تاریخ: ۱۵:۲۳ :: ۱۳۹۶/۰۵/۲۶
با بیل گیتس ایرانی آشنا شوید

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبر گزاری برنا استان تهران؛ سجاد یعقوبی دانشمند جوان ۲۶ ساله ایرانی برترین مخترع زیر بیست سال جهان از سوی سازمان مالکیت معنوی و فکری ملل متحدد و برترین مخترع خلاق جهان در سال گذشته میلادی در المپیاد جهانی اختراعات و نوآوری آمریکا و دارنده عنوان برترین […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبر گزاری برنا استان تهران؛ سجاد یعقوبی دانشمند جوان ۲۶ ساله ایرانی برترین مخترع زیر بیست سال جهان از سوی سازمان مالکیت معنوی و فکری ملل متحدد و برترین مخترع خلاق جهان در سال گذشته میلادی در المپیاد جهانی اختراعات و نوآوری آمریکا و دارنده عنوان برترین دانشجوی پزشکی در کنگره برترین دانشجویان پزشکی جهان و نماینده و سفیر صلح و سلامت دانشجویی خاورمیانه در سازمان ملل متحد در سال قبل میلادی بود . این دانشمند جوان ایرانی که در روزهای اخیر دانشگاه های مطرح آمریکایی و کمپانی های معتبر پزشکی دنیا برای اختراع وی در زمینه سرطان فرش گسترانده اند .ولی وی همچنان با غرور و افتخار ملی در تلاش برای خدمت به کشور خود می باشد اکنون باید دید که مسولان ایرانی چه راهکاری برای جلوگیری از فرار مغزها و نخبگان به خارج از کشور خواهند اندیشید .کشورهای بسیاری برای جذب وی مشتاق هستند و کشور امریکا مصمم به خواهان این دانشمند نابغه ایرانیست. این در حالی است که بسیاری از خبرگزاری ها و رسانه های خارجی در سال های اخیر این چهره را به عنوان دانشمند جوان خود معرفی می نمایند ولی این جوان مستعد ایرانی با افتخار با نام ایران تا به حال در سکوهای جهانی حضور یافته و درخشیده است . روزنامه تایمز ترکیه سجاد یعقوبی را درسال قبل میلادی به عنوان چهره جوان دانشمند سال خود معرفی کرده است. این کار افرین جوان این روزها چهره بین المللی با اختراعات خود گرفته بطوری که با اختراعات میلیون دلاری که در دست دارد مشتریان زیادی را به خود معطوف کرده است این جوان ایرانی اوخر سال میلادی در بزرگترین نمایشگاه تجهیزات الکترونیکی لاس وگاس آمریکا اخرین اختراعات و یافته ها و محصولات جدید خود را به نمایش خواهد گذاشت. بدون شک آینده درخشانی برای بیل گیتس آینده ایران سجاد یعقوبی وجود خواهد داشت.

ساده، قدبلند، لاغر و سبزه بزرگترین خصوصیات ظاهری «سجاد یعقوبی» ۲۶ ساله است که حالا توانسته با همین سن کم تبدیل به یکی از بزرگترین افتخارات کشور تبدیل شود. سجاد متولد «ماکو» دورترین شهر شمال غربی کشور در استان آذربایجان غربی واقع در مرز ایران و ترکیه است.

وی سومین فرزند و تک پسر خانواده است برای همین باید بسیاری از آرزوهای پدر و مادرش را برآورده کند. با اینکه او در شهری زندگی می کرد که امکانات تحصیلی و آموزشی بسیار پایین تر از شهرهای بزرگ بود اما هیچ کدام از این کمبودها نتوانست تلاش و پیشرفت سجاد را متوقف کند.

او در کودکی علاقه زیادی به بازکردن و خراب کردن ربات های اسباب بازی و ماشین آلات مختلف داشت و یکی از تقریحات سالمش سردرآوردن از شیوه عملکرد ربات ها و ماشین ها در وسایل خانه بود. تا جایی که پول توجیبی هایش را خرج خرید قطعات رباتیکی می کرد تا از این دنیای شگفت انگیز سر در بیاورد.

در یکی از جشن های تولد سجاد پدرش تصمیم گرفت برای خوشحال کردن پسرش یک تلفن همراه بخرد تا با او بتواند به راحتی در مکان های مختلف ارتباط برقرار کند. اما درست فردای همان روز وقتی پدر برای پیدا کردن سجاد بارها با شماره همراهش تماس گرفت؛ فهمید اتفاقی افتاده و نمی تواند پسرش را به صورت تلفنی پیدا کند. بعد از این اتفاق آقای بازیگوش اعتراف کرد که تلفن همراهش را برای خرید قطعات رباتیکی فروخته است.

