تاریخ: ۱۳:۳۱ :: ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
اقامتگاه های بوم گردی گیلان از سخن تا عمل(قسمت دوم)+فیلم

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از رشت، ، بوم‌گردی مصداق بارز توسعه پایدار و اقتصاد مقاومتی است که تاثیر آن بر روی روستاهای در حال فراموشی انکارناپذیر است چون که شالوده توسعه اقتصادی را اقتصاد روستامحور تشکیل می‌دهد. ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی با هدف توسعه پایدار، احیاء ارزش‌های بومی و سنتی، محافظت […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از رشت، ، بوم‌گردی مصداق بارز توسعه پایدار و اقتصاد مقاومتی است که تاثیر آن بر روی روستاهای در حال فراموشی انکارناپذیر است چون که شالوده توسعه اقتصادی را اقتصاد روستامحور تشکیل می‌دهد.

ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی با هدف توسعه پایدار، احیاء ارزش‌های بومی و سنتی، محافظت محیط زیست و کمک به اقتصاد جامعه محلی است و اقامتگاه‌های بوم‌گردی یک فعالیت فرهنگی مبتنی بر مهمان‌نوازی ایرانی است که می‌تواند در جابه جایی فرهنگ‌ها نیز نقش موثری ایفا کند.

حالا با توسعه روزافزون این اقامتگاه‌ها چالش‌های زیادی پیش روی فعالین این حوزه به چشم می‌خورد که این عاملان سرعتگیرهای زیادی را برای فراهم شدن اقامتگاه‌های بومگردی که با استقبال خوبی هم از سوی گردشگران داخلی و خارجی رو‌به‌رو شده پیش پای فعالین این حوزه می‌گذارد.

با دوربین خبرگزاری تسنیم به نقاط متفاوت استان گیلان رفتیم تا با فعالین حوزه بوم‌گردی حرف بزنیم و از موانع توسعه این اقامتگاه‌ها در گیلان بشنویم.

در جواب به این سوال خبرنگار تسنیم که چه عواملی علت کند شدن روند ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی می‌شود همه فعالین و مسئولان اقامتگاه‌های بوم‌گردی در گیلان به مشکلات زیاد برای دریافت تسهیلات اشاره کردند و خواستار آسان سازی این امر گردیدند.

یکی از تقاضا کنندگان ایجاد اقامتگاه بوم‌گردی که خود کشاورز نمونه است در قاب دوربین تسنیم گفت: سال ها است که کشاورزی می‌کنم و از مسئولان درخواست کردم این مکانی که در اختیار دارم را به اقامتگاه بوم‌گردی مبدل کرده تا برای چند جوان اشتغال ایجاد کنم اما آنان امروز و فردا می‌کنند.

وی با درخواست از مسئولین جهت اعطای مجوز و تسهیلات جهت ایجاد اقامتگاه بوم‌گردی اضافه کرد: گردشگران زیادی می‌توانند به اینجا بیایند و از آب و هوا و طبیعت این منطقه بهره‌مند گردند.

مدیر یک اقامتگاه گردشگری بوم‌گردی که اولین سازه چوبی در منطقه قلعه رودخان گیلان را ساخته است نیز در برابر دوربین تسنیم گفت: متاسفانه در فرآیند احداث واحدهای بوم‌گردی مشکلاتی وجود دارد که علت می‌شود سرمایه گذار پشیمان گردد.

این مطلبو از دست ندید!  دعوت از مسافران نوروزی برای بازدید از تهران/ استقبال مردم از اجرا‌های زنده موسیقی

یکی دیگر از مسئولان اقامتگاه‌های بوم‌گردی گیلان با بیان اینکه از اولین گام برای ایجاد اقامتگاه بوم‌گردی تاحالا با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کردیم اضافه کرد: هر چند وقت یکبار برای پرداخت آسیب ها، مبلغی را مشخص نمودند و دو مرتبه مبلغ را زیاد کردند.

وی با اشاره به اینکه واحدهای اقامتی را تجاری به حساب آورده‌اند و کسی هم پاسخگو نیست گفت: حتی قانون یکسال معاف از مالیات برای اقامتگاه‌ها مدنظر داشته نمی‌شود و این امر علت شده سرمایه‌گذار رغبتی برای توسعه اقامتگاه‌های بوم‌گردی نداشته باشد.

از با اهمیت ترین نکته هایی که از سوی فعالین بوم‌گردی مطرح گردید بحث تعلیم اشخاص فعال در این حوزه است و از آنجا که زیادی از اقامتگاه‌ها در منطقه های تاریخی احداث می‌شوند احتیاج است راهنمایان گردشگری در این اقامتگاه‌ها حضور یابند تا جابه جایی فرهنگ و تاریخ به گردشگران به‌درستی صورت پذیرد.

نکته طرح شده دیگر از سوی مسئولان واحدهای گردشگری، نظارت و بررسی کیفیت خدمات عرضه شده در اقامتگاه‌ها است که باید کاوش گردد و استانداردهای جهانی و بومی برای آن مورد بررسی قرار گیرد تا شاهد رونق گردشگری استان گیلان باشیم.

اقامتگاه‌های بوم‌گردی خوب ترین مکان برای پرداختن به فعالیت‌های محیط زیستی و توجه گردشگران به محافظت گونه‌های جانوری و گیاهی منطقه های است و می‌توان از این حجم برای آشنایی زیادتر گردشگران با طبیعت به خوبی استفاده نمود.

بحث تخصصی بوم‌گردی و گردشگری با اصول مهمان‌نوازی و اقتصاد و فرهنگ پیوند خورده است؛ عرضه آمار و ارقام نشانه توسعه پایدار نیست؛ در زمینه توسعه اندکی باید به توسعه کیفی اقامتگاه‌های بوم‌گردی توجه گردد زیرا مشکلات این حوزه با شعار حل نمی‌شود.