تاریخ: ۹:۴۴ :: ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
بارش های موخر چقدر به کم آبی کشور کمک کرد؟

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، ، ایران در منطقه خشک و نیمه خشک جهان قرار دارد که برداشت بیشتر از حد از چاه‌های غیر مجاز، خشکسالی  و کاهش بارندگی در سال های قبل بر افت شدید سفره های زیر زمینی دامن زد و کار […]

بارش‌های موخر چقدر به کم آبی کشور کمک کرد؟به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، ، ایران در منطقه خشک و نیمه خشک جهان قرار دارد که برداشت بیشتر از حد از چاه‌های غیر مجاز، خشکسالی  و کاهش بارندگی در سال های قبل بر افت شدید سفره های زیر زمینی دامن زد و کار را به جایی رساند که بحران کم آبی به یک چالش در کشور مبدل شده هست. ناگفته نماند که بنابر آخرین آمار در سال زراعی جاری بارش باران نسبت به دوره بلندمدت ۳۷ درصد رشد داشته هست که با این حال میتوان انتظار داشت که قسمتی از کم بودن مراجع آبی در سال های موخر مرتفع شود.
  با توجه به آنکه کشاورزان به خاطر بارش‌های مناسب در سال زراعی جاری نسبت به خارج شدن از خشکسالی و بحران کم آبی امیدوار بودند، اما کارشناسان سازمان هواشناسی براین باروند که بارش های استاندارد و بیشتر از استاندارد در یک سال زراعی تنها می‌تواند قسمتی از کم بودن مراجع سفره‌های زیر زمینی در سال‌های موخر را جبران کند.   علاوه بر این زیادی از کارشناسان باور دارند که بارش های استاندارد در فصل زمستان ادامه خواهد داشت، اما به خاطر برداشت بی رویه از سفره های زیر زمینی همچنان به طبیعت بدهکار هستیم، اما در برابر وزیرجهاد کشاورزی معتقد هست زمانیکه ما می گوییم تنگنا آب نداریم و تنها بحث چگونگی مدیریت مطرح هست، بعضی اشخاص تصور می کنند که در پی فشار زیادتر بر مراجع آب هستیم در حالیکه کشاورزان نمونه ثابت نمودند ما مشکلی در بحث آب نداریم.   حال به سراغ کارشناسان مربوط می رویم تا از آخرین وضع بارندگی ها و مراجع سفره های زیرزمینی در سال زراعی جاری نسبت به مدت همانند پارسال با خبر شویم: بارش‌های مناسب بهاره قسمتی از کم بودن بارش در ماه‌های قبل را جبران نمود احد وظیفه مدیر حدس و اخطار سازمان هواشناسی در گفت‌وگو با خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،   ، با اشاره به اینکه بارش های مناسب سال زراعی جاری تا حدودی مشکلی کم بودن مراجع آب در بخش کشاورزی را جبران کرده هست، گفت: علی رغم بارندگی های مناسب در سال زراعی جدید تا این‌لحظه، تنها قسمتی از خشکسالی های موخر در بخش کشاورزی جبران شده هست، ضمن آنکه برای تاثیر وضع بارندگی یک سال زراعی بر خشکسالی سال های اخیر  دست کم ۶ تا ۹ ماه از شروع سال زراعی باید زمان بگذرد تا بتوان نسبت به وضع بارندگی  و مراجع آب های زیرزمینی کشور اظهار نظر کرد.     وی اضافه کرد: با توجه به گذشت بیشتر از سه ماه از سال زراعی جدید، انتظار می رود که بارش های استاندارد در فصل زمستان و بهار تداوم داشته باشد.

زیادتر بخوانید: رشد ۳۳ میلی‌متری بارش نسبت به دوره بلندمدت/ افزایش بارندگی‌ها جوابگوی کم بودن مراجع آبی نیست

وظیفه با اشاره به اینکه بخش کشاورزی تا بهار نیازمند بارش های مناسب هست، گفته بود: با توجه به آنکه دو فصل دیگر تا پایان‌ بارش های بهاره زمان باقی هست، بنابراین‌ هم حالا نمی شود قضاوت کرد که بارش های سال زراعی جدید مناسب بوده چون که بخش اعظمی از سال زراعی مانده هست.
این‌مقام مسئول دنبال کرد: علی رغم آنکه و‌ضعیت بارش باران‌ در پاییز و‌ زمستان سال گذشته تعریفی نداشت، اما بارش های مناسب بهاره توانست بخش اعظمی از کم بودن بارندگی ها را در بعضی منطقه های جبران کند.
وی با اشاره به اینکه بیشتر آب استحصالی از باران به سمت بخش کشاورزی سرازیر می شود، گفت: طی سال های موخر استفاده آب در بخش کشاورزی به حدی بالا رفت که عمق چاه ها به چند صد متر رسید به طوریکه هرساله رفته رفته کشاورزان ۱۰ متر، ۲۰متر و ۳۰ متر عمق چاه ها را کف شکنی کردند تا بتوانند آب مورد احتیاج را استخراج کنند.
به گفته وظیفه، با بارش مناسب در یک سال زراعی تنها قسمتی از استفاده بی رویه آب در سال های گذشته جبران می‌شود.
مدیر پیش‌بینی و اخطار سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه وضع بارش باران‌ تا این‌ لحظه از سال زراعی مناسب بوده هست، گفته بود: این در حالی هست که نمی شود انتظار داشت که این بارش ها بتواند اضافه برداشت آب در سال‌های گذشته را جبران کند و‌ به عبارت دیگر همچنان دچار خشکسالی در بخش کشاورزی هستیم.
وی در‌ انتهاء با اشاره به اینکه متوسط بارش های ۴۰ سال موخر در کشور ادامه دارد، تصریح نمود: حدس مدل های اقلیم هواشناسی نشان می دهد که بارش های مناسب در فصل زمستان همچنان تداوم خواهد داشت که این امر نوید جبران قسمتی از مراجع آب های زیرزمینی را می‌دهد.

