گروه: بلیط
تاریخ: ۱۸:۰۳ :: ۱۳۹۷/۰۵/۲۴
انتهایی برای ارز مسافرتی/ سفر به خارج از کشور تماما لاکچری گردید!

 به گزارش راهنمای سفر من به نقل از  گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛  عارضه ها خارج شدن از کشور جریمه ای برای سفر به خارج پیش از سال ٩٧ تصویب گردید که نرخ عارضه ها خارج شدن از کشور از ٧۵ هزار تومان به ٢٢٠ هزار تومان افزایش پیدا نماید و اگر کسی قصد سفر […]

سفر به خارج از کشور تماما لاکچری شد به گزارش راهنمای سفر من به نقل از  گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ 

عارضه ها خارج شدن از کشور جریمه ای برای سفر به خارج

پیش از سال ٩٧ تصویب گردید که نرخ عارضه ها خارج شدن از کشور از ٧۵ هزار تومان به ٢٢٠ هزار تومان افزایش پیدا نماید و اگر کسی قصد سفر دو مرتبه به هر دلیلی را داشت باید ٣٣٠ عارضه ها بدهد و برای بار سوم ۴۴۰ هزار تومان. سبب این افزایش نرخ هم تعداد فراوان سفرهای خارجی نسبت به سفرهای گردشگری ورودی به کشور بود چون سازمان میراث فرهنگی اعلام نمود که ۹ میلیون ایرانی در سال ۹۶ از کشور خارج گردیدند و در مقابل آن تنها ۵ میلیون گردشگر وارد گردیدند هر چقدر هم که پس از ان مسئولین سازمان گفت و گو و صحبت کردند تا این گفته شان را اصلاح کنند دیگر تاثیری نداشت آنان بعدا گفتند که از این ۹ میلیون گردشگر خروجی تنها دو و نیم میلیون نفر به عزیمت زیارتی کربلا می روند اما دیگر این آمارها تاثیرش را گذاشته بود.

پس از ان هم هر جقدر سازمان میراث فرهنگی با افزایش نرخ عارضه ها خارج شدن از کشور اعتراض نمود و حتی ریاست سازمان در نامه ای ایده ای اعلام نمود که خوب تر هست این عارضه ها از ۷۵ هزار تومان به ۸۵ هزار تومان برسد اما کسی توجهی نکرد.

این افزایش چند تساوی نرخ عارضه ها خارج شدن از کشور باعث اعتراض بسیار از مردم حتی سلبریتی ها گردید و زیادی آن را جریمه سفر به خارج از کشور قرائت کردند و بعضی دیگر به این معترض بودند که مگر همه سفرها به خارج از کشور جزء سفرهای تفریحی هست؟! با این حال اکنون اگر کسی بخواهد از کشور خارج گردد باید این افزایش نرخ عارضه ها چند صد هزار تومانی را پرداخت کند.

زیادتر بخوانید: تعیین تکلیف ارز مسافرتی ظرف چند روز آتی

دلار و یوروی گران در مقابل ریال ارزان

در همین سال ۹۷ نوسانات نرخ ارز به حد اعلای خود رسید. دلار چهار هزار تومانی در بازار به ۱۰ هزار تومان رسید و یوروی ۵ هزار تومانی هم به ۱۲ هزار تومان. صرافی ها بسته گردیدند و برای ورود گردشگران به کشور هم مشکلات زیادی ایجاد گردید هنوز هم این نوسانات به نرخ ثابتی در بازار ثانویه نرسیده هست و در هر حال تنها اکنون میتوان ارز دولتی را آن هم برای کالاهای خاص به نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی دریافت نمود. با افزایش نرخ دلار و یورو و کاهش اعتبار پولی ریال در ایران. هزینه های سفر به خارج از کشور به صورت مسلم افزایش یافته هست. اکنون یک شیشه آب معدنی در خارج از کشور حتی اگر یک یورو باشد به پول ایران ده هزار تومان نرخ دارد. این مبحث هم باعث می گردد تا هزینه عزیمت در خارج از کشور بالا برود.

این مطلبو از دست ندید!  بلیت‌های نجومی؛مشهد-تهران۷۵۴هزار تومان!

شگفتی در نرخ بلیت هواپیما

اگر کسی هم بخواهد به سفر برود اکنون چند روزی هست که نرخ بلیت های هواپیمایی باعث شده تا در انجام این سفرها چه تفریحی باشد و چه به منظور تحصیلی و یا غیره، با دیدن نرخ بلیت ها اندکی تعلل کند. بلیت هواپیمای تهران به پاریس تا همین چند روز قبل سر انجام یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بود اکنون به ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دست یافته هست این افزایش چند تساوی نرخ در زیادی از مسیرهای دیگر نیز قابل رویت هست.

انتهایی برای ارز مسافرتی

ارز مسافرتی سالهای سال هست که با چالش رو به روست. ایران همیشه به افرادی که بنا بر هر دلیلی از کشور خارج می گردید، ارز به نرخ دولتی می داد اکنون این سهمیه برای هر مسافر هر بار تغییر می کرد و شیوه آن نیز با بخش نامه های متمایز تغییر شکل می داد اما سر انجام هر مسافر می توانست از ارز دولتی برای انجام سفرهایش استفاده نماید .

اگر کسی عید نوروز سال کنونی به سفر خارجی رفته باشد نتوانسته از سهمیه ارز مسافرتی استفاده نماید چون حدود ۶ ماهی بود که بانک مرکزی اختصاص ارز برای عزیمت را کنسل کرده بود اما دو مرتبه تصمیم بر این گردید که بعد از عید به هر مسافر هزار یورو ارز دولتی تعلق بگیرد و آن هم با شرط و شروطی. به عنوان مثال اعلام گردید که مسافران کشورهای مشترک المنافع ۵۰۰ و کشورهای دورتر هزار یورو دریافت خواهند کرد که این مبحث نیز با بالا و پایین رفتن نرخ ارز دچار چالش گردید چون بعضی از اشخاص از تفاوت نرخ فراوان بین ارز دولتی و ارز در بازار استفاده کردند و به سفرهای غیر ضروری رفتند تا از این اختلاف نرخ نفع ببرند. دولت هم دید که چنین رویه ای غلط هست پس اختصاص ارز مسافرتی را کنسل کرد و گفت که هر کسی برای عزیمت به خارج از کشور از همان بازار ثانویه ارز مورد نیازش را تامین کند اما قضیه به همین سادگی هم نبود چون گفته گردید با این حال هر مسافر تنها ۵ هزار یورو توان دارد از صرافی ها با عرضه مدارک عزیمت ارز خریداری کند.

تحریم ایران در سایت های گردشگری و اقامتی

این مبحث باعث شده اشخاص هزینه ای را به آژانسهای مسافرتی و یا اشخاص دارای کارت بین المللی بدهند تا برایشان این خدمات پیش از سفر رزرو گردد. این هم یک نوع دیگر از افزایش نرخ خدمات برای سفرهای خارجی هست که باعث می گردد در کنار همه هزینه های دیگر عزیمت به خارج از کشور جزء سفرهای لاکچری به حساب بیاید.

مرجع: مهر