تاریخ: ۱۱:۱۸ :: ۱۳۹۷/۰۲/۲۴
بارش های ارديبهشتی طبيعی هست

روزنامه جوان: ابر‌های سیاه به ناگهان در آسمان ظاهر می‌شود و با صدای داد رعد و برق، ناگهان عداوت آسمان می‌ترکد و بارانی تند آغاز به باریدن می‌کند؛ بارانی که حتی در مناطقی از کشور که مدت‌هاست با خشکی دست و پنجه نرم می‌کنند با سخاوتی فراتر از حد گمان می‌بارد و دست آخر با […]

روزنامه جوان: ابر‌های سیاه به ناگهان در آسمان ظاهر می‌شود و با صدای داد رعد و برق، ناگهان عداوت آسمان می‌ترکد و بارانی تند آغاز به باریدن می‌کند؛ بارانی که حتی در مناطقی از کشور که مدت‌هاست با خشکی دست و پنجه نرم می‌کنند با سخاوتی فراتر از حد گمان می‌بارد و دست آخر با جاری شدن سیلاب لب‌های تشنه زمین این منطقه های را سیراب می‌کند. این بارش سخاوت‌آمیز آسمان وقتی با پیام‌ها و متن‌هایی که در مورد باروری تصنعی ابر‌ها در فضای سایبری دست به دست می‌شود، می‌آمیزد، یک سوال و شبهه جدی را ایجاد می‌کند؛ اینکه آیا بارش‌های موخر در کشور به ویژه در نقاطی که خشک و کم‌آب شناخته می‌شود ماحصل دستکاری‌ها در طبیعت و باروری تصنعی ابرهاست یا طبیعت به کمک لب‌های تشنه زمین و تمنای باران گیاهان و آدم‌ها آمده هست؟ این سؤالی هست که کارشناسان هواشناسی در جواب به آن با رد امکان باروری ابر‌ها در این اشل گسترده بارش‌های موخر را سوژه ای قابل پیش‌بینی و مربوط با سخاوت آسمان و طبیعت می‌دانند؛ سخاوتی که زمینی نیست.

لب‌های ترک خورده زمین در زیادی از نقاط سرزمین ایران از خست آسمان خبر می‌دهد. سیستان و خوزستان، خراسان و اصفهان، لرستان و همدان همگی مدت‌هاست با خشکسالی دست و پنجه نرم می‌کنند با این همه طی روز‌های موخر آسمان آنچنان دست و دلبازانه بر سر زمین این منطقه های باریده که سیلاب روی زمین جاری شده و خساراتی را به بار آورده هست. اگر چه این زمین و مردم این سرزمین آنچنان از خست آسمان کشیده‌اند که باران حتی اگر به سیلاب منتهی شود برایشان موهبت و رحمت هست و آن را قدر می‌نهند، اما زمزمه‌هایی در فضای سایبری و شبکه‌های اجتماعی پیچیده که این بارش‌ها را نه به رحمت الهی که به مداخله انسانی و بارور‌سازی ابر‌ها نسبت می‌دهد. سوژه ای که برای جواب به آن به سراغ کارشناسان هواشناسی رفته ایم تا نگاه کنیم چقدر صحت دارد. جواب کارشناسان به این سوال یکی هست؛ بارش‌های موخر طبق نقشه‌های هواشناسی از ماه‌ها قبل قابل پیش‌بینی بوده هست و واقعه ی باروری تصنعی ابر‌ها شایعه‌ای بیش نیست.

اصغری: باران نیاید غیر‌طبیعی هست

محمد اصغری، کارشناس و مدیر ارتباطات عمومی سازمان هواشناسی در جواب به سوال خبرنگار «جوان» در این‌باره اهتمام می‌کند: بارش‌های موخر هیچ رابطه ای با باروری ابر‌ها ندارد و به نحو کاملاً طبیعی اتفاق افتاده هست. وی تبیین می‌کند: اگر غیر از این باشد غیر‌طبیعی هست و این بارش بر طبق پیش‌بینی‌های قبلی و از روی نقشه‌های هواشناسی قابل انتظار بوده هست.
وی در جواب به این سوال که آیا امکان بارش باران با باروری ابر‌ها وجود دارد یا خیر، می‌گوید: امکان باروری ابر‌ها و بارش باران وجود دارد، اما در یک مقیاس مکانی کوچک و نه در این پهنه. در نتیجه چنین موضوعاتی همگی شایعه می باشند. اصغری در مورد پیش‌بینی وضعیت بارش در آینده می‌گوید: آمار نشان می‌دهد ابر‌های باران‌زا در این هفته آخرین تلاششان را برای بارش به کار می‌گیرند و با نزدیک شدن به خرداد و تیر از میزان بارش‌ها کم می‌شود. آنطور که این کارشناس سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌کند از امروز فعالیت این سیستم بارش‌زا زیادتر به سمت نیمه شمالی کشور می‌آید و در تهران هم تا دو، سه روزی بارش باران را خواهیم داشت، اما رفته‌رفته این نزولات آسمانی قطع می‌شود. اصغری چنین بارش‌هایی را طبیعت این موقع از سال می‌داند و می‌افزاید: اگر غیر از این بود غیر‌طبیعی بود.

