تاریخ: ۱۷:۳۵ :: ۱۳۹۵/۱۱/۱۲

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) تسنیم نوشت: حجت‌الاسلام «محمدجواد حاج‌علی‌اکبری» رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد دوشنبه شب در جلسه تفسیر صحیفه سجادیه که در مؤسسه فرهنگی سرچشمه برگزار شد، چهل و دومین دعای صحیفه سجادیه را یکی از دعاهای فوق‌العاده و دارای معارف فرازمند دانست و گفت: امام سجاد(ع) در این دعا از خدا […]

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) تسنیم نوشت: حجت‌الاسلام «محمدجواد حاج‌علی‌اکبری» رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد دوشنبه شب در جلسه تفسیر صحیفه سجادیه که در مؤسسه فرهنگی سرچشمه برگزار شد، چهل و دومین دعای صحیفه سجادیه را یکی از دعاهای فوق‌العاده و دارای معارف فرازمند دانست و گفت: امام سجاد(ع) در این دعا از خدا توفیق ختم قرآن را طلب می‌کند.

وی با بیان اینکه ختم قرآن یکی از سنتهای اهل‌بیت(ع) بوده و به مؤمنان نیز توصیه می‌شود، گفت: این امر نشان می‌دهد قرآن دارای یک حقیقت واحد و یکپارچه بوده و جلال، عظمت و شکوه آن در دیدن چهره کاملش است. روایت نیز می‌گوید: قرآن در قیامت به شکل انسان کاملی ظهور می‌کند. یعنی چهره کامل قرآن در چهره انسان نمایان می‌شود.

حجت‌الاسلام حاج علی‌اکبری با تصریح این نکته که قرآن، به هم پیوسته و دارای سیما و چهره خاص خودش است، گفت: قرائت، تلاوت و تدبر در قرآن بسیار خوب است ولی باید دانست که ختم آن، خود موضوعیت دارد. راز این ختم نیز ارتباط داشتن با کل قرآن و تماشای چهره و سیره آن است.

وی افزود: در ختم قرآن است که تمام زیبایی، جمال، عظمت قرآن دیده می‌شود، یعنی برای دیدن چهره کامل قرآن باید آن را ختم کرد، البته قرائت و تلاوت سیره جاری مؤمن است اما باید برای ختم آن نیز برنامه داشت، آن هم ختم مداوم.

سوره «حمد» آیینه تمام نمای قرآن

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد با اشاره به اینکه امام راحل ختم مداوم قرآن داشتند، گفت: ختم قرآن نباید به قدری طول بکشد که کل را فراموش کرد، باید موالات در ختم قرآن لحاظ شود تا چهره کامل آن را بتوان دید.

حجت‌الاسلام حاج علی‌اکبری سوره «حمد» را آیینه تمام نمای قرآن عنوان کرد و یادآور شد: سوره حمد ام‌الکتاب است و در این آیینه می‌توان جمال کل قرآن را تماشا کرد. تداوم در ختم قرآن، می‌تواند مؤمن را به جایگاهی برساند که قرآن به إذن الهی بر قلبش نزول دفعی داشته باشد.

این مطلبو از دست ندید!  محکوم شدن متخلفان زیست محیطی به رهاسازی ۱۰ بال کبک در طبیعت

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد در بخش دیگری از سخنان خود، ۱۲ بهمن را یکی از مصادیق یوم‌اللهِ بیان شده در قرآن دانست و گفت: با پیروزی انقلاب اسلامی، خداوند یکبار دیگر پس از قرنها اراده کرد تا بشریت دورنمایی از حقیقت انسان کامل، انبیا و اولیای الهی را تجربه کند.

وی امام خمینی(ره) را شخصیتی بی‌نظیر پس از رتبه انبیا و اهل‌بیت(ع) بیان کرد و گفت: ایشان از معجزات قرآن، اسلام، پیامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) هستند و  از معدود شخصیتهایی بودند که نسبت به قرآن کریم کشف تام داشتند.

حجت‌الاسلام حاج علی‌اکبری با بیان اینکه امام راحل مبدأ عصر و تاریخ جدید شدند، خاطرنشان کرد: این عصر تا ظهور به نام ایشان شناخته می‌شود، پرچمدار عصر غیبت، امام(ره) هستند.

وی افزود: امام خمینی(ره) شخصیت عالیقدر، عظیم‌الشأن، مقدس، عارف، عامل و اهل‌بیتی(ع) بودند که شناختشان به وسیله قرآن میسر می‌شود، ایشان چنان ضربه‌شستی نشان دادند که تمام استکبار سیلی خوردند، ایشان کابوسی بر سر شیطان بزرگ بودند و لذا فرمودند: آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد، با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب بهترین فرد برای ادامه راه امام و فرزند خلف خمینی کبیر است، گفت: آیت‌الله اشتهاردی می‌فرمود: آقای خامنه‌ای نسبت به آقای خمینی به منزله جلد دوم کتاب انقلاب اسلامی هستند.

جلسات شرح و تفسیر صحیفه سجادیه دوشنبه‌ها بعد از فریضه مغرب و عشا در موسسه فرهنگی یادمان شهدای هفتم تیر«سرچشمه» به نشانی: میدان بهارستان نرسیده به چهارراه سرچشمه انتهای کوچه شهید صیرفی‌پور برگزار می‌شود.