تاریخ: ۱۰:۱۶ :: ۱۳۹۷/۰۸/۲۱

روزنامه نخبگان: در نهایت دو گزینه منتخب اعضای شورای شهر، برای رقابت تصدی کرسی شهرداری تهران از پرده برون افتادند. دیروز مطابق آنچه از قبل اعلام شده بود، منتخبان برای عرضه برنامه‌های خود به صحن علنی شورا آمدند. رسول کشت‌کار، شهردار منطقه دو که در گام‌های اول توانسته بود بیشترین نظر مثبت شورایی‌ها را به […]

روزنامه نخبگان: در نهایت دو گزینه منتخب اعضای شورای شهر، برای رقابت تصدی کرسی شهرداری تهران از پرده برون افتادند. دیروز مطابق آنچه از قبل اعلام شده بود، منتخبان برای عرضه برنامه‌های خود به صحن علنی شورا آمدند. رسول کشت‌کار، شهردار منطقه دو که در گام‌های اول توانسته بود بیشترین نظر مثبت شورایی‌ها را به خود جلب کند، با وجود اینکه روز شنبه نیز در دانشگاه تهران به دفاع از برنامه‌های خود پرداخته بود، بی‌سرو صدا و با یک نامه خطاب به محسن هاشمی، گریزی به بازنشستگی‌اش زد و انصراف داد؛ نامه‌ای که حتی سخنگوی شورای شهر هم از آن بی‌اطلاع بود.

گرچه علی اعطا، در جواب به سؤال خبرنگاران درخصوص صحت و سقم این انصراف تصریح نمود که «قرار بود وی بعد از عرضه برنامه انصراف دهد!»؛ جوابی که دیگربار مهر تاییدی بر از پیش بریده و دوخته شدن قبای شهرداری داشت. سرانجام بعد از عرضه برنامه‌ها، سیدکامل تقوی‌نژاد با ۱۰ رای و غلامرضا انصاری با سه رای از گردونه رقابت حذف گردیدند و عباس آخوندی با ۱۶ رای و برنده حناچی با ۱۱ رای دو گزینه‌ای گردیدند که از میان‌شان روز سه‌شنبه یک نفر به‌عنوان شهردار جدید پایتخت معرفی خواهد گردید.

نکته قابل‌توجه اینکه از میان این چهار نامزد تنها یک نفر بود که نیازی به عرضه مکتوب برنامه‌هایش به اعضای شورا ندیده بود. کاندیدایی که به‌عنوان سومین منتخب شورا حدود ساعت ۱۲ برای عرضه برنامه‌اش وارد صحن علنی گردید و چونان نظریه‌پردازان به پشت تریبون رفت و از نظریه حکمروایی شهری دفاع نمود. در گفتار عباس آخوندی اما خبری از بایدها و گام‌های رسیدن به آرمانشهرش نبود.

گرچه اصراری هم نداشت که بگوید آرمانشهر می‌سازد، همان‌گونه که ضرورتی به عرضه برنامه ندیده بود. محمد سالاری نخستین عضو شورا بود که بعد از سخنان آخوندی، در موافقت با وی حرف زد.

وی برنامه آخوندی را متفاوت‌ترین برنامه قرائت کرد و سرانجام عدم اقبال عمومی به آخوندی را خراب کردن وی دانست و آن را همانند تخریب‌‌ها بر علیه آیت‌الله هاشمی قرائت کرد. هاشمی‌سازی سالاری از عباس آخوندی در حالی هست که حرف در باب تن ندادن اعضای شورای یکدست اصلاح‌طلب پنجم، به شهرداری محسن هاشمی بسیار هست… .

ناهید خداکرمی نیز از سیل پیامک‌هایی اطلاع داد که تاکید داشتند اعضای شورا به آخوندی رای ندهند، چراکه تهران را بدبخت می‌کند. وجه اشتراک تمامی پرسش ها و اظهارنظر شورایی‌ها اما در موافقت با عباس آخوندی بود.

منحصرا حجت دیدگاهی، جوان‌ترین نماینده شورا و عضو حزب اعتماد ملی بود که ترسی نداشت بگوید حتی جو دانشگاهیان نیز نسبت به آخوندی مساعد نیست و رفتارهای تند وزیر استعفا داده راه با رسانه‌ها و داغی که به وسیله سخنان آخوندی بر دل داغداران سانحه قطار تبریز نشسته بود را یادآور گردید و صریحا گفت: «تصور کنید با یک پیمانکار شهرداری که می‌خواهد خود را بسوزاند رو به رو هستید و اکنون اگر بگویید خانواده‌اش تحت پوشش بیمه می باشند، چه می‌شود؟! شهر به‌هم می‌ریزد.»

از مشاور بین‌المللی تا برنامه‌های پرمخاطره!