این مطلبو از دست ندید!  عکس/ جلوه زیبایی‌های طبیعت خراسان شمالی

رشد ۳۷ درصدی بارش باران نسبت به دوره بلندمدت/ بارش باران تا انتهاء اسفند به مراتب خوب تر از سال گذشته هست  صادق ضیاییان ریاست مرکز خشکسالی در گفت‌وگو با خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، ، با اشاره به اینکه خشکسالی بخش کشاورزی به عاملان متعددی بستگی دارد، گفت: اگرچه‌ بارش باران مهم‌ترین عامل به شمار می‌رود، اما پراکنش زمانی و‌ مکانی بارش ها از ارزش بالایی بهره مند هست.
به گفته وی، بارش باران در منطقه های متفاوت برطبق فرآورده ها متمایز به پراکنش زمانی و مکانی متفاوت بارندگی ها‌ احتیاج دارند.     ضیاییان دنبال کرد: بنا به آخرین آمار از اوائل سال زراعی تا ۸ دی ماه، مجموع بارندگی‌های کشور ۹۳.۵

ریاست مرکز خشکسالی با اشاره به اینکه بارش های استاندارد و در بعضی نقاط کمتر از استاندارد در فصل زمستان حدس می شود، گفته بود: در سال زراعی جاری حدس می شود که بارندگی ها تا انتهاء اسفند به مراتب خوب تر از سال گذشته باشد.
وی میزان بارندگی در بخش کشاورزی را بسته به نوع کشاورزی، نوع کشت و فصل را متمایز اعلام‌کرد و گفت: کشاورزی به دو بخش استفاده از آب های جاری و زیر زمینی و علاوه بر این کشاورزی دیم تقسیم می شود.
ضیاییان با اشاره به اینکه کشاورزی دیم‌ بشدت تحت تاثیر میزان بارش های مناسب فصل پاییز و زمستان‌ هست، گفت: علاوه بر این آن بخش از کشاورزی که از آب‌های زیرزمینی و چاه استفاده می‌کند، جبران کم بودن آن در سال‌های موخر به عبور زمان احتیاج دارد و به آسانی کسری برداشت‌های بی رویه در سال‌های اخیر‌ جبران‌ نمی‌شود. ناگفته نماند که کشاورزان می‌توانند امیدوار باشند که همانند میزان استفاده در سال‌های موخر می‌توانند برداشت دارا باشند.
ریاست مرکز خشکسالی تصریح نمود: با توجه به آنکه تا‌پایان فصل زراعی زمان زیادی باقی‌مانده هست، به همین علت نمی شود حدس دقیقی درمورد بارش های بهاره داشت و همچنان تا ماه‌های آتی باید در انتظار ماند تا بتوان درمورد بارش‌های بهاره اظهار نظر کرد.   ایران همچنان به طبیعت بدهکار هست/ تراز آب های زیر زمینی در بعضی منطقه های منفی هست   مسعود واقعیت مدیر کل شبکه پایش هواشناسی در گفت‌وگو با خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،   ایران همچنان به طبیعت بدهکار هست/ تراز آب های زیر زمینی در بعضی منطقه های منفی هست   مسعود واقعیت مدیر کل شبکه پایش هواشناسی در گفت‌وگو با خبرنگار با اشاره به اینکه کشور همچنان در خشکسالی به سر می برد، گفت: گرچه از اوائل سال زراعی جدید تا به حال خشکسالی هواشناسی نداشتیم، اما خشکسالی‌های ۱۱ سال موخر باعث شده تا بارش های موخر قسمت محدودی در کاهش رطوبت و آبیاری های زیرزمینی داشته باشد.     وی اضافه کرد: با توجه به برداشت بی رویه آب های زیر زمینی در سنوات گذشته همچنان به طبیعت بدهکار هستیم که با این حال کشاورزان با کم بودن مراجع آبی دست و پنجه نرم می کنند.     واقعیت با اشاره به اینکه تداوم بارش های استاندارد فصل زمستان تنها جوابگوی قسمتی از کم بودن مراجع آبی هست، گفته بود: با توجه به کاهش چشمگیر مراجع آب‌های زیر زمینی و هیدرولوژیک در بعضی منطقه های، بارش های استاندارد در یک سال زراعی توان ندارد به صورت کل کسری سال های موخر را جبران کند.     مدیرکل شبکه پایش هواشناسی با اشاره به اینکه تراز آب‌های زیر زمینی در  بعضی منطقه های منفی هست، تصریح نمود: براین اساس به کشاورزان سفارش می شود که همچنان الگوهای استفاده را رعایت کنند.     این گزارش  اضافه می کند: با توجه به آنکه وزیر جهاد کشاورزی معتقد هست که نباید متوسط بارندگی کشور را به کل سرزمین تعمیم داد، اما در برابر بعضی اشخاص با تعمیم دادن متوسط بارندگی به کل کشور از تنگنا مراجع آب حرف به میان می آورند تا بتوانند تنبلی و ناکارآمدی خود را جبران کنند، چون که در مناطقی که کم بودن آب نداشتیم، کار چندانی صورت نگرفته هست.