گروه: اخبار
تاریخ: ۱۸:۱۸ :: ۱۳۹۶/۰۲/۱۰
باز ترسیمِ زمین بازیِ ۸۸ در انتخابات ۹۶

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حمید شیرازی طی یادداشتی در زیتون نوشت: انتخابات پیش رو با توجه به صف بندی های ایجادشده رفته رفته پیچیده تر از آنچه می شود که به نظر می رسید. صف بندی های سیاسی تغییر کرده و چهره های سنتی اصولگرا از […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حمید شیرازی طی یادداشتی در زیتون نوشت:

انتخابات پیش رو با توجه به صف بندی های ایجادشده رفته رفته پیچیده تر از آنچه می شود که به نظر می رسید. صف بندی های سیاسی تغییر کرده و چهره های سنتی اصولگرا از روحانی حمایت می کنند. در طرف دیگر اصلاح طلبان تند رو پس از ثبت نام جهانگیری و حضور موثرترش نسبت به روحانی در مناظرات و دفاع علنی از جریان اصلاحات در حین مناظره، به سمت معاون اول دولت یازدهم چرخش کرده اند و طرح عبور از روحانی را کلید زده اند.

فشارهای وارده به روحانی و دولتش به خاطر عملکزد ضعیف در این چهارسال به خصوص در حوزه اقتصاد موجب شده است تا شیخ اعتدال گرا اشتباهات تاکتیکی زیادی مرتکب شود، موضوعی که در مناظره اول هم به عینه مشهود بود و موجب شد تا قالیباف با استفاده از این نقطه ضعف روحانی و معاونش یکه تاز نهایی میدان رقابت باشد و شرایط خوبی برای خود فراهم کند.

حمایت راستگرایان و اصولگرایان سنتی همچون باهنر و ناطق نوری و همقطارانشان از روحانی در این شرایط بیش از آنکه به نفع رئیس جمهور فعلی تمام شود به ضرر او خواهد بود. روحانی به دو قطبی اجتماعی بین سیاسیون و توده ها دامن می زند که دقیقا همان موضوع مطرح شده از سوی قالیباف با عنوان جمعیت ۴ درصد ویژه و ۹۶ درصد مردم است.

شرایط پیش رو، رفته رفته به سمت شرایط انتخابات ۸۸ می رود. انتخاباتی که در آن یک سمت چهره های با سابقه و شاخص سیاسی همچون هاشمی و ناطق و خاتمی و دیگر راستگرایان سنتی بودند و در سمت دیگر چهره های سیاسی جوان و توده های مردم که طبیعتا شرایط را همواره توده ها هستند که رقم می زنند.

البته باید به این نکته هم توجه داشت که آرای منفی موسوی در سال ۸۸ به هیچ وجه قابل مقایسه با آرای منفی روحانی در ۹۶ نیست. عملکرد ضعیف روحانی و دولتش رقیب شماره یک او خواهد بود و از طرفی حضور قالیباف و رئیسی به عنوان دو چهره مردمی و حامی مستضعفان عرصه را برای روحانی تنگ تر خواهد کرد.

در روزهای پیش رو و مناظرات باقی مانده نباید انتظار معجزه از شیخ و معاونش داشت. روحانی و جهانگیری در مناظره اول نشان دادند تنها روی حمله به شهرداری تهران و متهم کردن قالیباف و رئیسی به تند روی حساب باز کره اند. موضوعی که با توجه به شرایط سخت اقتصادی به وجود آمده در کشور در این سه سال دغدغه مردم نیست و خریداری ندارد.

ضعف مشهود دولت تدبیر در حوزه اقتصاد و از طرفی دو قطبی اجتماعی که خود روحانی هم به آن دامن می زند، پاشنه آشیل زوج جهانگیری و روحانی در این انتخابات خواهد بود که می تواند به قیمت شکست سنگین و خارج از تصور برایشان تمام شود.