گروه: بلیط
تاریخ: ۱۰:۰۹ :: ۱۳۹۷/۰۴/۲۲
انسداد ایرلاین های مسیر های خاص تا اواسط مرداد

خبرگزاری ایلنا: حرمت الله رفیعی (رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران) در مورد انجام سفرهای ارزان نرخ به کشور‌های خارجی ازسوی بعضی آژانس‌ها که به این ابزار از طریق حواله ارزی مسافران و مابه‌التفاوت نرخ این ارز با ارز آزاد به رانتی قابل ملاحظه ‌دست پیدا می‌کنند، گفت: متاسفانه در حال حاضر […]

خبرگزاری ایلنا: حرمت الله رفیعی (رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران) در مورد انجام سفرهای ارزان نرخ به کشور‌های خارجی ازسوی بعضی آژانس‌ها که به این ابزار از طریق حواله ارزی مسافران و مابه‌التفاوت نرخ این ارز با ارز آزاد به رانتی قابل ملاحظه ‌دست پیدا می‌کنند، گفت: متاسفانه در حال حاضر این شرایط وجود دارد و همان دوستانی که بدون کارشناسی و جویا شدن نظر ما قانون‌ها را تصویب کرده‌اند، مسبب این وضع هستند.

اما بنده دفاتر را از این مبحث مبرا می‌دانم چراکه وقتی من علی رغم اینکه ریاست صنف و آژانس‌دار قدیمی هستم؛ نمی‌توانم برای خودم بلیت تهیه کنم، مطمئنا دفاتر دیگر هم به دشواری در حال کار کردن در این بازار هستند و نمی‌توانند در این مسیرهای خاص دست کم تا ۱۵ مرداد بلیتی تهیه کنند. به همین سبب اطمینان دارم که یکی از این دفاتر هم به این کار رو نیاورده‌اند.

انسداد ایرلاین‌های مسیر‌های خاص تا اواسط مرداد

وی با بیان اینکه چه کسی ارز ۳۰۰ دلاری را به ۵۰۰ و ۱۰۰۰ یورو افزایش داد، اضافه کرد: اگر شما معافیای صنف‌های دیگر را پیدا کردید؛ معافیای این صنف را هم می‌توانید پیدا کنید. اینکه در حال حاضر چه کسانی توانستند تا اواسط مرداد بلیت‌ها را ببندند و چنین وضعیتی را ایجاد کنند؛ معلوم نیست؟

اینکه در حال حاضر چه کسانی توانستند تا اواسط مرداد بلیت‌ها را ببندند و چنین وضعیتی را ایجاد کنند؛ معلوم نیست؟رفیعی دنبال کرد: در واقع این اشخاص دلال‌هایی هستند که با ایرلاین‌ها مرتبط هستند. اگر توجه کنیم؛ می‌بینیم در این مسیر به‌جز یک ایرلاین داخلی و دو سه ایرلاین خارجی، ایرلاینی دیگری وجود ندارد و با توجه به اینکه برای هواپیمای ترکیش صرف نمی‌کند که از اینجا مسافر را به استانبول ببرد و از استانبول دو مرتبه به مالزی ببرد،‌ می‌توان به این نتیجه رسید که دو ایرلاین ما این کار را انجام می‌دهند. اما در حال حاضر اگر یک بلیت از آنان بخواهیم؛ وجود ندارد و بسته گردیده است.

ریاست انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران در ادامه صحبت‌هایش گفت: این اشخاص غالبا مسافرانی را که اهل روستاها بوده و تا کنون به کشور خارجی نرفته‌اند، پیدا کرده و آنان را به هتل‌های دو و سه‌ستاره خارج از شهر کشور خارجی می‌برند و یک هفته در آنجا نگه می‌دارند و به آنان می‌گویند که به‌صورت رایگان به سفر آمده‌اند.

در حالتی که مابه‌التفاوت ارز مسافری آنان ۴ تا ۵ میلیون می‌شود؛ اما تمام هزینه آنان زیادتر از ۲ تا ۲.۵ به این صورت این اشخاص به نفع خوبی دست پیدا می‌کنند اما اینکه چه کسانی هستند؛ معلوم نیست!

حرمت الله رفیعی در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: ما به بانک مرکزی این پیشنهاد را دادیم که ارز مسافرتی را به دفاتر بدهند تا طبق مدارک حقیقی که عرضه می‌شود؛ تمام هزینه‌های سفر ائم از هتل، بلیت و…

البته مدارک مشخص بوده و کسی نمی‌تواند مدارک قلابی را به ما عرضه دهد. یعنی خود آن دفاتر حق اینکه در آن مسیر کار کرده باشند را نداشته و به این صورت مطمئنا دنبال گرفتن ارز برای خود نیستند. اما متاسفانه در حال حاضر یک تجارت معافیایی در حال انجام است.

وی در جواب به این سؤال که آیا فکر نمی‌کنید؛ این مبحث بهانه‌ای برای قطع ارز مسافری باشد، گفت: مساله دیگری در کار بوده و از نظر من این کار با تدبیر صورت گرفته تا به این صورت برای یکسری از اشخاص درآمد هنگفتی ایجاد گردد. آدم‌هایی در حال هدایت این مبحث هستند وگرنه در حال حاضر به چه سبب باید پروازها بسته باشد؟

آدم‌هایی در حال هدایت این مبحث هستند وگرنه در حال حاضر به چه سبب باید پروازها بسته باشد؟رفیعی در بخش انتهایی صحبت‌هایش گفت: چند روز پیش می‌خواستم در مورد مسائل ارزی در تلویزیون گفت وگو کنم؛ اما به من گفتند ارز خط قرمز ماست و به‌هیچ وجه در مورد آن گفت وگو نکنید. به چه سبب نباید شفاف‌سازی صورت گیرد؟ به چه سبب نباید بگوییم این راه نادرست است و ارزی که در حال به تاراج بردن است را باید در مسیر درست قرار داد.

تا به این صورت هم تا این اندازه ارز خارج نشود و هم میزانی که خارج می‌شود، درست خارج ‌شود.