تاریخ: ۴:۰۶ :: ۱۳۹۷/۰۴/۰۱
این کارها را در سفرهای کمپینگ انجام ندهید

سرویس سبک زندگی فردا: راه های زیادی برای تلخ کردن و نابود شدن یک سفر کمپینگ خوب وجود دارد. راه هایی که توان دارید توسط آنان عزیمت دیگران را هم خراب کنید. به طور مثال توان دارید آشغال های خود را در گودال آتش خود بیاندازید و به خرس ها اذن دهید تا به محل […]

سرویس سبک زندگی فردا: راه های زیادی برای تلخ کردن و نابود شدن یک سفر کمپینگ خوب وجود دارد. راه هایی که توان دارید توسط آنان عزیمت دیگران را هم خراب کنید. به طور مثال توان دارید آشغال های خود را در گودال آتش خود بیاندازید و به خرس ها اذن دهید تا به محل کمپ شما نزدیک گردند! با این کار تا خود صبح از بیم خواهید لرزید. در ضمن، سگ من هم دوست دارد در طول شب در محوطه کمپ به صورت آزاد بچرخد و از آشغال های ریخته شده در آتش شما بخورد. بنابراین، از سر صدای متاثر از حرکت آن در اطراف چادرتان دلخور نشوید. در این مطلب، قصد داریم تا نبایدهای کمپینگ را به شما گوش زد کنیم تا همچین مشکلاتی در سفرهایتان پیش نیاید. پس با دیجی چارتر همراه باشید.

کارهایی که نباید در سفرهای کمپینگ انجام داد

 

متاسفانه اشخاص مبتدی که تازه سفرهای کمپینگ را آغاز کرده اند و با اصول آن آشنایی ندارند، اشتباه های زیادی در این زمینه انجام می دهند و در حقیقت قوانین کمپینگ را می شکنند. البته این اشخاص، از روی عمد کاری را انجام نمی دهند و تنها مشکلشان اینجاست که اصول کمپینگ را نمی دانند و در حقیقت تعلیم ندیده اند. بنابراین، بد نیست اگر در سفرهای کمپینگ خود با چنین افرادی برخورد کردید، به طرزی مودبانه نکته هایی را به آنان یاد آور شوید تا بتوانند همسایه بهتری برای شما و حتی برای محیط زیست منطقه باشند. در ادامه بعضی از نبایدهای کمپینگ آورده شده هست.

یک اشتباه اعصاب خورد کن!

گمان کنید که شب آرام و دلچسب شما به یکباره به ابزار گذر یک خودرو از کنار چادرتان نابود گردد. کسانی هم می باشند که در طول شب خودروی خود را روشن می نمایند تا از بخاری یا چراغ های آن استفاده نمایند! در این موقع به احتمال زیاد به همسفر خود خواهید گفت: «این ها پیش خود چه فکری کرده اند؟!» البته به احتمال زیاد همسفرتان در سر و صدای موتور خودرو، صدایتان را نخواهد شنید! واقعا هدف از یک سفر کمپینگ چیست؟ زیادی از ما در طبیعت کمپ می کنیم تا از محیط و زیبایی های آن لذت ببریم، آرامش را تجربه نماییم و علاوه بر این از صرف وقت با دوستان یا خانواده هایمان لذت ببریم.

اندکی توجه به همسایگانمان، حیات وحش و طبیعت تاثیر زیادی در لذت بردنمان و علاوه بر این حراست از طبیعت شکننده محیط خواهد داشت. محل کمپ خود را به یک آشغال دان مبدل نکنید، زمان های آرامش و سکوت را نادیده نگیرید و خواهشا نصف شب در محل کمپ دیگران پیاده روی نکنید! این ها، اشتباه های اعصاب خورد کن یک فرد مبتدی در کمپینگ می باشند، شما که نمی خواهید ما فکر کنیم مبتدی هستید، می خواهید؟!

محل کمپ خود را به یک آشغال دان مبدل نکنید، زمان های آرامش و سکوت را نادیده نگیرید و خواهشا نصف شب در محل کمپ دیگران پیاده روی نکنید! این ها، اشتباه های اعصاب خورد کن یک فرد مبتدی در کمپینگ می باشند، شما که نمی خواهید ما فکر کنیم مبتدی هستید، می خواهید؟!راستی به چه سبب برای انجام حرکات موزون یا گوش دادن آهنگ با صدای بلند باید به طبیعت برویم؟! مگر جای بهتری برای اینکار ها وجود ندارد؟ من از تمامی هموطنانم خواهش می کنم که برای انجام حرکات موزون یا بلند کردن صدای آهنگ جای دیگری را انتخاب کنند، چون با این کار هم دیگران آنان را افرادی کم فرهنگ می دانند و هم به محیط زیست عارضه جدی وارد خواهند کرد.

