تاریخ: ۹:۲۰ :: ۱۳۹۷/۰۷/۳۰
با این نکات، پاییز سالم تری را تجربه کنید

برترین ها – ترجمه از هدی بانکی: با توجه به تمام اختراعات پیشرفته (مانند برق) به سادگی امکان دارد با ریتم طبیعی خود قطع رابطه کنیم. این قطع رابطه می‌تواند منتج به مشکلاتی در سلامتی گردد، مثل بیخوابی، پُرخوری و افسردگی. با کوتاهتر شدن روزها باید از روشنایی کوتاه مدت روز برای هماهنگ کردن محیط […]

برترین ها – ترجمه از هدی بانکی: با توجه به تمام اختراعات پیشرفته (مانند برق) به سادگی امکان دارد با ریتم طبیعی خود قطع رابطه کنیم. این قطع رابطه می‌تواند منتج به مشکلاتی در سلامتی گردد، مثل بیخوابی، پُرخوری و افسردگی. با کوتاهتر شدن روزها باید از روشنایی کوتاه مدت روز برای هماهنگ کردن محیط خانه با طبیعت بیشترین بهره را ببریم. محیط خانه را جوری بچینید که بتوانید از نور طبیعی استفاده کنید، به طور مثال با باز کردن پنجره و کنار زدن پرده‌ها در طول روز می‌توانید حداقل تا تاریک شدن هوا، چراغها را خاموش نگه دارید.

با این نکات، پاییز سالم‌تری را تجربه کنید

یک آتشدان در پاسیو یا بالکن بگذارید

افتادن برگها از درخت و سرد شدن هوا امکان دارد باعث گردد احساس کنید باید در خانه بمانید اما پاییز زمان شایسته ای برای استفاده از هوای تازه و لذت بردن از آرامشبخشی طبیعت هست. پاسیو یا بالکن‌تان را تمیز و جمع و جور کنید، فضای شایسته ای برای نشستن درست کنید و با کمک یک آتشدان یا بخاری کوچک، عصرها را در هوای آزاد خانه‌تان به سر ببرید. همه‌ی ما یک احتیاج درونی به بودن در طبیعت و فضای باز داریم و پاییز مجال خوبی هست تا جسم و روحمان را در طبیعت تازه کنیم.

واکسن آنفلوآنزا بزنید

فصل آنفلوآنزا دارد آغاز می‌شود و سالیانه اشخاص زیادی را نیز روانه‌ی بیمارستانها می‌کند. خوب ترین راه حراست از خودتان در مقابل این مریضی واقعا ناخوشایند و پردردسر، زدن واکسن آنفلوآنزا در اسرع وقت هست. آنفلوآنزا بسیار مُسری بوده و عفونت تنفسی واقعا ناتوان کننده‌ای که ایجاد می‌کند می‌تواند باعث مشکلات جدی بشود و در بعضی مورد ها مریض احتیاج به بستری شدن پیدا نماید و حتی منتج به فوت هم امکان دارد بشود. همه‌ی اشخاص شش ماه به بالا باید زودتر واکسن آنفلوآنزا بگیرند. این واکسن، خطر مبتلا شدن به آنفلوآنزا را بسیار کاهش می‌دهد.

با این نکات، پاییز سالم‌تری را تجربه کنید

در خانه ورزش کنید

اذن ندهید تمام نتیجه‌هایی که در طول تابستان اکتساب کرده‌اید تنها به سبب سرد شدن هوای بیرون از دست‌تان برود. در پی راههایی بگردید که بتوانید در خانه به ورزش و تمرین ادامه دهید. می‌توانید در کلاسهای ورزشی که در فضای بسته انجام می‌‌شوند شرکت کنید، می‌توانید یک اپلیکیش تمرین فیتنس روی گوشی‌تان انتصاب کنید و با کمک آن تمرین کنید و برای رفتن به فروشگاه، پیاده روی کنید.