»آخوندی که به سبب دفاع از تفکرات نئولیبرال از دولت جدا شده، در شورا متن استعفایش را شکواییه از دولت قرائت کرد و از لزوم وجود مشاور بین‌المللی برای هزینه و درآمد شهرداری حرف زد. وی در جواب به سوالاتی درخصوص همکاری شهرداری با شورا خطاب به شورایی‌ها تصریح نمود: «مشخص کنید کارمند می‌خواهید یا شهردار؟» نامزد تصدی بهشت گرچه گفت: «شهردار مجری دستورات شورا است»، ولی تاکید کرد: «قاعدتا نه شهردار باید در امور شورا مداخله کند و نه شورا باید وارد بحث‎های اجرایی گردد.»

»عباس آخوندی درخصوص برنامه‌هایش هم گویی می‌خواست به بهشت‌نرسیده گربه را دم حجله شورایی‌ها بکشد و تصریح نمود: «قاعدتا سیاست‌ها و برنامه‌های من همراه با خطر هست. قطعا برنامه‌های من مخاطره دارد. اگر قبول دارید، به گفته قدیمی‌‌ها
.. .»

» سرانجام آخوندی بی‌توجه به پرسش ها خبرنگاران در صندلی عقب ماشین شیشه‌دودی‌اش نشست و شورا را ترک نمود.

مـحمــدجـــواد حق‌شناس : شهردار باید یک مدیر اجرایی توانمند باشد نه یک تئوریسین!

در همین راستا محمدجواد حق‌شناس، ریاست کمیسیون فرهنگی شورای شهر، درخصوص برنامه ارائه‌شده توسط عباس آخوندی به «فرهیختگان» گفت: «آقای آخوندی برخلاف نامزدهای دیگر برنامه مکتوبی به شورا عرضه نکردند. وی زیادتر در قالب یک نگاه کلان به حوزه مدیریت شهری با عنوان مدیریت محلی حرف زدند. »

»این عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی در ادامه تصریح نمود: «فارغ از اینکه آقای آخوندی این مسئله (حکمروایی شهری) را در حال حاضر مطرح کرده‌اند، به عقیده من این تئوری باید در کشور جای خود را باز کند، اما برای شهردار پیش از آنکه به‌عنوان یک تئوریسین نقش قائل شوم، زیادتر باید یک مدیر توانمند اجرایی باشد.

شهردار، خاستگاه تئوری‌ها و تغییر نگاه‌ها نیست. قانونگذار هست که در قالب شورای شهر یا نمایندگان مجلس می‌تواند نگاه نسبت به مدیریت شهری را تغییر دهد. این نگاهی هست که باید با محوریت وزارت کشور و همکاری مجلس و شورای‌عالی استان‌ها برای تحققش کوشش کنیم. انتظار شورای شهر و مردم از شهردار این هست که فارغ از جایگاه تئوری‌پردازی، مشکلات شهر را مرتفع کند و برای اداره شهر برنامه داشته باشد.»

»وی درخصوص سخنان آخوندی در نحوه همکاری شورا با شهردار نیز افزود: «طبیعتا شورای شهر انتظار ندارد شهردار کارمند شورا باشد، خواست شورا هم این هست که شهردار هویت داشته باشد و این هویت را از جایگاه شهرداری بگیرد. به‌نظرم آقای آخوندی با اشاره به اینکه مدیریت و حکومت محلی سه رکن دارد؛ شورای شهر، شهرداری و شهردار، بیان‌شان را مبنی‌بر اینکه شهردار می‌خواهید یا کارمند، اصلاح کرد. »

شورا اگر بخواهد با آخوندی امور شهر را پیش ببرد، باید خطر انتخابش را قبول کند

»حق‌شناس تصریح نمود: «آقای آخوندی خوب از دولت جدا نشد. من هم پذیرفته ام که نحوه جدایی وی از دولت خوب نبود، ولی وی تاکید داشتند به‌رغم نقدشان به دولت، مفهوم این جدایی به معنای ستیز با دولت نیست. به‌هرحال اگر وی بخواهند مسیولیت شهرداری را قبول کنند، باید قبول کنند که طبعا رویکرد شورا را هم باید قبول کنند. رویکرد شورا تقابل با دولت نیست.

از توفیقات شورای پنجم این هست که بعد از ۱۴ سال تقابل یا دست کم عدم معیت دولت و شهرداری، در این دوره شهردار در نشست ها هیات دولت حاضر گردید. چه در زمان شهرداری آقای احمدی‌نژاد و دولت آقای خاتمی، چه در زمان دولت آقای احمدی‌نژاد و شهرداری آقای قالیباف که تقابل شدید بین شهرداری و دولت و برعکس بود و حتی پس از ان در زمان دولت آقای روحانی و شهرداری آقای قالیباف نیز این ارتباط اصلاح نشد، ولی در حال حاضر دست کم یک سالی هست که شاهد حضور شهردار در دولت هستیم و دولت قطعا نمی‌پذیرد که فرایند به پیش از شورای پنجم بازگردد.»

