گروه: بلیط
تاریخ: ۱۸:۲۳ :: ۱۳۹۵/۱۱/۱۲

در حالی که مردم در تمام دنیا در حال اعتراض به سیاست‌های ترامپ در مورد کشورهای مسلمان هستند، سخنگوی خطوط هوایی امارات از تغییر لیست مهمانداران و خلبانان این شرکت به‌دلیل فرمان منع ورود شهروندان ۷ کشور مسلمان به خاک آمریکا خبر داد. به گزارش راهنمای سفر من به نقل از روزنامه دنیای خودرو، وی […]

در حالی که مردم در تمام دنیا در حال اعتراض به سیاست‌های ترامپ در مورد کشورهای مسلمان هستند، سخنگوی خطوط هوایی امارات از تغییر لیست مهمانداران و خلبانان این شرکت به‌دلیل فرمان منع ورود شهروندان ۷ کشور مسلمان به خاک آمریکا خبر داد.

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از روزنامه دنیای خودرو، وی با اشاره به محدودیت‌های ۹۰ روزه اعمال‌شده گفت: «تغییرات اخیر در حوزه ورود به خاک آمریکا شامل تمام مسافران و خدمه پروازی ۷ کشور ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن می‌شود.» سخنگوی شرکت امارات در پاسخ به ایمیل پایگاه اینترنتی «بیزنس اینسایدر» اظهار داشت: «تغییرات و تصمیمات لازم برای هرگونه هماهنگ‌سازی با قوانین اتخاذی جدید را اعمال کرده‌ایم.»

وی افزود: «به‌دلیل تعدد نیروی کار در این شرکت، این گونه تغییرات، امارات را با مشکل مواجه نخواهد کرد. امارات، بزرگ‌ترین شرکت هواپیمایی دوربرد دنیا در حال‌حاضر بیش از ۲۳ هزار مهماندار و ۴ هزار خلبان در سراسر دنیا ازجمله آمریکا، اروپا و خاورمیانه در اختیار دارد.»

گفتنی است این شرکت هواپیمایی تحت مالکیت دولت دوبی، واقع در امارات‌متحده عربی، یکی از متحدان اصلی آمریکا در منطقه خاورمیانه است. شرکت مزبور روزانه ۱۱ پرواز از مبدا دوبی به شهرهای مختلف این کشور ازجمله نیویورک، واشنگتن و لس‌آنجلس و همچنین قصد دارد دوازدهمین مقصد خود را در ماه جولای به مقصد این کشور راه‌اندازی کند.

شرکت هواپیمایی اتحاد، دیگر ایرلاین اماراتی واقع در ابوظبی، تا به حال از تاثیر این محدودیت‌ها بر خدمه پروازی‌اش اعلام‌نظر نکرده است. سخنگوی شرکت قطر‌ایرویز، دیگر شرکت هواپیمایی واقع در خاورمیانه در پاسخ به خبرنگار رویترز، ورود به خاک آمریکا را صرفا برای کسانی که گرین‌کارت (کارت اقامت دائم) و ویزای دیپلماتیک این کشور را در اختیار دارند، بلامانع دانست. امارات و اتحاد نیز این خبر را از طریق پایگاه‌های اینترنتی خود مخابره کرده‌اند.

در پی این تصمیم و اقدام فوری آمریکا برای اجرای آن، انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی این صنعت را در معرض‌خطر خوانده است. البته امارات با توجه به جابه‌جایی‌های صورت‌گرفته در خدمه پرواز این شرکت اعلام کرده است که هیچ‌کدام از خدمه پروازش در پی این تصمیم آسیب‌ کاری ندیده‌اند. همچنین این شرکت از ممنوع‌الورودی حجم بسیار کمی از مسافران این ایرلاین خبر داده است. این شرکت اماراتی از تابعیت کامل از آمریکا در قبال تصمیمات گرفته‌شده خبر داده و اعلام کرده  است پروازهای این شرکت به همان روند سابق ادامه خواهد داشت.