پنجره‌ها را از داخل و بیرون تمیز کنید

تمیز کردن پنجره‌ها در این زمان چند امتیاز دارد. اول اینکه هوا سردتر می‌شود و تمیز کردن پنجره از بیرون کار دشواری می باشد. دوم اینکه برای تندرستی روان‌تان خوب هست چون شیشه‌های تمیز می‌شوند و وقتی نگاه‌تان به پنجره می‌افتد احساس نمی‌کنید بین شما و دنیای بیرون مانعی وجود دارد، در نتیجه حس خوبی پیدا می‌کنید. بعد هم اینکه اگر هوا سرد بود و نتوانستید پنجره‌ها را باز کنید، حداقل می‌توانید از نور خورشید استفاده کنید و نور از پنجره‌ی تمیز، خوب تر و درخشان‌تر به درون می‌تابد تا از پنجره‌ی غبارگرفته و کدر.

با این نکات، پاییز سالم‌تری را تجربه کنید

فضای خانه را برای دورهمی‌های کوچک اندکی تغییر دهید

همکاری اجتماعی با دوستان و خانواده، رمز طول عمر و یک زندگی شاد هست. با سرد شدن هوا و کوتاه شدن روزها امکان دارد کمتر بتوانید بیرون از خانه قرارهای دوستانه و تفریحی بگذارید. پس می‌توانید در خانه دورهمی‌هایی بگذارید و بازی کنید. به طور مثال می‌توانید اتاق نشمین خانه را اندکی تغییر دکوراسیون دهید تا به جای اینکه در این اتاق فقط تلویزیون تماشا کنید، دور هم بنشینید و گپ بزنید و شطرنج و … بازی کنید. هدف این هست که شرایط بهتری برای تعاملات اجتماعی و فضاهای دوستانه ایجاد کنید و زیادتر دور هم خوش بگذرانید.

یک بطری آب کنار تختخواب‌تان بگذارید

هر شب پیش از رفتن به رختخواب، یک بطری پُر از آب کنار تخت‌تان بگذارید تا وقتی بیدار می‌شوید نخستین چیزی که می‌بینید این بطری آب باشد و بتوایند حتی پیش از بیرون آمدن از رختخواب، آب بنوشید. نوشیدن آب را قسمتی از روتین صبحگاهی‌تان بکنید. آب کمک می‌کند سموم از بدن دفع گردند، به گوارش کمک می‌کند، مواد مغذی را جابه جایی می‌دهد، دمای بدن را متعادل نگه می‌دارد، به کاهش وزن کمک می‌کند، برای پوست خوب هست و خیلی چیزهای دیگر

با این نکات، پاییز سالم‌تری را تجربه کنید

از تمام میوه‌های پاییزی بهره ببرید

آب کمک می‌کند سموم از بدن دفع گردند، به گوارش کمک می‌کند، مواد مغذی را جابه جایی می‌دهد، دمای بدن را متعادل نگه می‌دارد، به کاهش وزن کمک می‌کند، برای پوست خوب هست و خیلی چیزهای دیگرمیوه‌های تابستانی بسیار متنوع و زیبا می باشند اما فصل‌شان دیگر به انتهاء دست یافته! میوه‌های پاییزی نیز خوشمزه‌ و البته بسیار مفیدند: کدو حلوایی، چغندر، گلابی و البته سیب. این خوردنی‌های طبیعی و مغذی باید در وعده‌ها و میان وعده‌های‌تان حضور دارا باشند.

عصاره‌ قلم گاو بخورید

هیچ چیزی خوب تر از این نیست که یک روز سرد پاییزی، دستها را دور یک ماگ داغ بگذارید. چگونه هست این ماگ محبوب‌تان را با عصاره قلم گاو که پُر از خاصیت هست پُر کنید. عصاره قلم گاو فواید زیادی دارد، از تقویت مفاصل و استخوانها گرفته تا تقویت سامانه امنیت. می‌توانید آن را خالص بنوشید یا اینکه با آن سوپ تهیه کرده و میل کنید.

