گروه: شغل
تاریخ: ۲۱:۵۵ :: ۱۳۹۵/۱۱/۱۲
امسال در بخش صنعت آذربایجان غربی بیش از ۱۶ هزار شغل ایجاد شده است

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری فارس از ارومیه قربانعلی سعادت عصر امروز در نشست خبری که در سالن جلسات استانداری آذربایجان غربی برگزار شد، اظهار داشت: در  اذربایجان غربی مشکلات کولبری جدی داشتیم که در تمام روستاهای حاشیه مرز کارت کولبری صادر شده است. وی افزود: مشکل خاصی در بخش کولبری […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری فارس از ارومیه قربانعلی سعادت عصر امروز در نشست خبری که در سالن جلسات استانداری آذربایجان غربی برگزار شد، اظهار داشت: در  اذربایجان غربی مشکلات کولبری جدی داشتیم که در تمام روستاهای حاشیه مرز کارت کولبری صادر شده است.

وی افزود: مشکل خاصی در بخش کولبری نداریم و فقط مشکل مربوط به تردد افرادی که در حال حاضر از ساعت ۱۰ شب به بعد تردد می‌کنند، است و اینها بدون شک کولبر نیستند چون قانونا کولبران از ساعت هشت صبح تا ۱۷ تردد می‌کنند.

استاندار آذربایجان غربی تصریح کرد: کسی که دنبال قاچاق می‌رود کولبر نیست و طبیعتا افراد قاچاقچی به دنبال قاچاق مشروب، مواد مخدر، اسلحه، سیگار و. .. هستند و ما وظیفه داریم با توجه به مشکلات پیرامونی از مرزهای خود مراقبت کنیم.

این مسؤول اذعان داشت: باید حوزه قاچاق و کولبری تفکیک شود تا بسیاری از مشکلات این حوزه رفع شود.

استاندار آذربایجان‌غربی ادامه داد: قبل از دولت تدبیر و امید ۳۰۰ نفر با قبولی در امتحان ورودی آماده استخدام بودند که بودجه آن در دولت قبل تامین نشد و  دولت یازدهم با تامین این بودجه نفرات را به کار گرفت اما بعد از آن استخدامی صورت نگرفت هر چند که از این نفرات نیز فقط۱۱۰ نفر  به صورت قانونی استخدام شده بودند.

وی گفت: سال ۹۵ و با رفع موانع تولید برای ۱۶ هزار ۸۴۱ نفر در بخش صنعت استان شغل ایجاد شده یا تثبیت شغل ایجاد شده است و در بخش کشاورزی هم این آمار۶ هزار و ۳۸ نفر است.

سعادت اذعان داشت: از مجموع ۱۶ هزار میلیارد تومان کمک دولت برای رفع موانع تولید و فعال کردن واحدهای نیمه فعال و راکد ۵۶۵ میلیارد تومان سهم آذربایجان غربی است که تا کنون به ۴۰۰ واحد این منابع مالی تزریق شدند و ۴۷۴ واحد هم در لیست انتظار هستند.

این مسؤول افزود: همچنین ۴۰۲ واحد از رده فعالیت به دلیل نداشتن توجیه اقتصادی خارج شدند.

استاندار آذربایجان غربی در پاسخ  به سوال عدم استفاده از توانمندی‌های بخش معدن با اشاره به مشکلات زیرساختی این حوزه، تصریح کرد: به دلیل بوروکراسی سخت اداری در بخش‌های منابع طبیعی، صنعت و معدن، محیط زیست وجود دارد اجازه استفاده از امکانات موجود به خوبی داده نمی‌شود.

وی افزود: در خصوص ارزش افزوده و فرآوری معدن مشکلاتی وجود داشت و در استان سخت‌گیرانه برخورد می‌کردند و خوشبختانه این مسیر هموار شد.

این مسؤول ادامه داد: معدن بعد از نفت دومین منبع درآمدی کشور است که باید مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

سعادت خاطرنشان کرد: در طول عمر دولت تدبیر و امید به طور میانگین سالانه یک هزار میلیارد تومان پروژه به بهره‌برداری رسیده است.

استاندار آذربایجان غربی در خصوص روند اجرای طرح‌های احیای دریاچه ارومیه، اذعان داشت: بر اساس زمانبندی کار پیش می‌رود فقط مشکل خرید دستگاه تی.‌بی‌.ام یکسال عقب افتاد و باعث تعلل در کارها شد.

وی با اشاره به حواشی پیرامون عدم اختصاص اعتبار دریاچه ارومیه، ادامه داد : سال ۹۵ بودجه دریاچه با اسناد خزانه دریافت می‌شود و به پیمانکاران پرداخت می‌شود.

سعادت گفت: تا پایان سال ۹۴ یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه شد و برای سال ۹۵ هم ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافت که سهم استان ۱۵۰ میلیارد تومان است.