گروه: شغل
تاریخ: ۱۵:۵۸ :: ۱۳۹۶/۰۸/۲۴
بدهی دولت با ۱۰ سال سود نفتی کشور تساوی می کند/رواج توهم نفتی باعث تنبلی اجتماعی شده است

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی مسیر دانا؛ به نقل از اراک امروز؛ به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی مسیر دانا؛ به نقل از اراک امروز؛ محمد حسن قدیری ابیانه، سفیر گذشته ایران در استرالیا و مکزیک و فعال حوزه رسانه در همایش استانی وقف […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی مسیر دانا؛ به نقل از اراک امروز؛ به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی مسیر دانا؛ به نقل از اراک امروز؛ محمد حسن قدیری ابیانه، سفیر گذشته ایران در استرالیا و مکزیک و فعال حوزه رسانه در همایش استانی وقف و رسانه که روز سه شنبه در اراک برگزار گردید بیان کرد: پرسشی که به طور مستمر چندین سال هست در درک مردم ایران وجود دارد این هست که ایران به ابزار برخوردار بودن مراجع عظیم نفت و گاز یکی از ثروتمندترین کشورها هست و نباید با درآمدهایی که دارد این همه مشکلات برخوردار باشد.

قدیری ابیانه بیان کرد: در حقیقت آن طوری که مردم گمان می کنند درآمدهای نفتی کشور با دقت به جمعیت کشور، زیاد بالا نیست و ضروری هست این مبحث با آگاه سازی از درک مردم برطرف گردد.

وی دنبال کرد: همه این مباحثی که در درک مردم در مورد ثروت ایران وجود دارد باعث شده هست که مردم کمتر فعالیت کاری برخوردار باشند و توقع برخوردار باشند تا دولت همه فعالیت ها را انجام دهد.

سفیر گذشته ایران در استرالیا گفته بود: در سال ۹۱ که بیشترین درآمدهای نفتی کشور را داشتیم بودجه کشور ۶۱ هزار میلیارد تومان بود که قسمت هر ایرانی از این بودجه در صورتی که هیچ عملی صورت نمی گرفت در ماه ۶۷ هزار تومان بود.

رواج توهم اقتصاد نفتی باعث تنبلی اجتماعی شده است

وی با تاکید بر اینکه تعداد ای توهم نفتی را در جامعه رواج می دهند، اضافه کرد: این مبحث (توهم نفتی) این باور را در مردم به وجود آورده هست که تهیه همه نیازهای مردم با دولت و حکومت هست از انجایی که در همه جهان خرج های دولت با مردم هست.

قدیری ابیانه با اشاره به اینکه جامعه ایرانی با «تنبلی اجتماعی» روبه رو هست دنبال کرد: بسیاری از مردم جامعه تهیه نیازهای خود را وظیفه به دولت می دانند و دست به هیچ فعالیتی نمی زنند و این خود باعث احداث بسیاری از مشکلات در جامعه شده هست از انجایی که بسیاری از مردم از آن غافل می باشند.

سفیر گذشته ایران در مکزیک با اشاره به اینکه تنبلی اجتماعی تنها اختصاصی ایران نیست گفته بود: طبق معیار بین المللی،چند کشور عربی دچار به  تنبلی اجتماعی هستند  ایران در رده ی بعد از کشورهای عربی واقع هست. 

ضروری هست مردم این مبحث را بدانند که دولت با وجود در اختیار گرفتن همه مراجع، قدرت برطرف همه نیازهای مردم را ندارد.

دولت برای جبران کمبودهای پولی به استقراض روی آورده است

سفیر گذشته ایران در استرالیا به قرض دولت اشاره کرد و بیان کرد: دولت برای جبران کمبودهای پولی به استقراض روی آورده هست تا محلی که ابتدای سال کنونی ۷۰ هزار میلیارد تومان استقراض کرده هست که البته این مبلغ الان زیادتر شده هست.

کم‌کاری کارمندان دولتی ایران در قیاس با سایر کشورها

۵

سفیر گذشته ایران در استرالیا گفته بود: در صورتی که مردم به توانمندی خود دقت و تکیه برخوردار باشد و دولت نیز از ابزارها و مراجع به صحیحی بکارگیری کند می توان شاهد پیشرفت های ویژه در قسمت های متفاوت بود.

تفکر ارتباط با ایالات متحده برای حل مشکلات ناکارآمد است

وی به ارزش مبحث وقف در جامعه اشاره ای کرد و بیان کرد: وقف امروزه در همه کشورهای جهان که اعتقادی نسبت به مسائل مذهبی ندارند در حال اجراست.

سفیر گذشته ایران در استرالیا وقف را بالاترین مظهر کارخیر بیان کرد و اضافه کرد: وقف نه تنها در جهان واقف را برخوردار می کند، لکن سال ها پس از مرگ واقف هم خیرات و برکات برای او به همراه دارد.

قدیری ابیانه با تاکید بر اینکه نباید وقف را منحصرا برای اشخاص ثروتمند جامعه در نظر گرفت دنبال کرد: برای اینکه در این سنت حسنه موفق باشیم ضروری هست این سنت را در همه اقشار جامعه تسری دهیم.

سفیر گذشته ایران در استرالیا افزود: ارگان اوقاف برای بهره گیری خوب تر از حجم های وقف ضروری هست پروژه های متفاوت را در سطح کشور شناسایی و از حجم وقف برای تکمیل و پیشرفت آنان بهره ببرد.

ثبت اکثر از ۵ هزار موقوفه در استان مرکزی

رسانه نقش پررنگی در ترویج فرهنگ وقف دارد

آ آذر دشتی با اشاره به اینکه ضروری هست وقف های تازه را در بین جامعه ترویج دهیم اضافه کرد: رسانه با شناختی که نسبت به مسائل متفاوت دارند مردم را نسبت به وقف های تازه آشنا کنند.