با این نکات، پاییز سالم‌تری را تجربه کنید

آلودگیهای صوتی را حذف کنید

شاید حس نکنید یا ندانید مدام در فراروی آلودگیهای صوتی بودن چه استرسی به شما وارد می‌کند. این صداهای آزاردهنده نه فقط ناخوشایندند لکن می‌توانند عارضه جدی به تندرستی وارد کنند. تا جایی که امکان دارد مشکل را رفع کنید یا اگر ممکن نیست (مثلا در حاشیه‌ی بزرگراه زندگی می‌کنید)، گوشبند بگذارید یا یک دستگاه وایت نویز بخرید.

لباسهای کهنه‌ی تابستانی را دور بینداید و کمد لباسها را مرتب کنید

همه‌ی ما در آستانه‌ی آغاز بهار خانه تکانی می‌کنیم و دورریختی‌ها را دور می‌ریزیم. به چه سبب برای پاییز این کار را نکنیم؟ پاییز زمان خوبی هست برای پاکسازی کمدها و دراورهای لباس از چیزهایی که دیگر لازمشان نداریم. هر چیزی را که دیگر کاربردی برایتان ندارد و حالتان را خوب نمی‌کند دور بریزید.

با این نکات، پاییز سالم‌تری را تجربه کنید

زیادتر چای بنوشید

کتری آبجوش‌تان همیشه به راه باشد! شاید اندکی قدیمی به نظر برسد اما لذتبخش هست. یک فنجان چای گرم داغ نه فقط مطبوع هست لکن آنتی اکسیدانهای بسیاری نیز دارد. چای زنجبیل و زردچوبه عالیست! ضمنا دمنوش‌های گیاهی کافئین ندارند و می‌توانید پیش از زمان خواب هم آنان را بنوشید و لذت ببرید.

تلفن همراه همراهتان را کنار بگذارید

با سردتر شدن هوا امکان دارد وسوسه شوید اتفاقا زیادتر از قبل با تلفن همراه همراه، لپ تاپ، تبلت و یا هر گجت دیگری سرگرم باشید اما این کار به نرخ عارضه به سلامتی‌تان تمام می‌شود. پاییز زمان خوبیست که رژیم تکنولوژی بگیرید! به جای اینکه گوشی‌تان را دست‌تان بگیرید، یک کتاب بردارید یا یک سرگرمی دیگر. نیازی نیست با تکنولوژی تماما قطع رابطه کنید؛ فقط اسکرین تایم‌تان را محدود کنید. این کار به سود تندرستی روانی‌تان نیز هست و کمک‌تان می‌کند ریلکس کنید و یک خواب خوب شبانه دارا باشید.

با این نکات، پاییز سالم‌تری را تجربه کنید

برقصید

رقصیدن و بالا و پایین پریدن یک راه آسان و مفرح برای ورزش کردن در خانه هست. هر وقت اندکی مجال پیدا کردید تا برای خودتان باشید، موزیک پخش کنید و برقصید. شما می‌توانید فقط با ۱۵ دقیقه رقصیدن، تقریبا ۹۴ کالری بسوزانید. گاهی روزها در پاییز، افسرده کننده می‌شوند اما شما می‌توانید با فعالیت انرژی بخش و مثبتی مثل رقص حال‌تان را خوب کنید.

بگذارید اندکی هم حوصله‌تان سر برود

عجیب هست اما حقیقت دارد: اندکی صبر سررفتگی برایتان خوب هست! چون انگیزه‌ی ابتکار و حل مساله را تقویت می‌کند و همکاری اجتماعی را افزایش می‌دهد. به طور مثال وقتی در اتوبوس نشسته‌اید و ترافیک حوصله‌تان را سر برده، به جای اینکه سریعا گوشی‌تان را دربیاورید اهتمام کنید بیرون را دقیق‌تر تماشا کنید یا با کسی که درکنارتان نشسته سر گفت وگو را باز کنید.

