گروه: شغل
تاریخ: ۱۲:۴۰ :: ۱۳۹۶/۱۰/۲۶

خبرگزاری مهر، گروه استان ها- مهین نورافروز: هرساله در استان، عده ای کارگر قربانی حوادثی می گردند که به کشته شدن یا از کارافتادگی آنان می گردد. بر طبق آمارهای اعلام گردیده از در سایت پزشکی قانونی گلستان، در هشت ماهه سال کنونی حوادث صدمات متاثر از کار نسبت به مدت همانند پارسال ۳۴.۴ ۴ درصد […]

خبرگزاری مهر، گروه استان ها- مهین نورافروز: هرساله در استان، عده ای کارگر قربانی حوادثی می گردند که به کشته شدن یا از کارافتادگی آنان می گردد.

بر طبق آمارهای اعلام گردیده از در سایت پزشکی قانونی گلستان، در هشت ماهه سال کنونی حوادث صدمات متاثر از کار نسبت به مدت همانند پارسال ۳۴.۴ ۴ درصد افزایش داشته هست. 

  شهریور سال کنونی هم از سوی همین اداره کل اعلام گردید که تعداد مراجعات حوادث متاثر از کار در سراسر استان ۵۰ درصد نسبت به مدت همانند پارسال افزایش پیدا کرده هست.

سال گذشته هم آمار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بیانگر از آن بود که گلستان با دارا بودن آمار ۳۰ درصدی، رده سوم استان های حوادث منتج به مرگ متاثر از کار در کشور را داراست.

این در حالی هست که طبق بررسی ها، شغل ها ساختمانی در صدر جدول حوادث متاثر از کار منتج به مصدوم شدن یا مرگ قرار گرفته و به رغم بعضی تدابیر پیشگیرانه اما این آمار کاهش چشمگیری نداشته هست. 

  مدتی قبل سعید مازندرانی، مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گلستان، حوادث متاثر از کار را یکی از پرهزینه ترین لطمه های کشور عنوان نمود و بیان کرد که بر طبق برآورده های انجام شده ۵۴ هزار میلیارد ریال هزینه لطمه های متاثر از کار در کشور هست که زیادی از این حوادث به سبب رعایت نکردن نکات امنیت و کم توجهی به این نکات از سوی کارگر و یا کارفرما رخ داده هست.

۶۰ درصد حوادث شغلی مربوط به شغل ها ساختمانی هست

رئیس اداره بازرسی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گلستان با بیان این که ۶۰ درصد حوادث رخ داده متاثر از کار که در سال جاری منتج به خدشه و یا مرگ کارگران شده، در ارتباط با شغل ها ساختمانی بوده، به خبرنگار راهنمای سفر من گفت: با توجه به اینکه در بعضی از فصول سال صنعت ساختمان سازی نسبت به دیگر شغل ها از رونق بیشتری برخودار هست، این حوادث در این بخش آمار بالاتری را به خود اختصاص داده هست.

مهدی اخوان اضافه کرد: در ارتباط با فوتی های متاثر از کار هم کارگران ساختمانی بالاترین آمار را در این جدول دارند، به شکلی که سال گذشته از تعداد ۱۱ کارگر مرگ شده، ۹ نفر از آنان کارگران ساختمانی بوده اند. کارگران ساختمانی بالاترین آمار را در این جدول دارند، به شکلی که سال گذشته از تعداد ۱۱ کارگر مرگ شده، ۹ نفر از آنان کارگران ساختمانی بوده اند

 کارگران ساختمانی بالاترین آمار را در این جدول دارند، به شکلی که سال گذشته از تعداد ۱۱ کارگر مرگ شده، ۹ نفر از آنان کارگران ساختمانی بوده انداخوان گفت: نامناسب بودن داربست ها، راه پله ها و نورگیرهای بدون حفاظ، باعث شده تا تعداد زیادی از کارگران ساختمانی به سبب سقوط از ارتفاع مصدوم یا مرگ گردند.

وی با اشاره به اختلاف آمار سازمان های متولی در ارتباط با حوادث متاثر از کار گفت: پزشکی قانونی این آمار را طبق تعداد مراجعه کنندگان شاغل بررسی می کند، سازمان تامین اجتماعی از وضع کارگر بیمه شده و این اداره کل، کارگران شاغل در کارگاه ها را ملاک بررسی این آمار قرار می دهد.

ریاست اداره بازرسی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گلستان اضافه کرد: یکی از دلایل افزایش حوادث متاثر از کار که منتج به مرگ یا مصدوم شدن شده هست، سانحه معدن یورت در اردیبشهت ماه سال کنونی بود که تاثیر زیادی بر این آمار داشت.