»وی در عکس العمل به اینکه «آقای آخوندی تصریح کردند شورا باید در صورت انتخاب، خطر برنامه‌های وی را قبول کند و به عبارتی برای شورا شرط و شروط گذاشتند و تصریح نمودند همینم که هستم!» با اشاره به اینکه شورا برای سومین بار دست به انتخاب شهردار می‌زند، تاکید کرد: «به نظر من این خیلی خوب هست که آقای آخوندی دقیق حرف‌های‌شان را بزنند که فردا هم اگر انتخاب گردید، شورا مدعی نباشد که نگفتید. اگر شورا بخواهد با این انتخاب (آخوندی) امور شهر را جلو ببرد، من قطعا با آقای آخوندی موافقم که شورا باید خطر این انتخاب را قبول کند!»

این مطلبو از دست ندید!  طبیعت گردی مجری ممنوع التصویر و دخترخانمش/ عکس

دیدگاهی:ارتباط آخوندی با رسانه‌ها صمیمانه نیست

اگر شورا بخواهد با این انتخاب (آخوندی) امور شهر را جلو ببرد، من قطعا با آقای آخوندی موافقم که شورا باید خطر این انتخاب را قبول کند!»حجت دیدگاهی هم در گفت‌وگو با «فرهیختگان» اعتقاد داشت آخوندی جواب بسیاری به پرسش‌های اعضای شورای شهر نداده و تصریح نمود: «با توجه به اینکه قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان با هدف جوانگرایی تصویب شده هست. من فکر می‌کنم اعضای شورا در این زمینه باید تأکید مخصوص دارا باشند. دست کم این‌گونه باشد که شهرداری که انتخاب می‌کنیم، از آقای افشانی جوان‌تر باشد. از پنج گزینه‌ای که در انتخاب اولیه توسط شورا کاندیدا گردیدند، سه گزینه از شهردار فعلی جوان‌تر می باشند.» » وی درخصوص ارتباط آخوندی با رسانه‌ها هم تاکید کرد: «به نظرم ارتباط آقای آخوندی با رسانه‌ها صمیمانه نیست و امید دارم زین پس صمیمانه گردد.»

دو گزینه پایانی تصدی شهرداری تهران مشخص گردیدند

پر خطر و پر ریسک‌تر

»فرهیختگان: در نهایت همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، نامزدهایی که شانس پایینی برای ورود به بهشت داشتند، کنار گذاشته گردیدند و در انتها عباس آخوندی، وزیر استعفا داده راه و شهرسازی و برنده حناچی، معاون پیشین آخوندی در وزارت راه و شهرسازی به‌عنوان دو گزینه پایانی تصدی سمت شهرداری تهران معرفی گردیدند. به لطف آمد و رفت‌های زیاد در ساختمان بهشت در یک سال اخیر، این سومین بار هست که به ارزیابی وضع سوابق نامزد‌های شهرداری تهران می‌پردازیم و البته به لطف کشمکش‌های متفاوت و طولانی چند وقت اخیر، ناگزیر از ارزیابی سوابق آخوندی و برنده حناچی هستیم.

در ارتباط باسیاسی‌کاری‌ها و سلطه جریان‌ها و احزاب سیاسی بر شورای شهر و مدیریت شهری تهران، مکررا مطالبی نوشته شده واین مسئله، مبحث مخفی و نامشخصی نبوده و فرصت پرداخت به آن هم در صفحه اجتماعی مهیا نیست، اما نکته‌ای که مردم و شهروندان به‌طور مستقیم با آن در ارتباط می باشند و البته می باشند، کنش‌ها و سیاست‌های شهری این اشخاص هست که ارتباط مستقیمی هم با پیشینه آنان در مسئولیت‌های قبلی دارد.

عباس آخوندی

بعد از استعفای پیش از استیضاح آخوندی از وزارت راه و شهرسازی، بیشتر قریب‌به‌اتفاق کارشناسان شهری و سیاسی معتقد بودند او در اقدامی از پیش آماده‌شده، از جواب به پرسش ها و ایرادات زیاد نمایندگان مجلس شورای اسلامی فرار کرده و خود را برای شهرداری تهران آماده می‌کند که این باور خطایی نبود، چون بسیار زود بعد از حتمی شدن ترک بهشت توسط محمدعلی افشانی؛ جدی‌ترین نامی که در کنار محسن هاشمی، علی ربیعی و… برای تصدی مقام شهرداری تهران مطرح گردید، عباس آخوندی بود.