با این نکات، پاییز سالم‌تری را تجربه کنید

غذاهای‌تان را تند کنید

سبزیجات و حبوبات جزء قوی‌ترین جنگنده‌ها با سرطانند اما برای اینکه وارد عمل گردند باید اول آنان را بخوریم! پاییز زمان خوبی برای افزودن سبزیجات و حبوبات زیادتر به رژیم غذایی هست. انواع سوپهای داغ با سبزیجات مفید و سرشار از آنتی اکسیدان و فیبر برای این فصل عالی می باشند و البته عالی‌تر هم می‌شوند اگر آنان را با فلفل تند کنید.

این مطلبو از دست ندید!  ایلام، انتخاب ۴هزار گردشگر نوروزی

مرکبات بخورید

یک ظرف مرکبات وسط میز آشپزخانه بگذارید تا چلوی چشم‌تان باشد و از آن استفاده کنید. استفاده غذاهای ویتامین C‌ دار کمک‌تان می‌کنند در مقابل سرماخوردگیها ایمن بمانید. هرچند این باور اشتباه هست که ویتامین C، سرما خوردگی را معالجه می‌کند اما با استفاده روزانه‌ی مواد مغذی می‌توانید سامانه امنیت خود را تقویت نمایید و از احتمال سرماخوردگی و مریضی بکاهید. لازم نیست زیاده روی کنید؛ تنها یک پرتقال در روز کافیست.

با این نکات، پاییز سالم‌تری را تجربه کنید

صبحانه‌ی فردا را شب آماده کنید

یک صبح خوب در حقیقت از شب قبلش آغاز می‌شود! یکی از راههایی که می‌توانید روزتان را با خیال راحت آغاز کنید این هست که صبحانه‌ی فردا را امشب پس از شام آماده کنید. می‌توانید پودینگ دانه چیا، اوت میل یا هر صبحانه‌ی سالم دیگر را سروقت درست کنید. زمانی که صبحانه آماده باشد، کمتر ممکن است که به طور مثال سراغ مافین بروید.

صبح‌ها مدیتیشن کنید

یک راه خوب دیگر برای آغاز روز نیز وقت گذاشتن برای پنج دقیقه مدیتیشن هست. مدیتیشن همه روزه فواید زیادی برایتان دارد که دربردارنده کاهش خطر مریضی قلبی، چاقی و سایر بیماریهای مربوط با استرس می‌شود. می‌توانید نرم افزار مدیتیشن را روی تلفن همراه همراهتان انتصاب کنید یا اینکه فقط بنشینید و نفس عمیق بکشید.

با این نکات، پاییز سالم‌تری را تجربه کنید

ساعت خواب و بیداری‌تان را با نظم کنید

با آغاز فصل مدرسه ها زیادی از خانواده‌ها برای بچه‌ها زمان خواب تعیین می‌کنند، به چه سبب برای خودتان این کار را نکنید؟! هفت تا هشت ساعت خواب فرصتی هست برای بدن تا ترمیم گردد و ایمنی‌اش را تقویت نماید و در نتیجه خطر خیلی از بیماریها پایین بیاید. قطعا می‌دانید که اگر کسر خواب دارا باشید، زیادتر ممکن است سراغ خوراکیهای ناسالم بروید و از این طریق، افت انرژی‌تان را جبران کنید.

حمام داغ بگیرید

اگر وان در حمام دارید آن را تماما تمیز کنید و پس از آن با آب داغ پر کنید. قدری نمک اپسوم در آن بریزید و قدری گلاب یا عصاره اسطوخودوس هم به آن اضافه کنید. پس از یک روز سرد و بارانی پاییزی چه چیزی خوب تر از اینکه در این وان دراز بکشید و ریلکس کنید؟ تنش زدایی از جسم و روح، فواید شگفت انگیزی برای سلامتی‌تان دارد. ضمنا اگر وان ندارید می‌توانید با دوش آب داغ، محیط حمام را تماما گرم کنید و دوش داغ بگیرید.