وی دنبال کرد: در ۹ ماهه سال کنونی هم تعداد سانحه ها ۱۶ درصد کاهش داشته هست، اما تعداد سانحه دیدگان که زیادی از آنان در معدن یورت مرگ شدند، افزایش۴۶ درصدی دارد.

اخوان گفت: تعداد فوتی های متاثر از حوادث کار در ۹ ماهه سال گذشته ۸ نفر بود که به غیر از کشته شدگان معدن یورت این رقم در مدت همانند سال کنونی به ۴ نفر کاهش پیدا کرده هست.  

 رئیس اداره بازرسی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان، اضافه کرد: آمار نشان می دهد که چنانچه سانحه معدن یورت بر اثر بی احتیاطی و رعایت نکردن نکات امنیت رخ نمی داد، دچار افزایش فوتی متاثر از حوادث  شغلی نبودیم. 

  وی با بیان اینکه از اوائل سال تا به حال حدود ۶ هزار و ۵۲۳ مورد بازدید از کارگاه های متفاوت استان صورت گرفته، تأکید کرد: به دنبال این بازدیدها تعداد ۲۲ کارگاه توسط بازرسان که ضابطان قضائی هستند، تعطیل شده هست، اما از این تعداد پنج کارگاه معدنی و سه کارگاه ساختمانی با حکم قضائی تعطیل شده اند.

امضای تفاهم نامه ۵ جانبه

وی از امضای تفاهم نامه با پنج دستگاه متولی در ارتباط با کاهش حوادث متاثر از کار حرف اطلاع داد و اضافه کرد: این تفاهم نامه پنج جانبه در زمینه جلوگیری از جزیره ای عمل کردن دستگاه های متولی در ارتباط با حوادث متاثر از کار به امضا دست یافته هست.

وی دنبال کرد: ۱۷۰ نفر از مهندسین سازمان نظام مهندسی ساختمان استان برای این اجرای این طرح  شناسایی و برای آنان دوره های تخصصی دیده شده هست.

وی گفت: این طرح در سه شهرستان گرگان، علی آباد و گنبد برای مسئولین امنیت کارگاه ها من جمله کارگاه های ساختمانی گذاشته خواهد گردید.

۴۵ هزار کارگاه با ۱۵ نفر بازرس

در حالی که ریاست اداره بازرسی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان از افزایش بازرسی ها نسبت به سال های قبل خبر داده هست، اما دبیر اجرائی خانه کارگر گلستان تعداد بازرسان فعلی را برای بازرسی های مدام و افزایش ضریب امنیت کارگران کافی نمی داند.

غلامرضا طالبا با بیان اینکه منحصرا تعداد ۱۵ بازرس بر کارگاه های کشاورزی، صنعتی و خدماتی در استان نظارت می کنند، به خبرنگار راهنمای سفر من گفت: در سراسر استان حدود ۴۵ هزار کارگاه فعال و نیمه فعال در استان وجود دارد که این تعداد بازرس امکان بازرسی کامل همه این کارگاه ها را ندارند. در زیادی مورد ها بازرسان هم با مشکلاتی چون مشارکت نکردن مسئولین بعضی کارگاه ها و یا برخوردهای نامناسب مواجه می گردند که کار به اجبار به سمت استفاده از حکم قضائی هدایت می گردد

 در زیادی مورد ها بازرسان هم با مشکلاتی چون مشارکت نکردن مسئولین بعضی کارگاه ها و یا برخوردهای نامناسب مواجه می گردند که کار به اجبار به سمت استفاده از حکم قضائی هدایت می شودوی دنبال کرد: با توجه به اینکه سال گذشته بخش صنعت با رکود رو به رو گردید، بنابراین حوادث منتج به خدشه یا فوتی در بخش ساختمانی زیادتر نمود پیدا کرده هست.

وی اضافه کرد: بخش زیادی از آمار فوتی ها و مصدومان متاثر از کار به سانحه معدن یورت باز می گردد که چنانچه برای بازرسی زیادی از کارگاه ها و حتی دیگر معادن استان تدابیر بازرسی کاملی اندیشیده نشود، محتمل هست حوادث دیگری گریبان کارگران استان را بگیرد.

وی گفت: در زیادی مورد ها بازرسان هم با مشکلاتی چون مشارکت نکردن مسئولین بعضی کارگاه ها و یا برخوردهای نامناسب مواجه می گردند که کار به اجبار به سمت استفاده از حکم قضائی هدایت می گردد.

