گروه: اخبار
تاریخ: ۱۲:۲۳ :: ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
اعلام آمادگی فرمانداری های ممسنی، پاسارگاد و اقلید برای پیگیری مشکلات خانواده های جانباختگان نفتکش سانچی

فرماندار شهرستان پاسارگاد، سه شنبه در گفت و گو با ایرنا، ضمن تسلیت درگذشت کارکنان و خدمه نفتکش سانچی به خانواده ها و بازماندگان آنان اظهار کرد: به منظور ابراز همدردی و عرض تسلیت به خانواده مجید قصابی عروجی کاپیتان نفتکش سانچی، دوشنبه (دیروز) بهمراه اعضای شورای اداری شهرستان در منزل پدر آن زنده یاد […]

فرماندار شهرستان پاسارگاد، سه شنبه در گفت و گو با ایرنا، ضمن تسلیت درگذشت کارکنان و خدمه نفتکش سانچی به خانواده ها و بازماندگان آنان اظهار کرد: به منظور ابراز همدردی و عرض تسلیت به خانواده مجید قصابی عروجی کاپیتان نفتکش سانچی، دوشنبه (دیروز) بهمراه اعضای شورای اداری شهرستان در منزل پدر آن زنده یاد در خوشبختی شهر حضور پیدا نمودیم.
اسفندیار احمدی منش اضافه کرد: در آن دیدار ضمن همدردی با خانواده کاپیتان قصابی عروجی، برای هرگونه مساعدت، مشارکت و مساعدت برای برطرف مشکلاتشان نیز اعلام آمادگی کردیم.
وی دنبال کرد: علاوه بر این بحث برپایی مراسم یادبود برای آن عزیز درگذشته را نیز مطرح نمودیم که بنا گردید زمان آن را خانواده زنده یاد قصابی عروجی به ما اعلام کنند تا نسبت به برپایی مجلسی باشکوه اقدام نماییم.
او گفت: ما جانباختگان نفتکش سانچی را پرچمدران حوزه اقتصادی کشور می دانیم و وظیفه قانونی، شرعی و انسانی ماست که هرگونه تلاشی که بتوانیم برای خانواده این عزیزان انجام دهیم.
سرپرست فرمانداری شهرستان ممسنی نیز ضمن تسلیت درگذشت کارکنان و خدمه نفتکش سانچی به خانواده ها و بازماندگان آنان، به ایرنا گفت: در پی اطلاع از واقع شدن سانحه تاسف بار نفتکش سانچی و برای معیت با خانواده های زنده یاد سجاد عبداللهی و پوریا عیدی پور و پیش از تایید خبر درگذشت خدمه این کشتی بهمراه مسئولین ادارات شهرستان در منزل خانواده های این عزیزان حضور یافتیم.
رحمت الله فرامرزی اضافه کرد: بعد از تایید خبر درگذشت همه سرنشینان کشتی نیز باز همه مسئولین در مراسم یادبودی که در روستای تُل مشکین که زادگاه آن عزیزان هست حضور یافتند و با خانواده آنان ابراز همدردی کردند.
وی دنبال کرد: یک مراسم یادبود رسمی نیز عصر پنجشنبه در مسجد جامع شهر نورآباد مرکز ممسنی با حضور مردم و مسئولین استانی و شهرستانی برگزار خواهد گردید.
او گفت: علاوه بر این ما از خانواده های این ۲ عزیر درخواست ها کرده ایم که هرگونه درخواست ها و مشکلی که دارند به ما جابه جا کنند تا نسبت به پیگیری و برطرف آنان اقدام نماییم.
بخشدار بخش سده شهرستان اقلید هم، ضمن تسلیت درگذشت کارکنان و خدمه نفتکش سانچی به خانواده ها و بازماندگان آنان گفت: ما هم از اوائل امر و با سازگاری شورا و دهیاری روستای تنگ بُراق، اعلام نمودیم که در خدمت خانواده زنده یاد سعید دهقانی هستیم و چنانچه درخواست ها و مشکلی دارا باشند با جدیت دنبال خواهیم کرد.
اسماعیل سالاری اضافه کرد: البته خانواده آن زنده یاد در استان یزد ساکن می باشند و هم اینک مراسم یادبود و رفت و آمدها برای عرض تسلیت در منزل عموی آن زنده یاد انجام می گردد.
وی دنبال کرد: به منظور گرامیداشت یاد و خاطره زنده یاد سعید دهقانی، جمعه ۲۹ دیماه جاری مراسم یادبودی از ساعت ۱۴ تا ۱۶ در مسجد امام جعفر صادق (ع) روستای تنگ براق با حضور مردم و مسئولین شهرستان برگزار خواهد گردید.
سالاری اضافه کرد: علاوه بر این یک مراسم یادبود نیز قرار هست چهارشنبه ۲۷ دیماه جاری (فردا) در مسجد جامع دهنو یزد برگزار گردد.
به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایرنا، ۱۶ دی ۹۶ یک کشتی فله بر چینی حامل ۶۴ هزار تن گندم در ۲۰۰ مایلی شانگهای به نفتکش ایرانی سانچی که حامل بیشتر از ۱۳۰ هزار تن میعانات گازی بود، برخورد کرد.
بعد از این واقعه، نفتکش سانچی با ۳۰ اتباع ایرانی و ۲ بنگلادشی دچار حریق و انفجارهای عظیم گردید که کار امداد رسانی در منطقه را با مشکل رو به رو و در بعضی مواقع ناممکن کرد.

اما اقدام های فوریتی و ضربتی برای خاموش کردن شعله ها و تعیین وضع خدمه نفتکش ایرانی به سبب گستردگی دامنه انفجارها و علاوه بر این دمای بسیار فراوان حاصل از آتش سوزی بی ثمر ماند، چون که نزدیک شدن به کشتی سانچی و حضور مدت زمان طولانی در آن برای ارزیابی وضع میدانی ناممکن شده بود.
سر انجام روز یکشنبه (۲۴ دی ) رسانه ها اعلام نمودند که نفتکش سانچی در عمل در حال غرق شدن هست و اسامی خدمه کشتی نیز به عنوان جان باختگان اعلام گردید.
از ۳۲ خدمه حاضر در نفتکش سانچی ۳۰ خدمه ایرانی و ۲ خدمه بنگلادشی بودند و از ۳۰ خدمه ایرانی نیز چهار نفر به اسامی مجید قصابی عروجی (کاپیتان) اهل شهرستان پاسارگاد، سجاد عبداللهی و پوریا عیدی پور از دانشجوهای دانشگاه آزاد اسلامی واحد خارگ و اهل نورآباد ممسنی و سعید دهقانی دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خارگ اهل شهرستان اقلید فارس بودند.
شهرستان پاسارگاد به مرکزیت خوشبختی شهر در ۱۳۶ کیلومتری شمال شیراز واقع هست.
شهرستان ممسنی به مرکزیت نورآباد در ۱۶۳ کیلومتری غرب شیراز قرار دارد.
شهرستان اقلید در ۲۰۹ کیلومتری شمال غرب شیراز واقع هست.
خبرنگار: سارنگ عبداللهی ** انتشاردهنده: غلامرضا صاحب زاده
۶۱۲۲ /۱۸۷۶