ایجاد۵۰ هزار شغل با ساخت ۵ آزادراه

0
اشتراک

ایجاد۵۰ هزار شغل با ساخت ۵ آزادراه

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از  گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، خیرالله خادمی در جلسه دیدار با جامعه مهندسان مشاور کشور اظهار داشت: باید دو دیدگاه درخصوص تغییر رویکرد درآمدی و هزینه‌ای و رفع مشکلات فنی و استفاده از نوآوری‌های نوین با همکاری و همراهی ایجاد کنیم.
وی افزود: مهندسان مشاور اتاق فکر کارفرمایان هستند و با توجه به اینکه طرح‌ها از جانب شرکت‌های مهندسی مشاور انتخاب می‌شوند کارفرمایان انتخاب دیگری برای طرح‌های خارج از نظر مشاوران ندارند.
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه با فناوری و منابع مالی فعلی امکان اجرای پروژه‌ها وجود ندارد گفت: درصورت انتخاب و تصمیم اشتباه مشاوران در نهایت مردم با مشکل روبه رو خواهند شد.
مدیر عامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل با اشاره به اهمیت جایگاه ترانزیتی ایران برای دو بخش جهان بیان کرد: به عنوان مثال راه ابریشم با قدمتی بالغ بر دو هزار سال، در صورت توسعه و بهره‌برداری می‌تواند باعث ایجاد اشتغال و رونق سایر بخش‌ها به واسطه حمل و نقل باشد. لذا باید نقش زیرساخت برای سایر بخش‌ها تفهیم شود و این راهی جز نگاه متفاوت به پروژه‌ها و نگاه جدید به کریدورهای قدیمی ندارد.
وی با توجه به رویکرد جدید اقتصادی دولت تصریح کرد: دولت در نظر دارد اقتصاد از نفت به ترانزیت منتقل شود که این هدف در گروی طراحی درست زیرساخت‌های حمل ونقل است.
به گفته خادمی احیای کریدورهای ترانزیتی و رفع گلوگاه‌ها باید با در نظر گرفتن محیط ‌زیست و جلوگیری از تخریب آن باشد تا در آینده همین سرمایه‌های ملی از بین نرود.
معاون وزیر راه وشهرسازی در ادامه بیان داشت: کشورهای اطراف ما به دنبال ایجاد کریدورهای موازی هستند و در مقابل ما باید با ایجاد زیرساخت‌های حمل و نقلی ممتد هزینه ترانزیت از ایران را کاهش دهیم.
خادمی تاکید کرد: باید تغییر رویکرد در پروژه‌ها ایجاد شود و چاره‌ای نداریم جز اینکه شیوه کاری خود را از مدل هزینه‌ای به درآمدی تبدیل کنیم.
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در دوران بی‌پولی، ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه وارد شرکت ساخت شده است که تمام آن به کار تبدیل شده است، گفت: حال این که تمام این مبلغ پول نبوده و اوراق مشارکت اسناد خزانه هم بوده است.
وی با اشاره به این نکته که ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اسناد خزانه و اوراق مشارکت به شرکت ساخت اعلام شده است، افزود: ‌در روزهای آینده خبرهای خوبی برای پیمانکاران داریم.
وی گفت: از مجموع هزار کیلومتر خطوط ریلی جدید ۴۹۰ کیلومتر به دلیل تعریف در قالب پروژه‌های اقتصاد مقاومتی آماده شده است و امیدواریم طی ۶ الی ۷ ماه آینده بتوانیم با اتصال خط آهن آماده شاهد بهره‌برداری از همه این هزار کیلومتر خط آهن باشیم که برابر با عملکرد ۵ سال گذشته ما در خصوص توسعه زیرساخت‌های ریلی کشور است.
 این مقام مسئول با اشاره به اهمیت اشتغال‌زایی پروژه‌های آزادراهی بیان داشت: در ۵ پروژه آزادراهی اصلی کشور ۱۵ هزار شغل مستقیم و ۳۵ هزار شغل غیرمستقیم ایجاد شده است که هم‌اکنون با استفاده از ۵ هزار دستگاه ماشین‌آلات در دست ساخت قرار دارند.
خادمی در ادامه بر استفاده از فناوری‌های نوین تاکید کرد و گفت: نحوه تولید و استفاده از معادن و مصالح در زیرساخت‌های کشور بسیار قدیمی است به همین خاطر باتوجه به رویکرد جدید در صورتی که طرح نوین نباشد به مناقصه نخواهد رفت زیرا با استفاده از فناوری‌های نوین باید هزینه ساخت پروژه کاهش یابد.
مدیر عامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل خاطرنشان کرد: جایگاه مهندسین مشاور از نظارت محوری باید به مدیریت محوری تغییر یابد که برخی از آن برعهده کارفرما است.
وی با اشاره به اهمیت منظر و معماری راه‌ها اظهار کرد: متاسفانه تاکنون به زیبایی سازه و منظر جاده توجه نشده است اما با تاکید وزیر راه وشهرسازی و همت معاونان ایشان این نکته مورد توجه قرار گرفت و هم‌اکنون ۷۰ کیلومتر از آزادراه کنارگذر جنوبی تهران دارای فضای سبز خواهد شد. همچنین در محور زاهدان به زابل نیز یکی از پیمانکاران با خلاقیت فردی اقدام به ترانشه‌برداری کرده است.
خادمی افزود: اولین طرح معماری راه با استفاده از مشاوران خارجی در آزادراه تهران-شمال در حال انجام است که امیدواریم در آینده شاهد انجام آن توسط شرکت‌های داخلی باشیم.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.