تاریخ: ۱۲:۳۹ :: ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
افسانه طبیعت سبلان ناشناخته هست/ «شیروان دره» نیازمند پژوهش

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اردبیل، ، شیروان دره در نزدیکی شهر لاهرود و ۲۰ کیلومتری مشگین شهر واقع شده و ۲ هزار و ۲۰۰ متر ارتفاع و ۷۵ کیلومتر مربع مساحت دارد. این منطقه قسمتی از دامنه‌های کوه سبلان با دره‌های عمیق هست […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اردبیل، ، شیروان دره در نزدیکی شهر لاهرود و ۲۰ کیلومتری مشگین شهر واقع شده و ۲ هزار و ۲۰۰ متر ارتفاع و ۷۵ کیلومتر مربع مساحت دارد.

این منطقه قسمتی از دامنه‌های کوه سبلان با دره‌های عمیق هست که در طول قرن‌ها علاوه بر اینکه به لحاظ زیست‌محیطی حائز اهمیت بوده، افسانه‌های مختلفی حول آن شکل گرفته هست.

شیروان دره از قسمت جنوب به دامنه شمالی سبلان (هرم)، از شرق به جاده لاهرود – شابیل، از غرب به هوشنگ میدانی و از شمال به زمین‌های روستای قلچقلو منتهی می‌شود.

این بخش از طبیعت سبلان به طور مستمر شگفتی گردشگران و طبیعت دوستان را برانگیخته و به اقرار افرادی که شیروان دره را بازدید کرده اند این منطقه بکر افسون گر و بهره مند از آثار متنوع طبیعی و زمین شناختی هست.

آدم های سنگی شیروان دره به فکر فرو رفته اند

شیروان دره به علت آثار متفاوت سنگی، صخره های مرتفع و عریض و طبیعت منحصر به فرد خود در طول سده ها به محل شکل گیری افسانه ها مبدل شده هست.

بعضی ساکنان افسانه هایی را نقل می کنند که تندیس های سنگی این منطقه در حقیقت آدم های اولیه ای می باشند که به فکر فرو رفته اند.

افسانه ای که در حقیقت به سبب بهت و شگفتی در برابر زیبایی طبیعت منطقه در ذهن رشد و نمو یافته و امروز وضع اقلیم منطقه گویای کوه های سنگی هست که به نظر می آید توسط هنرمندان چیره دست شکل و شمایل یافته هست.

وجود چنین داستان هایی غنای تاریخی و باستانی شیروان دره را تشدید کرده و باعث شده هست امروز حیات این منطقه از منظر گردشگری اهمیت مخصوص یابد.

شیروان دره زیستگاه کم مثل گونه های گیاهی و جانوری

خصوصیت دیگر شیروان دره تنوع زیستی آن هست بطوریکه یکی از یازده زیستگاه وحشی کشور هست که در منطقه کوه ۴۸۱۱ متری سبلان واقع شده ‌است.

نزدیکی این منطقه به آبگرم شابیل، کوه سبلان، هوشنگ میدانی و منطقه های بکر طبیعی دامنه سبلان موقعیت ممتاز طبیعی به آن بخشیده هست.

دو آبگیر شاخص در شیروان دره  «آت گولی» و «جیران گولی» هست که پراکنش گونه های جانوری و گیاهی ساکن در آن نیازمند پژوهش ها دقیق هست.

این مطلبو از دست ندید!  هشدار درباره کشنده بودن قارچ‌های سمی

تا جایی که طی مسافت چند ساعته در طول این دره بازدید کننده را با انواع متفاوت مواد سنگی و معدنی رو به رو می سازد.

سنگ هایی که زمانی در دل زمین بودند و پس از آتشفشان کوه سبلان با فشار لایه های متفاوت به بیرون پرت شده و در اطراف کوه که قسمتی دربردارنده شیروان دره هست به نحو های مختلفی منجمد شده اند.

همچنین وجود رودخانه در امتداد دره در تنوع مواد معدنی و طبیعی تاثیر قابل توجه داشته و امروز توان دارد حتی نقطه های کور زمین شناسی این منطقه را برملا کند.

ثبت جهانی شیروان دره نیازمند تامین مالی هست

مجموعه خصوصیات شیروان دره باعث شده تا در سال های موخر کارشناسان نسبت به ثبت جهانی آن و یا معرفی شیروان دره به عنوان ژئوپارک مورد تاکید قرار گرفته هست.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری استان اردبیل با تاکید به اینکه معرفی به عنوان ژئوپارک  نیازمند اعلام نظر از سوی سازمان زمین شناسی بوده و در محدوده وظیفه ها این اداره کل نیست، افزود: در برابر ثبت جهانی شیروان دره به عنوان قسمتی از کوه سبلان مورد تاکید ما هست.

کریم لطفی تاکید کرد: ثبت جهانی نیازمند تدوین پرونده جامع مطالعاتی هست که ما در کوه سبلان نیازمند تکمیل تحقیقات هستیم و این با اهمیت دست کم به دو میلیارد تومان ارزش احتیاج دارد.

او افزود: در وضع فعلی کوه سبلان به سبب شاخصه های ممتاز خود در لیست موقت نامزدهای ثبت جهانی کشور قرار گرفته اما برای قرارگیری در لیست دائمی نیازمند پژوهش و دفاع و پیگیری مسئولین ارشد استانی هست.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری استان تاکید کرد: با توجه به اینکه در بین استان ها جهت ثبت جهانی آثار تاریخی و طبیعی رقابتی به وجود آمده هست، ضروری هست مبحث ثبت جهانی کوه سبلان و به تبع شیروان دره با جدیت دنبال گردد و این با اهمیت تنها در توان اداره کل میراث فرهنگی استان نیست.

علی رغم تاکید کارشناسان به ثبت جهانی این منطقه و اجرای برنامه های صیانتی، شیروان دره همچنان نیازمند مطالعه و پژوهش وسیع هست.