ایجاد تعاونی باریجه‌کاران برای افزایش اشتغال ضروری است

0
اشتراک

ایجاد تعاونی باریجه‌کاران برای افزایش اشتغال ضروری است

احمدعلی بهاور روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: کشت گیاهان دارویی ظرفیتی جدید برای افزایش اشتغال پایدار در استان سمنان است که با راه اندازی تعاونی می توان، بخش قابل توجهی از بیکاری جوانان در مناطق روستایی را برطرف کرد.
وی گفت: راهبرد دولت یازدهم توجه به افزایش محصولات داخلی است که کشت گیاهان دارویی مانند باریجه و زرشک، می تواند در سطح کلان به رونق اقتصادی در کشور منجر شود.
بهاور ادامه داد: در سال ۹۵ با حمایت های همه جانبه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان برای اولین بار در ۲۵۰ هکتار از مراتع شهرستان دامغان گیاه باریجه کشت شد که اجرای این طرح با استقبال دامداران این شهرستان مواجه شد.
وی اضافه کرد: مناطق شرق، غرب و مرکز دامغان به دلیل برخورداری از آب و هوای سرد و ارتفاعات کوهستانی برای کشت گیاهان دارویی مستعد است و در سال ۹۵ در منطقه دیباج و تویه دروار این شهرستان به صورت نمونه، گیاه دارویی باریجه کشت شده است.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دامغان اضافه کرد: تاکنون ۱۴ نوع از گیاهان دارویی در شهرستان دامغان شناسایی شده است که کاشت باریجه و زرشک برای دامداران و مرتع داران توجیهه اقتصادی دارد.
بهاور گفت: در سال ۹۵ برای کشت گیاهان دارویی تفاهم نامه ای از سوی اداره منابع طبیعی شهرستان دامغان با فعالان بخش خصوصی منعقد شد که براساس آن برای چند سال آینده در منطقه سیاه کوه توی دروار و مناطق کوهستانی دیباج، گیاه دارویی باریجه و زرشک کشت خواهد شد.
وی افزود: ارایه تسهیلات به دامداران و سرمایه گذاران می تواند از اقدامات مؤثر برای افزایش کشت گیاهان دارویی در استان سمنان باشد و در درازمدت با راه اندازی فرآوری تبدیل گیاهان دارویی، می توان از صادرات این محصولات خام ارزشمند به خارج از کشور جلوگیری شود.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دامغان گفت: خشکسالی و افزایش فشار دام، از چالش های اساسی در مراتع شهرستان دامغان است که با برگزاری نشست هایی با دامداران و ارایه نظرهای کارشناسی در رابطه با اهمیت کشت گیاهان دارویی، می توان از فشار دام بر مراتع و همچنین استقبال این افراد برای کشت گیاهان دارویی اقدام کرد.
شهرستان دامغان یک میلیون و ۵۴۴ هزار هکتار وسعت دارد که یک میلیون و ۴۸۹ هزار هکتار از آن عرصه های طبیعی ملی به شمار می روند.
۷۳۳۹/۶۱۰۳
خبرنگار: محمدرضا یوسف نژاد ** انتشاردهنده: مصطفی دهقان

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.