تاریخ: ۱۵:۳۲ :: ۱۳۹۶/۰۸/۲۶
اقلام استفادهی، صدرنشین واردات در سال۹۶ + جدول

 سرویس اقتصاد مشرق – گمرک در گزارش خود، بسیار شدن ۶ درصدی ظرفیت تجارت خارجی کشور (صادرات غیرنفتی + واردات) در ۷ ماهه سال جاری را مورد دقت قرار داده ولی به این واقعیت اشاره نکرده که گمرک در گزارش خود، بسیار شدن ۶ درصدی ظرفیت تجارت خارجی کشور (صادرات غیرنفتی + واردات) در ۷ […]

 سرویس اقتصاد مشرق –

گمرک در گزارش خود، بسیار شدن ۶ درصدی ظرفیت تجارت خارجی کشور (صادرات غیرنفتی + واردات) در ۷ ماهه سال جاری را مورد دقت قرار داده ولی به این واقعیت اشاره نکرده که گمرک در گزارش خود، بسیار شدن ۶ درصدی ظرفیت تجارت خارجی کشور (صادرات غیرنفتی + واردات) در ۷ ماهه سال جاری را مورد دقت قرار داده ولی به این واقعیت اشاره نکرده که دلیل بسیار شدن ظرفیت تجارت خارجی کشور در این مدت، رشد چشمگیر واردات بوده هست، نه صادرات.

وگرنه در صورت بسیار شدن قابل ملاحظه واردات، خصوصا کالاهای استفادهی به کشور، هرچند مجموع تجارت خارجی کشور رشد کرده هست، ولی این رشد، بی کیفیت و حتی مضر هست، زیرا به ضرر قسمت تولید درونی می باشد.

 

با اهمیت ترین تحریفی که گمرک صورت داده این هست که  گفته دلیل بسیار شدن ۱۵ درصدی واردات به کشور در هفت ماهه اول سال جاری مرتبط به بسیار شدن واردات کالاهای بنیادی، قطعات منفصله ماشین، ماشین و کالاهای سرمایه ای مرتبط می شود.

این در حالی هست که ارزیابی جزئیات آمار واردات به کشورمان نشان می دهد اتفاقا این در حالی هست که ارزیابی جزئیات آمار واردات به کشورمان نشان می دهد اتفاقا سبب کلیدی رشد واردات به کشور در هفت ماه اول سال جاری، توسیع واردات کالاهای استفادهی بوده هست.

به طور مثال عمده ترین کالای وارداتی به کشور در هفت ماه اول سال جاری، برنج بوده که در این مدت اکثر از یک میلیون تن برنج به اعتبار یک میلیارد دلار به کشور وارد شده که رشد ۹۶ درصدی نسبت به مدت همانند پارسال نشان می دهد. این در شرایطی هست که تولید برنج در کشورمان در سال جاری وضع خوبی داشته و حتی گمانه امکان خودکفایی کشور هم طرح شده هست. ولی مشخص نیست در وضعی که تولید برنج کشور در سال جاری زیادتر شده، به چه علت واردات برنج دو برابر شده هست.

این مطلبو از دست ندید!  شوری کارون؛ حاصل یورش چندجانبه انسان، صنعت و طبیعت

دومین کالای عمده وارداتی به کشورمان در سال جاری ذرت دامی بوده که نسبت به هفت ماه اول پارسال ۲۸ درصد رشد کرده هست.