طالبا با بیان اینکه بازرسی های فعلی شبیه قرص مسکن عمل می کند، گفت: خوب تر هست با برنامه ریزی جدید و تعلیم اجباری مسئولین فنی کارگاه ها نسبت به اجباری شدن رعایت نکات امنیت اقدام عاجل تری صورت بگیرد.

وی اضافه کرد: در زیادی مورد ها کم توجهی کارفرمایان نسبت به برطرف نقص های امنیت در محیط کار و در اختیار قرار ندادن وسایل امنیت مورد احتیاج به هنگام باعث بروز حوادث هست.

وی گفت: سقوط از ازتفاع از عمده ترین دلایل حواث متاثر از کار برای کارگران هست که نداشتن قلاب کمر به هنگام کار در ارتفاع باعث بروز این حوادث می گردد.

تعلیم؛ شرط کلیدی کاهش حوادث متاثر از کار

برخلاف نظر زیادی از مسئولین حوزه کارگری در ارتباط با افزایش تعداد بازرسان،  زیادی از کارشناسان اعتقاد دارند که ۹۵ درصد حوادث متاثر از کار به سبب فقدان تعلیم های لازم رخ می دهد و در حقیقت شدن ۸۵ درصد این حوادث عامل انسانی نقش دارد.

یک استاد مبانی آموزشی امنیت در محیط کار، با بیان اینکه هم حالا زیادی از مورد ها امنیت در کارگاه های استان رعایت نمی توان، به خبرنگار راهنمای سفر من گفت: رعایت اصول امنیت در محیط کار منحصرا مختص به کارگران نیست و مواردی چون، رطوبت، برق، گاز، مواد اولیه موجود در کارگاه ها، حفاظ، سطوح خیس، وجود موانع و تهویه ها از با اهمیت ترین عوامل کاهش حوادث متاثر از کار هست.

ابوالفضل حسینی اضافه کرد: نمونه های وجود چنین معایبی در محیط کار که یک مورد آن در معدن یورت رقم خورد نشان می دهد که در بعضی مورد ها به رغم پوشیدن لباس ویژه کار، کلاه و لوازم امنیت، رعایت نشدن امنیت محیط کاری ضررهای بیشتری به کارگران زده هست.

وی دنبال کرد: عامل دیگری که در بحث حوادث کاری به آن بسیار کم توجهی می گردد، بیماری، مشکلات روحی و یا خستگی متاثر از کار هست که باعث پایین آمدن توان کاری فرد شاغل و بروز سانحه می گردد.

حسینی گفت: کارگران آسان و کم تجربه که برای اقدامات پیش پا افتاده به کار گرفته می گردند، زیادتر در فراروی این حوادث قرار دارند.

وی اضافه کرد: حوادث متاثر از کار منحصرا منحصر به کارگر نیست و زیادی از کارفرمایان به سبب کم توانی در پرداخت خسارت های فوتی یا نقص عضو در زندان حضور دارند.

به گفته این کارشناس، تعلیم، استفاده از وسایل مراقبت فردی، آشنایی با حوادث مربوط با کار من جمله با اهمیت ترین عوامل پیشگری از حوادث کاری هست.

کارگران قرارداد سفید امضاء، گمنام در آمارها

در حال حاضر تعلیم امنیت در کارگاه های مشمول قانون کار الزامی هست و بازرسان وزارت کار به جهت رعایت اصول امنیت، موظفند واحدها و کارگاه های تولیدی و صنعتی را مورد بازرسی قرار دهند. این در حالی هست که استراتژی وزارت کار ایمن سازی محیط های کار با استفاده از حجم کارفرمایان هست، به نحوی که نیروی کار تخصصی از میان خود کارفرمایان در واحدهای تولیدی به عنوان افسر امنیت کارگاه مستقر می گردند.

این در حالی هست که استراتژی وزارت کار ایمن سازی محیط های کار با استفاده از حجم کارفرمایان هست، به نحوی که نیروی کار تخصصی از میان خود کارفرمایان در واحدهای تولیدی به عنوان افسر امنیت کارگاه مستقر می گردند.

تامین بهداشت و تندرستی کار یکی از وظیفه ها وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است، اما کم بودن تعداد بازرسان نسبت به کارگاه های موجود در استان و وحشت از اخراج زیادی از کارگران در ارتباط با اعتراض به اداره کار برای تامین نبودن امنیت در محیط های کاری و استفاه از کارگران نابلد، از عللی هست که باعث شده تا در زیادی مورد ها گزارش بعضی حوادث متاثر از کار هم هیچ وقت به دست اداره کل تعاون، کار ورفاه اجتماعی استان نرسد.