تاریخ: ۱:۵۲ :: ۱۳۹۶/۱۰/۳۰
انتهاء کنسرت های جشنواره موسیقی فجر سی و سوم/ اختتامیه امشب در تالار اتحاد برگزار می گردد

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار موسیقی فارس، دیشب با برپایی ده کنسرت دیگر، اجراهای سی و سومین جشنواره موسیقی فجر به کار خود انتهاء داد. روایتی اروپایی از موسیقی جز نخستین اجرای شب اخر جشنواره در تالار اتحاد به گروه فرانچیسکو کفیسو هنرمند ساکسیفونیست ایتالیایی اختصاص داشت. گروه فرانچسکو کفیسو مثل […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار موسیقی فارس، دیشب با برپایی ده کنسرت دیگر، اجراهای سی و سومین جشنواره موسیقی فجر به کار خود انتهاء داد.

روایتی اروپایی از موسیقی جز

نخستین اجرای شب اخر جشنواره در تالار اتحاد به گروه فرانچیسکو کفیسو هنرمند ساکسیفونیست ایتالیایی اختصاص داشت. گروه فرانچسکو کفیسو مثل اغلب گروه های موسیقی «جز» بر پایه بداهه پردازی و ساخت موسیقی بدون طرح کلیدی تشکیل شد اما از سویی این موسیقی بشدت ساختارمند و پیچیده بود. در حقیقت کفیسو و گروه خود در این اجرا از سویی اندیشه بداهه خود را طبق بخش های نت نگاری شده بنا می کردند و از سویی هم از این ساختار فراتر می رفتند و به بداهه پردازی می رسیدند.

نوازندگی کفیسی همان طور که انتظارش می رفت در این اجرا خوش‌صدا بود. قطعات اچرا شده هم به گونه‌ای تنظیم شده‌اند که شنونده تمام صداها را تقریبا بدیهی و تفکیک‌شده می‌شنوید. در حقیقت هیچ صدایی از شنونده فاصله نمی‌گیرفت و کمتر می‌شندیم صداها در هم حل بشوند. البته این رویکرد می‌تواند همان طور که شنونده را بار اول در مواجهه با صداهایی اصطلاحا تمیز حیرت‌زده می‌کند، تکرار گوش دادن به آن را نیز در مواقعی سخت کند، چون که این صداهای تمیز در تکرار گاه می‌توانند پس‌زننده باشند.

نکته دیگر این اجرا مکان برپایی کنسرت یعنی تالار اتحاد است؛ این تالار با وجود تمام خصوصیت هایش، مناسب جنس موسیقی جز نیست. شایدخلا سالن نرمال در کشور موجب شده تا این سالن جور گونه های متفاوت موسیقی را بکشد.

این مطلبو از دست ندید!  رهاسازی یک قطعه کبک و یک قطعه توکای باغی در دهگلان

اجرای دو مرتبه ارکستر سمفونیک

ارکستر سمفونیک تهران هم دومین اجرای خود در جشنواره را با رهبری شهرداد روحانی برگزار نمود. در بخش نخست «آوای اسلوانیک شمارۀ ۸»  از نتوان دورژاک و «کنسرت پیانو شمارۀ ۲ » از فردریک شوپن اجرا شو؛ که سولیست این قطعه مارتینوس وان دن هوک پیانیست هلندی بود. در بخش دوم، «طرح‌های سمفونیک» از احمد پژمان، «مدی‌تیشن» از جول سنه و «پرندۀ آتشین» از  ایگورا استرادنیسکی اجرا گردید.

انتهاء اجراهای جشنواره

لوکا چیارلا نوازنده ویالن ایتالیایی دیگر اجرای بخش بین الملل در روز انتهایی را روی صحنه برد. همنوازان دلگشا به سرپرستی سیامک جهانگیری و خوانندگی حسین علیشاپور دیگر اجرای تالار رودکی در روز آخر جشنواره بود.

مهیار علیزاده و گروه هنوز هم آخرین اجراهای تلفیقی این دوره را در برج آزادی روی صحنه بردند. دونوازی پریچهر خواجه و بهنام معصومی و رسیتال پیانو آکی سوگی یوما نوازنده ژاپنی نیز اجراهای فرهنگسرای نیاوران جشنواره را انتهاء داد.

اما اجراهای بخش پاپ جشنواره هم به کنسرت گروه بمرانی و همین گونه نخستین کنسرت مستقل امید نعمتی، انتهاء یافت.

اختتامیه با حضور وزیر در تالار اتحاد

آیین پایانى سی و سومین جشنواره موسیقی فجر شامگاه شنبه ۳۰ دی ماه همزمان با اعلام برندگان پاداش باربد در تالار اتحاد برگزار خواهد گردید.

این مراسم از ساعت ١٩ با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مسئولین فرهنگی و هنری، هنرمندان و اصحاب رسانه در تالار اتحاد برگزار می‌شود.