.. در زمان مسیولیت عباس آخوندی از کترینگ‌هایشان گرفته تا قیمت‌ها و نوسازی، وضع مساعدی را پشت‌سر نگذاشته هست.

« البته من شخصا تمام ریسک‌های شخصی خود را می‌پذیرم»؛ اینها جملاتی بود که آخوندی در شورای شهر در انتهاء سخنانش و در جریان عرضه برنامه‌هایش برای شهرداری تهران گفت.

و خیلی رک و راست معنی‌اش این می‌شود که پس از یک سال حتی یک برنامه هم در شهر اجرایی نشده هست و سه سال آینده هم اگر با انتخاب عباس آخوندی تحولی در شهر صورت نگرفت و گشایشی ایجاد نشد، ریسکی بوده که همه آن را پذیرفته‌ایم.

نکته بعدی در ارتباط با انتخاب آخوندی به‌عنوان یکی از گزینه‌های پایانی شهرداری تهران، اقبال به وی از سوی نمایندگان شهری و تشریح و تمجید‌های اعضای شورای شهر از اوست. ناهید خداکرمی، عضو شورای شهر تهران که بعد از جریان مخالفت با برپایی نمایشگاه عطر سیب اصرار به القای این نکته دارد که عده بسیاری با پیامک وی را تهدید می‌کنند که فلان کار را بکن و بهمان کار را نه، این بار هم در ارتباط با انتخاب آخوندی برای شهرداری تهران گفت: «صدها پیامک دریافت کرده‌ام که اذن ندهید آخوندی شهردار گردد.»

»برخی اعضای شورای شهر هم حین عرضه برنامه آخوندی برای شهرداری تهران نحوه برخورد او با رسانه‌ها را هدف قرار دادند و نسبت به این مسئله، نکته هایی را به وی گفتند اما این مبحث افاقه نکرد و در انتهای جلسه به‌رغم اصرار‌های متوالی خبرنگاران برای پرسش و جواب از او، آخوندی بی‌اعتنا به آنان، شورای شهر را ترک نمود.

تقبل هزینه‌های مادی و غیرمادی جهت ایجاد منفعت عمومی هم بخش دیگری از سخنان آخوندی بود، نگرشی که البته بسیار زود هست در مورد آن صحبتی بزنیم اما در نظام اعتقادی آخوندی توجیه‌پذیر هست که همین امر، بیم از گرانی شهر و تحمیل هزینه به شهروندان هست.

اکنون باید دید با وجود کش‌وقوس‌های زیاد و کارنامه ضعیف عباس آخوندی، شورای شهر تهران نظیر دیروز به وی بیشتر از گزینه‌های دیگر اعتماد خواهد کرد و او شهردار می‌شود یا نه؟

برنده حناچی

««آقای حناچی استایل شما به شهردار شدن می‌خورد»؛ این جمله مملو از استدلال را سیدحسن رسولی، عضو شورای شهر تهران خطاب به برنده حناچی، یکی از گزینه‌های شهرداری تهران در اردیبهشت‌ماه سال جاری و بعد از رفتن محمدعلی نجفی گفت.

مصادره ایجاد و احداث پروژه شگرف پل طبیعت، یکی از کارهای برنده حناچی در شهر تهران هست.

»

»این درحالی هست که حناچی در آن ایام به‌عنوان معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی تنها در کمیسیون ماده ۵ که مربوط به تعیین مصادیق ساخت‌وسازهاست، یک رای داشت که آن نیز ارتباط خاصی به پل طبیعت ندارد.

این مبحث از سوی اعضای پیشین شورای شهر هم بی‌پاسخ نماند و نسبت به سخنان حناچی عکس العمل نشان دادند، به‌طوری که مرتضی طلایی، عضو شورای چهارم در این باره گفت: «موضوع پل طبیعت و پروژه‌هایی که از منظر آقای حناچی مورد ارزیابی قرار گرفته، این هست که وی خود را در پروژه‌هایی که مربوط به مدیریت جهادی دکتر قالیباف و شورای چهارم هست، سهیم دانسته که باعث تعجب زیاد می‌شود و این سؤال مطرح می‌شود که آقای برنده حناچی در پروژه‌های مذکور، چه نقشی داشتند؟ به غیر از اینکه وی به‌عنوان نماینده وزارت راه وشهر‌سازی دارای یک حق رای در کمیسیون ماده ۵ بودند؟»

در انتها و در ارتباط با ارزیابی صلاحیت حناچی برای شهرداری تهران می‌شود به همین یک جمله او اشاره نمود که بعد از استعفا از معاونت در وزارت راه و شهرسازی و گمانه‌زنی‌ها جهت تصدی شهرداری تهران بیان کرد: «به شهردار تهران شدن فکر نکردم؛ چون فکرکردن به آن بیم دارد.»