در این میان مسافران ایرانی نیز در مواجهه با برخی از همین شرکت‌ها با مشکلات مالی مواجه شده‌اند. از این مشکلات می‌توان به دریافت خسارت بابت ابطال بلیت‌های پروازی اشاره کرد که گریبان‌گیر بسیاری از مسافران نیز شده است. در این زمینه علیرضا بحیرایی، کارشناس حمل‌ونقل هوایی، توضیحاتی را ارائه داده است.

این مطلبو از دست ندید!  سینما جای نمایش فوتبال نیست

تکلیف مسافران ایرانی چه می‌شود؟

پس از اجرایی شدن این دستور جدید، مسافران ایرانی نسبت به ابطال بلیت‌هایشان اقدام کردند که این موضوع با تصمیماتی جدید از سوی ایرلاین‌های بین‌المللی مواجه شد، تا جایی که در برخی اخبار اعلام شد این شرکwت‌های هواپیمایی هزینه ابطال ویزیت مسافران ایرانی را از آنها مطالبه کردند.

علیرضا بحیرایی، کارشناس صنعت هوانوردی در این باره می‌گوید: « مساله مربوط به ابطال بلیت و متوقف شدن پرواز در دو حوزه داخلی و بین‌المللی تعریف می‌شود و تصمیم نهایی در هر دو حوزه به عهده سازمان هواپیمایی کشوری است.»

وی درباره شرایط ابطال بلیت در پروازهای داخلی توضیح داد: «طبق دستورالعمل‌هایی که وجود دارد، مسافران امکان ابطال بلیت‌های خود از چند روز تا چند ساعت باقیمانده به زمان پرواز را در اختیار دارند.» به‌گفته این کارشناس، «طبق دستورالعمل‌های موجود در صورتی که تا پرواز چند ساعت زمان باقی مانده باشد، امکان آن وجود دارد که مسافر تا اخذ ۵۰ درصد از قیمت بلیت را به‌عنوان غرامت ابطال آن پرداخت کند.»

بحیرایی درباره پروازهای بین‌المللی و پروازهایی که از سوی شرکت‌های خارجی انجام می‌گیرد نیز اظهار کرد: «با توجه به این‌که این بلیت‌ها می‌توانند از طریق آژانس‌های مختلف داخلی و خارجی تهیه شده باشند و مسائل مربوط به سیاست داخلی کشورها بر آن‌ها تاثیر بگذارد، شرکت‌های هواپیمایی حق دریافت هیچ هزینه‌ای بابت ابطال بلیت را ندارند.»

وی اضافه کرد: «برای مثال اگر فردی به دلیل مشکل مالیاتی یا دیگر مسائل اقتصادی امکان خروج از کشور را از دست بدهد، بلیت او باطل می‌شود اما هیچ هزینه‌ای از وی دریافت نمی‌شود تا پس از برطرف شدن مشکلات بار دیگر امکان سفر وی فراهم شود.»

این کارشناس در رابطه با مسائلی که برای سفر شهروندان ایرانی به آمریکا به وجود آمده است نیز گفت: «دستورالعمل‌های بین‌المللی در این زمینه نیز حکمی مشخص را صادر می‌کنند و با توجه به اینکه اختیار متوقف شدن این سفر در دست مسافر نبوده است، شرکت‌های هواپیمایی حق دریافت غرامت در این زمینه را ندارند.»

وی بیان کرد: «در این راستا سازمان هواپیمایی ایران باید با ارسال نامه‌ای رسمی به شرکت‌های هواپیمایی مربوطه مراتب اجرای این فرآیند را توضیح دهد و در مقابل دریافت غرامت از مسافران ایرانی بایستد. از این رو به نظر نمی‌رسد که مساله دریافت هزینه ابطال سفر به عهده مسافران ایرانی باشد و این امر سریعا قابل پیگیری خواهد بود.»