 

در سفر به رشته رباتیک، دنیای جدیدی پیش روی سجاد باز شد که توانست او را تا قله های بلندی از افتخارات سوق دهد. اما او برای رسیدن به این جایگاه زحمات زیادی کشید. در دوران مدرسه منفی بافان زیادی سعی کردند که او را از رسیدن به رویاهایش دور کنند اما پسر نابغه ماکویی با عزم راسخ خود همه را پشت سر گذاشت تا آنجا که زمانی که دانش آموز دوم دبیرستان بود توانست اولین جایزه سراسری رباتیک کشور را از آن خود کند. بعد از آن سجاد مقام دوم ربوکاپ کشور آلمان در سال ۲۰۰۹ و مدال طلای مسابقات ربوکاپ بلژیک را در همان سال دریافت کرد.

این مطلبو از دست ندید!  آب دریاچه ارومیه پشت سدهاست

اما این تازه شروع راه بود. سجاد دوره دبیرستان را در حالی به پایان رساند که حدود ۴۰ ربات در زمینه های مختلف فوتبال، انسان نما، امداد و نجات، مسیریاب برای جراحی، کشاورزی، نظامی و صنعتی ساخته بود و توانست مقام اول مسابقات روبوکاپ مالزی را در نوآوری و اختراع کسب کند و همچین در مسابقات کره جنوبی جایزه بهترین مخترع زیر ۱۸ سال آسیا را دریافت کند.

یکی از اختراعات بزرگ و کاربردی سجاد که در ۱۶ سالگی ساخته شد، دستگاه تجهیزات ورزش چشم بود. عضلات چشم نیز مانند دیگر عضلات خارجی بعد از فعالیت نیاز به ورزش و استراحت دارند که این دستگاه این کار را از طریق بهبود وضعیت گردش خون در زمان ۵ دقیقه انجام می دهد.

موسسات آموزش عالی زیادی از اروپا و آمریکا تمایل خود را برای تحصیل سجاد در دانشگاه های خود اعلام کردند. اما پدر و مادرش دوست نداشتند تنها پسرشان را به مکان های دور بفرستند. برای همین هم اکنون این نابغه جوان با دریافت یک بورس تحصیلی از دانشگاهی در ترکیه در حال تحصیل است.

 

بعد از آن سجاد تصمیم گرفت  که با راه اندازی یک شرکت خصوصی اختراعات خود را به فروش برساند. روزنامه تایمز ترکیه سجاد یعقوبی را در سال گذشته میلادی به عنوان چهره جوان دانشمند سال خود معرفی کرده است.

این کار آفرین جوان این روزها چهره بین المللی با اختراعات خود گرفته بطوری که با اختراعات میلیون دلاری که در دست دارد، توجه مشتریان زیادی را به خود معطوف کرده است. این جوان ایرانی اواخر سال میلادی در بزرگترین نمایشگاه تجهیزات الکترونیکی لاس وگاس آمریکا آخرین اختراعات و یافته ها و محصولات جدید خود را به نمایش خواهد گذاشت. بدون شک آینده درخشانی برای بیل گیتس آینده ایران سجاد یعقوبی وجود خواهد داشت.

بعضی از مقام های کسب شده توسط ایشان :

نفر اول المپیاد علمی اختراعات جهان در کشور آمریکا به عنوان برترین مخترع خلاق جهان به پاس تلاش و کوشش در حوزه پزشکی و به عنوان تنها نماینده ایران

مدال طلای مسابقات اختراعات جهان در بزرگترین مسابقات اختراعات دنیا در بخش پزشکی ژنو سوییس

سفیر صلح و سلامت جهان در کنگره دانشجویان برتر جهان در واشنگتن دی سی آمریکا در اکتبر سال ۲۰۱۳ میلادی

سفیر دانشجویی در بخش سلامت پزشکی در کنفرانس دانشجویی مجمع عمومی سازمان ملل متحدد نیویورک آمریکا

بهترین مخترع زیر بیست سال جهان از سوی سازمان معنوی و مالکیت فکری ملل متحدد

دو سال پیاپی به عنوان برترین دانش آموز ممتاز و مخترع ایران

کسب عنوان بهترین مقاله سال دانشجوی پزشکی در کنگره برترین دانشجویان پزشکی جهان در آنکارا

دارنده جایزه بهترین ثبت اختراع سال کشور ترکیه در بخش پزشکی و دارنده عنوان جوانترین مخترع جهان و جوانترین کمک جراح از سوی رسانه های بین المللی

دریافت بیش از ده ها دیپلم اقتخار و نشان لیاقت علمی از سوی وزرا و روسای کشورهای آلمان بلژیک آمریکا اتحادیه اروپا  و …

برگزیده حضور در دانشگله هاروارد آمریکا برای آماده ساری جهت سخنرانی در سازمان ملل متحدد

دارنده بیش از ده ها مدال افتخار ثبت اختراعات جهانی و مقالات علمی و جوایز علمی از مسابقات ربوکاپ جهانی المپیادهای علمی و کنگره های جهانی و …