این مطلبو از دست ندید!  عکس ها/ طبیعت زمستانی زیبای اسالم

پیش‌بینی بارش‌های موخر از ۴ ماه گذشته

محمد درویش، دیگر کارشناس این حوزه هم به خبرنگار «جوان» می‌گوید: حدود دی ماه من نقشه الگوی بارش‌های ایران را از روی سایت هواشناسی امریکا برداشتم که در آن پیش‌بینی شده بود چنین بارندگی‌هایی اتفاق می‌افتد؛ یعنی این پیش‌بینی مربوط به چهار ماه گذشته هست. وی شایعه‌هایی مثل دزدیدن ابر‌ها و ایجاد سیستم جذب بارش را حرف‌هایی بدون پایه و اساس می‌داند و اهتمام می‌کند: اگر صحبت‌های این دوستان پایه و اساس علمی دارد به چه سبب پژوهش‌های علمی آن را عرضه نمی‌کنند؟ به چه سبب یک مقاله در یک ژورنال معتبر بین‌المللی یا حتی ژورنال علمی – پژوهشی داخلی از چنین موضوعاتی منتشر نشده هست؟ چنین افرادی اگر راست می‌گویند و می‌توانند باران تولید کنند. در تابستان که اندکی بارش و خشکی پیش‌بینی شده بارندگی ایجاد کنند.
درویش اهتمام می‌کند: در حال حاضر امریکا در ایالت‌های کالیفرنیا و آریزونا بدترین خشکسالی خود را می‌گذراند. در استرالیا زمین نشست کرده بخش‌های بزرگی از چین با بحران جدی خشکسالی روبه‌رواست؛ قزاقستان و روسیه هم چنین شرایطی را دارند. حتی در سرزمین‌های اشغالی و دولت اسرائیل که مهد مدیریت آب هست در منطقه بحر‌المیت و اطرافش با بحران جدی کم بودن آب روبه‌رواست. اگر چنین روش‌هایی وجود داشت به صورت حتم این کشور‌ها هم از آن استفاده می‌کردند. وی با اشاره به پروژه هارپ می‌افزاید: این پروژه که از سوی ارتش امریکا راه افتاده بود، شکست خورد و در سال ۲۰۱۳ رسماً تعطیل گردید.
وی بارش‌های موخر را کاملاً طبیعی می‌داند که از قبل هم پیش‌بینی شده بود.

باروری ابر‌ها کارایی ندارد

درویش در جواب به این سوال که باروری ابر‌ها تا حدودی علمی و امکانپذیر هست، می‌گوید: باروری ابر‌ها امکانپذیر هست و از سال ۱۳۵۰ هم در یزد، سمنان و تهران انجام شده هست، اما در این روش ما حتی یک مورد نداریم که میانگین بارش‌های جوی در کشور عوض شود. وی ادامه می‌دهد: به صورت نمونه امکان دارد ما در مقیاس محلی ابری را از جایی به جای دیگر جابه جا کنیم، اما این موجب می‌شود تا در جایی دیگر دچار خشکی شویم؛ چراکه میزان رطوبت موجود در کره‌زمین مقدار ثابتی هست. ضمن آنکه رها نمودن ذرات برای یونیزه کردن ابر‌ها موجب تشدید آلودگی‌های محیط‌زیستی می‌شود.
وی در توجیه علمی چرایی خشکسالی و ترسالی‌های دوره‌ای در کشور می‌گوید: میانگین ریز‌های آسمانی در کشور ما که روی کمربند خشکی جهان هست همیشه تلورانس و انحراف معیار زیادی دارد. این خصوصیت منطقه های خشک هست و در طول چند هزار سال گذشته همیشه همین گونه بوده هست و به همین دلیل پدران ما به سراغ کاریز یا قنات رفتند تا آب را مدیریت کنند. در حال حاضر در حوزه آبریز دریاچه ارومیه با یک ترسالی بی‌سابقه روبه‌رو هستیم و بارش‌ها ۳۲ درصد زیادتر از میانگین ۴۹ سال موخر هست، اما پارسال با خشکسالی رو به رو بودیم و این مساله به صورت دوره‌ای تکرار می‌شود و کاملاً طبیعی هست.