و شماست. شباهت دیگر این که مردم همه در این روزها شاد می باشند و به دیدن هم می روند. البته ما پیش از مراسم عید، چهارشنبه سوریه ای هم داریم.

ما نیز در کرواسی مجلسی شبیه به این را داریم و امید دارم که بچه ها در این روزها اقدامات پرخطر انجام ندهند تا به سلامتی کامل به استقبال سال جدید بروند.

از هفت سین گفتید، کدام سین را دوست دارید؟

من سفره هفت سین های زیادی دیده و کنارش نشسته ام. می دانم که ایرانی ها با وسواس و سلیقه زیادی اهتمام می کنند این سفره را به زیبایی تزئین کنند.

ما شما را انسانی خانواده دوست می شناسیم. دوری از خانواده شما را اذیت نمی کند؟

دوری از خانواده شما را اذیت نمی کند؟ چرا، دوری از خانواده واقعا برایم سخت هست. من بسیار فراوان قدردان خانواده و به ویژه همسرم هستم چون تمام بار خانواده به دوش اوست. او منحصرا همسر من در خانه نیست، بیرون از خانه هم کار می کند و از والدین مان هم نگه داری می کرد و بدون چنین همسری بزرگی نمی توانستم به موفقیت برسم. به فرزندانم هم مفتخر هستم که در راه درست زندگی کرده و می کنند و آدم هایی مثبت می باشند.

مرجع: مجله خانواده