تاریخ: ۱۵:۲۱ :: ۱۳۹۶/۰۲/۱۰
ایران در تهدید بیماری‌های پشه «آئدس» قرار دارد/ ایران جزء ۲۱ کشور حذف مالاریا در جهان

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری فارس از زنجان، محمد مهدی گویا ظهر امروز در همایش کشوری روز جهانی بهداشت گفت: شاید در سطح کلان هیچ بیماری طی ۱۵ سال اخیر همچون ییماری مالاریا با چنین سطح موفقیتی، کنترل نشده است. وی با اشاره به اینکه هرگز فکر حذف بیماری مالاریا در […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری فارس از زنجان، محمد مهدی گویا ظهر امروز در همایش کشوری روز جهانی بهداشت گفت: شاید در سطح کلان هیچ بیماری طی ۱۵ سال اخیر همچون ییماری مالاریا با چنین سطح موفقیتی، کنترل نشده است.

وی با اشاره به اینکه هرگز فکر حذف بیماری مالاریا در مخیله کارشناسان و فعالان این حوزه نمی‌گنجید و حذف این بیماری را محال می‌دانستند، تصریح کرد: ابتلا به مالاریا در سطح جهان ۴۱ درصد کاهش داشته است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌‌های واگیردار وزارت بهداشت با بیان اینکه مرگ ناشی از ابتلا به مالاریا در سطح جهان ۶۲ درصد کاهش یافته است، اضافه کرد: طی پنج سال گذشته ۱۷ کشور دنیا به هدف حذف بیماری مالاریا رسیده‌اند.

گویا با بیان اینکه ۶ کشور دیگر جهان نیز گواهی‌نامه عدم وجود مالاریا در کشور خود را دریافت کرده‌اند، یادآور شد: این کشورها گواهی‌نامه حذف بیماری مالاریا هم دریافت خواهند کرد.

*ایران جزء ۲۱ کشور نزدیک به حذف مالاریا در جهان است

وی با اشاره به اینکه بر اساس گزارشات سازمان جهانی بهداشت، ۲۱ کشور جهان در مرحله حذف مالاریا قرار دارند، ادامه داد: ایران هم جزء این ۲۱ کشور به شمار می‌رود.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌‌های واگیردار وزارت بهداشت با بیان اینکه هیچ یک از ۲۱ کشور به اندازه جمهوری اسلامی ایران نزدیک به حذف بیماری مالاریا نیست، افزود: از نظر جمعیتی هم ایران پس از چین و مکزیک در مقام سوم قرار دارد.

گویا با اشاره به اینکه سایر کشورهای مورد نظر دارای جمعیت بسیار کوچکی هستند، گفت: بعید است کشورهای چین و مکزیک هم زودتر از ایران به هدف حذف مالاریا دست یابند.

وی همچنین در ادامه با اشاره به حمایت همه جانبه سیاسی دولت از برنامه حذف مالاریا در کشور، خاطر نشان کرد: اقدامات گسترده دانشگاه‌های علوم پزشکی به ویژه دانشگاه‌های جنوب شرق کشور همچون جیرفت، هرمزگان، زاهدان، کرمان، ایرانشهر و … از جمله اقدامات موثر در دست‌یابی به این هدف بوده است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌‌های واگیردار وزارت بهداشت با بیان اینکه حمایت همه جانبه سازمان‌های بین‌المللی هم نقش بسیار موثری در کنترل بیماری مالاریا در ایران داشته است، اضافه کرد: بهترین ابزارها در مبارزه با بیماری مالاریا در کشور به کار گرفته شد.

گویا با بیان اینکه کارشناسان و پرسنل مبارزه با مالاریا در ایران در بدترین شرایط آب و هوایی و سخت‌ترین و دوردست ترین نقاط کشور برنامه‌های خود را اجرا کرده‌اند، تصریح کرد: توزیع پشه‌بندهای آغشته به حشره‌کش و نحوه استفاده از حشره‌کش خود کار بزرگی بود که محقق شد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر مرگ و میری در کشور به دلیل ابتلا به بیماری مالاریا رخ نمی‌دهد، افزود: در مجموع فقط یک مورد مرگ طی سال‌های اخیر اتفاق افتاده است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌‌های واگیردار وزارت بهداشت با بیان اینکه خدمات تشخیصی بیماری مالاریا به دورترین نقاط جغرافیایی کشور برده شده است، ادامه داد: با استفاده از تست‌های سریع، تشخیص بیماری سرعت بیشتری گرفته است.

گویا با اشاره به اینکه نظام مراقبت از بیماری مالاریا در کشور دچار تحول بزرگی شده است، بیان داشت:‌ سد عوامل ایجاد مالاریا از دیگر اقدامات موثر در راستای پیشگیری از آن بوده است.

وی با بیان اینکه در راستای مبارزه با بیماری مالاریا و حذف آن در کشور از کارآمدترین، با تجربه‌ترین، برجسته‌ترین و قدیمی‌ترین نیروها استفاده شده است، اضافه کرد: تجارب این نیروهای کارآمد در حال حاضر ارزش بسیار بالایی دارد.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌‌های واگیردار وزارت بهداشت با اشاره به اینکه هیچ زمانی داروی ضد مالاریا یا حشره‌کش ویژه آن، با مسؤولیت بالایی استفاده نشده بود، یادآور شد: چرا که استفاده نامناسب مقاومت نسبت به دارو را به دنبال داشته و برگشت بیماری را همراه دارد.

گویا با تاکید بر اینکه اما با وجود کسب چنین موفقیت‌هایی در مسیر مبارزه با مالاریا، این پایان راه نیست، ادامه داد: نگرانی بر این است که همه تصور کنند میزان ابتلا به مالاریا کاهش یافته و بر این اساس توجهات هم کم شود.

*پشه آئدس ایران را تهدید می‌کند

وی با بیان اینکه کشورهایی هستند که با تصور کاهش میزان مالاریا، پساز مدتی با خطر مواجه شده‌اند، افزود: از سویی خطر دیگری در کنار مالاریا ایران را تهدید می‌کند و آن مواجهه با بیماری‌هایی است که از طریق پشه آئدس منتقل می‌شود، است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌‌های واگیردار وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه طی هفته گذشته حدود ۲ هزار نفر در بیمارستان‌های کشور پاکستان به دلیل ابتلا به بیماری‌هایی از طریق پشه‌های آئدس بستری شده‌اند، گفت: ردیابی این نوع از پشه‌ها در کشور ردیابی می‌شود.

گویا با تاکید بر اینکه اگر در کشور موردی از بیماری پشه آئدس در کشور مشاهده شود خطر بسیار جدی به شمار می‌رود، افزود: از سویی این امر، برنامه حذف مالاریا را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وی در پایان با تاکید بر اینکه تغییرات آب و هوایی، کنترل مالاریا یا هر پشه ناقل بیماری را دچار مشکلاتی می‌کند، اذعان کرد: همچنین استفاده از حشره‌کش باید مناسب باشد وگرنه همچون شمشیر دو لبه عمل می‌کند.

برچسب ها: , ,