با این نکات، پاییز سالم‌تری را تجربه کنید

پیش از خواب صورت‌تان را بشویید

گاهی خوب ترین کاری که می‌توانید برای سلامتی‌تان انجام دهید، ساده‌ترین آنهاست و مخصوصا درباره پوست‌تان این حقیقت پررنگ‌تر هست. روزانه فقط چند دقیقه وقت بگذارید و صورت‌تان را تماما بشویید و مرطوب کننده بزنید تا پوست‌تان در مقابل سرما به خوبی حراست گردد. پاک کردن آرایش پیش از خواب را روتین شبانگاهی‌تان کنید و هنگام شستن صورت آن را ماساژ بدهید و با حرکات آرام، مرطوب کننده بزنید.

از آفتاب روز استفاده کنید

اختلال خلقی فصلی (SAD) واقعیتی هست برای ۱۰ میلیون آمریکایی که با آغاز تحولات فصلی از تابستان به پاییز آغاز می‌شود. اما اقدامات ساده‌ای هست که می‌توانید برای جلوگیری از آن انجام دهید. روزتان را با نور خورشید آغاز کنید، روزانه صبح حداقل ۱۵ دقیقه بیرون باشید و در نور خورشید قرار بگیرید، بدون ضد آفتاب و کلاه و عینک! ضمنا نور خورشید به کاهش وزن‌تان کمک می‌کند و انرژی‌تان را به صورت طبیعی بالا می‌برد.

با این نکات، پاییز سالم‌تری را تجربه کنید

تلفن همراه و کیبوردتان را استریل کنید

می‌توانید گمان کنید روزانه با دستهای‌تان چه کارهایی می‌کنید؟ اکنون به این فکر کنید که با همین دستها چه چیزهایی را لمس می‌کنید. با آمدن فصل آنفلوآنزا اکنون وقت خوبیست که تمام وسایل کوچکی که لمس‌شان می‌کنید را تمیز کنید، به طور مثال کیبورد، تبلت، میز کار و تلفن همراه همراهتان.

یک بسته دستمال ضد عفونی کننده در کیف‌تان دارا باشید

دستها را مکررا بشویید اما با استفاده از دستمالهای ضد عفونی کننده هم می‌توانید سطوحی را که طبق معمول لمس می‌کنید تمیز کنید.

با این نکات، پاییز سالم‌تری را تجربه کنید

بعدازظهرها زیر یک پتوی گرم چُرت بزنید

چرت زدن برای سلامتی بسیار مفید هست، مخصوصا در یک بعدازظهر سرد پاییزی و در یک رختخواب گرم و راحت. می‌توانید کسر خواب دیشب را هم جبران کنید.

هر شب شام‌تان را با سوپ آغاز کنید

سوپ هم خوشمزه هست و هم سالم و البته مناسب فصل سرما. پس غذای‌تان را با یک کاسه سوپ داغ سبزیجات آغاز کنید. تحقیقات نشان داده کسانی که غذا را با خوردن سوپ آغاز می‌کنند، در ادامه‌ کالری کمتری دریافت می‌کنند.

با این نکات، پاییز سالم‌تری را تجربه کنید

لاته کدو حلوایی درست کنید

لاته کدو حلوایی که بیرون درست می‌کنند پُر از قند و چربی و کالریست. پس خودتان در خانه لاته درست کنید تا هم پول‌تان پس انداز گردد و هم دور کمرتان اضافه نشود! می‌توانید از شیر بادام یا شیر نارگیل و عسل استفاده کنید که جایگزین بسیار سالم‌تری برای شیره‌ی ذرت ِ پُر از فرکتوز هست و کافی شاپ‌ها از آن استفاده می‌کنند.

