تاریخ: ۸:۳۱ :: ۱۳۹۶/۰۷/۰۴
انتقال نخستین گروه از پناهجویان بازداشتی در مانوس به آمریکا

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایرنا، شبکه خبری ‘ای.بی.سی’ استرالیا روز سه شنبه اعلام کرد که این مردان روز گذشته از بندر ‘مورسبی’ پایتخت پاپوا گینه نو خارج شدند و به مانیل پایتخت فیلیپین منتقل شدند، جایی که آنها از آنجا به آمریکا انتقال می یابند.تابعیت این گروه ۲۲ نفره مشخص نشده […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایرنا، شبکه خبری ‘ای.بی.سی’ استرالیا روز سه شنبه اعلام کرد که این مردان روز گذشته از بندر ‘مورسبی’ پایتخت پاپوا گینه نو خارج شدند و به مانیل پایتخت فیلیپین منتقل شدند، جایی که آنها از آنجا به آمریکا انتقال می یابند.
تابعیت این گروه ۲۲ نفره مشخص نشده است، اما احتمال داده می شود تعدادی از مهاجران غیرقانونی ایرانی نیز در بین این افراد حضور داشته باشند.
‘مالکوم ترنبول’ نخست وزیر استرالیا هفته گذشته اعلام کرد که یک گروه ۵۰ نفره از زنان و مردان مهاجر غیرقانونی که در دو بازداشتگاه این کشور در جزایر دور افتاده اقیانوس آرام مستقر هستند در چند هفته آینده به آمریکا منتقل می شوند.
این انتقال با توجه به توافق دولت ‘باراک اوباما’ رئیس جمهوری سابق آمریکا و ‘مالکوم ترنبول’ نخست وزیر استرالیا انجام می شود.
‘بورلی تاکر’ یکی از مقامات سفارت آمریکا در بندر مورسبی، گفت که این افراد پس از انتقال به آمریکا در چند ایالت مختلف مستقر خواهند شد.
وی گفت که این افراد برای انتقال به آمریکا مورد نظارت دقیق قرار گرفته اند، همانگونه که در مورد همه پناهندگان اعمال می شود.
مدافعان پناهندگان اعلام کردند که یک گروه دیگر شامل دستکم ۲۷ نفر در نائورو، از جمله زنان و کودکان روز ۲۷ سپتامبر (چهارشنبه ۵ مهر) روانه مانیل می شوند تا به آمریکا انتقال یابند.
دولت های استرالیا و پاپوا گینه نو توافق کرده اند تا ۳۱ اکتبر (۹ آبان) بازداشتگاه جزیره مانوس را تعطیل کنند، هرچند حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ نفر در داخل آن همچنان حضور دارند.
تفاهم نامه تبادل مهاجران غیرقانونی میان استرالیا و آمریکا به امضای نخست وزیر استرالیا و ‘باراک اوباما’ رئیس جمهوری پیشین آمریکا در سال ۲۰۱۶ رسید که دولت ترامپ ابتدا در مورد اجرای آن شرایطی گذاشت.
براساس تفاهم نامه استرالیا با دولت ترامپ قرار است سیدنی امکان اقامت تعدادی از پناهندگان آمریکای مرکزی را در قبال جابه جایی یک هزار و ۲۵۰ مهاجرغیرقانونی به آمریکا دراین کشور فراهم کند.
‘دونالد ترامپ’ رئیس جمهوری آمریکا تفاهم سال گذشته این توافقنامه را مبهم خوانده بود اما درعین حال گفت که آمریکا به آن احترام می گذارد.
درحالیکه استرالیا قوانین بسیار سختگیرانه ای در مورد پذیرش مهاجران دارد، اما مهاجران غیرقانونی طی سال های اخیر با به خطر انداختن جان خود از طریق آبهای ساحلی منطقه سعی در ورود به این کشور داشتند.
طبق گزارش اخیر بانک اطلاعاتی مرزهای استرالیا طی دوره اول ژانویه ۲۰۰۰ تا پایان آگوست ۲۰۱۷ ، یک هزار و ۹۹۵ مهاجر غیرقانونی هنگام عبور از مرزهای این کشور جان باختند.
‘عبدالحسین وهاجی’ سفیر ایران در استرالیا اخیرا با اشاره به برخی شنیده ها در مورد انتقال تعدادی از پناهجویان ایرانی و دیگر کشورها به آمریکا، گفت: قرار است به تعدادی از این افراد روادید خاص بدهند، اما وضعیت ۱۲۰ تا ۱۵۰ نفر مشخص نیست و این افراد نیز باید هر چه سریع تر در مورد بازگشت تصمیم بگیرند و زندگی خود را تباه نکنند.
وی به تصمیم پاپوا گینه نو برای تعطیلی بازداشتگاه مانوس تا آخر اکتبر اشاره کرد و گفت که دولت استرالیا به همین دلیل تصمیم دارد تکلیف پناهجویان و مهاجران غیرقانونی را مشخص کند.
وهاجی گفته بود: وضعیت افرادی که تقاضای آنها برای انتقال به آمریکا و یا استرالیا پذیرفته نشده است نگران کننده می باشد و مشخص نیست کجا نگهداری خواهند شد.
آساق**۱۶۱۱**انتشاردهنده: رضاپیمان یغمایی

این مطلبو از دست ندید!  یک بهله پرنده شکاری سارگپه در طبیعت خوی رهاسازی گردید