چیزهایی که در مورد کمپینگ به شما نگفته اند!

خب، شما خود را برای آغاز سفر آماده کرده اید. کوله بارتان را بسته اید و فهرست خریدتان را هم دوبار چک کرده اید. حتی یک نقشه هم بهمراه دارید. همه چیز خوب هست و در هنگام رانندگی آهنگ های سیروان خسروی گوش می دهید و با آن همخوانی هم می کنید. ولی دو مرتبه هم خدارو شکر! همه با خرسندی در حال بر پا کردن چادرها می باشند. خب، الآن هست که پشه ها به سمت شما حمله بیاورند و بر روی گردن شما جشن دریافت کنند! تازه، فراموش کرده اید که به اندازه کافی یخ بگیرید و ساندویج هایتان در گرما فاسد شده اند! ناگواری های زیادی امکان دارد در طول کمپینگ شما اتفاق افتد. اتفاق هایی که تا کنون کسی از آنان به شما چیزی نگفته، ولی باید آمادگی آنان را دارا باشید.

این مطلبو از دست ندید!  اورامانات به اندازه چندین چاه نفت ارزش ثروت آفرینی برای مردم منطقه دارد

اشتباه های کمپ کنندگان مبتدی

درست هست که مبتدیان اشتباه های زیادی انجام می دهند و نبایدهای کمپینگ را رعایت نمی کنند، اما این منحصرا این مبتدیان نیستند که توان دارند سفر شما را خراب کنند. بهر صورت ما در مطلب نبایدهای کمپینگ قصد داریم تا از این اشتباه های جلوگیری کنیم. اگر بار اولتان هست که کمپ می کنید، از کجا باید بدانید که میله های یک چادر ارزش بسیار زیادی دارند و باید با آنان با ملایمت مشی کنید؟ یا اینکه خوب تر هست یک چادر شش نفره برای ۴ نفر بخرید تا یک چادر ۴ نفره؟ بهر صورت شاید این مطلب اندکی کمک حالتان باشد، اگر هم سوالی داشتید، خجالت نکشید و از همسایگانتان که فکر می کنید با تجربه می باشند بپرسید.

بیان یک خاطره

خاطرم هست که یکبار با جمعی از دوستان به سفری کمپینگ رفته بودم. هنگامی که به مقصد مورد نظرمان آمدیم، متوجه گردیدیم که یکی از همسفرانمان هراهمان نیست! او ساعت ها پیدایش نبود و ما از نگرانی در حال مردن بودیم! در کمال خوشبختی او پیش از تاریکی هوا راهش را به سمت محل کمپ پیدا نمود و خود را به ما رساند. ولی این ماجرا، درس های زیادی برای ما بهمراه داشت. در سفرهای طبیعت گردی به طور مستمر باید حواستان به همه چیز و همه کس باشد. به یاد دارا باشید که شما یک تیم هستید و باید با هم مشارکت کنید. فراموش نکنید که به میزان لازم آب آشامیدنی و لباس گرم بهمراه دارا باشید. پس، یکی دیگر از نبایدهای کمپینگ نادیده گرفتن همسفرانتان هست.

هیچ ردی از خود بر جای نگذارید: اخلاق کمپینگ

بله بله، می دانیم که این را زیاد شنیده اید: هیچ ردی از خود بر جای نگذارید! ولی کو گوش شنوا؟! اما واقعا این جمله به چه معناست؟ چگونه هیچ ردی از خود بر جای نگذاریم؟! “هیچ ردی از خود بر جای نگذارید” یک دستور کار جهانی و مجموعه ای از اصول اخلاقی هست که همه جهانیان برای سفر به طبیعت آن را قبول کرده اند. حتی اساسی هم با این اسم در جهان متشکل هست. اساسی که هدفش به دست کم رساندن اثرها متاثر از حضور و فعالیت آدم در طبیعت و محیط زیست هست. پیشنهاد می کنم هر بار که به عزیمت می روید، به این عبارت خوب فکر کنید.

در ادامه مطلب نبایدهای کمپینگ اصول کلیدی “هیچ ردی از خود بر جای نگذارید” را آورده ایم:

دفع آشغال ها به صورت مناسب (آن ها را همراه خود به شهر باز گردانید)
هر چیز زیبایی که دیدی را از جای نکنید یا با خود نبرید
به حد اقل رساندن اثرها آتش (آتش را در محلی بر پا کنید که گیاهی نروییده باشد و از خاموش شدن آن اطمینان حاصل کنید)
به طبیعت و موجودات درونش احترام بگذارید
در سطوح صاف، پایدار و بدون گیاه چادر بر پا کنید
به طور مستمر همسایگانتان را در نظر بگیرید و به آنان احترام بگذارید
برای سفرهایتان برنامه ریزی کنید و به خوبی آماده شوید