شمع‌های معطر جدید برای خانه بخرید

شمع‌های معطر فوق العاده‌اند. می‌توانید با آنان محیط خانه را با رایحه‌هایی مثل پرتقال، دارچین و … مطبوع کنید. شمع‌های بدون دود قطعا سالم‌ترند چون عاملان سرطانزا ندارند.

با این نکات، پاییز سالم‌تری را تجربه کنید

پتوهای‌تان را گرم‌تر و سنگین‌تر کنید

شبهای سرد، احتیاج به یک رختخواب گرمتر را زیادتر می‌کنند. پتوی سنگین، کیفیت خواب‌تان را بالا می‌برد و فواید زیادی دارد. بدن ما به فشار مداوم و آرامشبخش پاسخ می‌دهد زیرا چیزی شبیه در آغوش گرفتن یا قنداق کردن نوزاد هست. علم ثابت نموده که پتوی سنگین به کاهش نشانه ها اوتیسم، ADHD، PTSD (اختلال استرس پس از سانحه) و سایر اختلالات حسی کمک می‌کند اما همه‌ی اشخاص می‌توانند از مزایای پتوی سنگین بهره ببرند.

یک سبد تخم مرغ پخته شده در یخچال دارا باشید

یکی از راههای غلبه بر هوس شیرینی این هست که یک اسنک پُرپروتئین بخورید. تخم مرغ تماما آبپز شده بسیار عالیست. چند عدد تخم مرغ را تماما بپزید و آنان را در یخچال بگذارید تا هر وقت احتیاج داشتید، در دسترس و آماده باشد.

با این نکات، پاییز سالم‌تری را تجربه کنید

به محض بیدار شدن از خواب تختخواب‌تان را مرتب کنید

این کار باعث می‌شود دو مرتبه زیر پتو نخزید و به خواب نروید! چون سرمای اول صبح مخصوصا در پاییز واقعا وسوسه انگیز هست که دو مرتبه بخوابید. ضمنا مرتب کردن تختخواب هر چند حرکت آسان و کوچکی هست اما به گفته‌ی دانشمندان باعث می‌شود خلاقیت‌تان بالاتر برود و حسی از تندرستی به شما القا گردد و اراده‌ی بیشتری برای انجام کارهایتان پیدا کنید. مرتب کردن تختخواب قرار نیست مستقیما این همه سود به شما برساند لکن این عادت اصلی، آغاز کننده‌ی زنجیره‌ای از واکنش‌های مثبت هست که در پی کردن عادتهای خوب دیگر نیز کمک می‌کند.

به همه‌ی غذاهایتان کدو حلوایی را هم اضافه کنید

اگر در پی این هستید که کیفیت و اعتبار غذایی چیزهایی که می‌خورید را بالا ببرید، در پاییز با کمک کدو حلوایی این کار را انجام دهید. کدو حلوایی فیبر دارد و تحقیقات نشان داده فیبر می‌تواند سوخت و ساز بدن را تا ۳۰ درصد افزایش بدهد. کدو حلوایی علاوه بر فیبر، سرشار از مواد مغذی هست و می‌توانید آن را به اسموتی‌‌ها، نان، سس پاستا، سوپ و لاته اضافه کنید.

با این نکات، پاییز سالم‌تری را تجربه کنید

شام را در جمع خانواده میل کنید

شبهای پاییزی مجال خوبی می باشند برای دور هم بودن. شاید مشغله‌های همه روزه اذن ندهد ناهار را با هم بخورید اما می‌توانید از زمان شام برای دور هم بودن اعضای خانواده استفاده کنید. بچه‌ها با گپ زدن با پدر و مادر می‌توانند راه بهتری به سمت دنیایی که پیش رو دارند باز کنند و با کمک آنان بر ترس‌های خود غلبه کرده و از استرس‌هایشان کم کنند. ضمنا همراه خانواده غذا خوردن منتج به انتخابهای غذایی سالم‌تری می‌شود و آهسته نیز غذا خواهید خورد.