گروه: بلیط
تاریخ: ۰:۰۹ :: ۱۳۹۷/۰۷/۰۲

حرمت الله رفیعی (رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران) در مورد صحبت‌های سازمان هواپیمایی کشوری مبنی بر اینکه اختیاری در تعیین نرخ بلیت هواپیما‌ برای آنان وجود ندارد، گفت: اگر می‌گویند که ایرلاین‌ها تایین کننده نرخ می باشند و آنان هیچ نقشی در تایین نرخ بلیت ندارند، پس به چه سبب برای این مبحث […]

حرمت الله رفیعی (رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران) در مورد صحبت‌های سازمان هواپیمایی کشوری مبنی بر اینکه اختیاری در تعیین نرخ بلیت هواپیما‌ برای آنان وجود ندارد، گفت: اگر می‌گویند که ایرلاین‌ها تایین کننده نرخ می باشند و آنان هیچ نقشی در تایین نرخ بلیت ندارند، پس به چه سبب برای این مبحث جلسه برگزار می‌کنند. از سویی دیگر وقتی بنده می‌گویم که تنها ۳۰ درصد از هزینه‌ ایرلاین‌های داخلی به‌صورت دلار بوده و نباید شاهد افزایش دو سه تساوی قیمت‌ها باشیم، سازمان هواپیمایی کشوری در برابر از ایرلاین‌ها دفاع می‌کند و آنان را برای افزایش قیمت‌ محق می‌داند. سؤال این هست که اگر آنان اختیاری در تعیین نرخ بلیت ندارند، به چه سبب از افزایش نرخ دفاع می‌کنند؟!

سؤال این هست که اگر آنان اختیاری در تعیین نرخ بلیت ندارند، به چه سبب از افزایش نرخ دفاع می‌کنند؟! وی دنبال کرد: اگر ایرلاین‌ها می‌توانند خودشان هر قیمتی را تعیین کنند، به چه سبب این اختیار به بخش‌های دیگر داده نمی‌شود؟به‌عنوان مثال دفاتر مسافرتی محصول دیگران را می‌فروشند و وقتی نرخ بالا می‌رود آنان هم باید افزایش نرخ دارا باشند ولی چنین اختیاری برای آنان وجود ندارد و هربار باید چوب گران کردن قیمت‌ توسط ایرلاین‌ها را بخورند چراکه آنان نرخ را بالا می‌برند و دفاتر این حق را ندارند و اگر اقدام به این کار کنند؛ طبق قانون از کار کردن منع می‌شوند ولی انگار کسی رقیب ایرلاین‌ها نیست.

ریاست انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: دستاویز حال حاضر ایرلاین‌ها برای افزایش نرخ این هست که ارز دولتی نمی‌گیرند؛ اما اگر این مبحث را هم بپذیریم که نوسانات ارز تا این اندازه روی قیمت‌ آنان مؤثر بوده، بازهم این سرعت را برای افزایش نرخ بلیت هواپیما نمی‌توان قبول کرد. چراکه پیش‌تر به همه ایرلاین‌ها ارز دولتی داده شده و باید تا زمان اتمام این ارز قیمت‌ها تغییر نمی‌کرد ولی آنان در آن زمان هم اقدام به گرانفروشی کردند.  ایرلاین‌ها باید بگویند که ارزی که گرفتند را به چه صورتی هزینه کردند؟

این مطلبو از دست ندید!  میزبانی ایرانشهر از ۱۵ هزار مخاطب

سال گذشته نرخ را به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رساندند و بنده در برابر مخالفت خود را اعلام نمودم و گفتم که این نرخ گران هست.

وی در ادامه توضیح داد: این افزایش نرخ هیچ ربطی به نوسانات نرخ ارز نداشته و به سبب افزایش تقاضایی هست که با نزدیک شدن به اربعین به‌وجود آمده هست. اما باید سؤال کرد که وقتی همه هزینه‌های این پرواز به طور ریال پرداخت می‌شود؛ به چه سبب باید قیمت‌ تا این اندازه افزایش پیدا کند؟!

اما باید سؤال کرد که وقتی همه هزینه‌های این پرواز به طور ریال پرداخت می‌شود؛ به چه سبب باید قیمت‌ تا این اندازه افزایش پیدا کند؟! رفیعی در ادامه گفته بود: این‌طور که پیداست هیچ‌کس نمی‌تواند نرخ ایرلاین‌ها را کنترل کند. چراکه آنها امروز اعلام می‌کنند که قیمت‌ها پایین آمده و اگر فردا از آنان در مورد این مبحث بپرسیم؛ به‌راحتی می‌گویند که نشد.  سازمان هواپیمایی می‌گوید ما منحصرا نظارت داریم و قیمت‌ها هیچ رابطه ای به ما ندارد. اما در برابر جلساتی را برای این مبحث برگزار می‌کنند و قیمتی را اعلام می‌کنند. ولی ایرلاین‌ها حتی به این نرخ مصوب هم که در حضور سازمان هواپیمایی کشوری مشخص شده، اعتنا نکرده و پایبند نیستند و هرطور که دلشان می‌خواهد نرخ را بالا می‌برند.

وی در انتهاء گفته بود: متاسفانه هیچ نظارتی روی نرخ ایرلاین‌ها وجود ندارد و این مشکلی هست که در حال حاضر ما با آن مواجهیم.