تاریخ: ۲۱:۲۰ :: ۱۳۹۵/۱۱/۱۲

تروریسم و آمریکا در سال‌های اخیر به شدت با هم عجین شده‌اند. تروریست‌ها همواره ابزاری در جهت منافع آمریکا بوده‌اند و این کشور با تقسیم بندی تروریست‌ها به «خوب» و «بد» رویکرد خود را با این پدیده در سال‌های اخیر بیشتر از قبل مشخص کرده است. در این مورد داعش به عنوان بزرگترین گروه تروریستی […]

تروریسم و آمریکا در سال‌های اخیر به شدت با هم عجین شده‌اند. تروریست‌ها همواره ابزاری در جهت منافع آمریکا بوده‌اند و این کشور با تقسیم بندی تروریست‌ها به «خوب» و «بد» رویکرد خود را با این پدیده در سال‌های اخیر بیشتر از قبل مشخص کرده است. در این مورد داعش به عنوان بزرگترین گروه تروریستی که عراق و سوریه را دچار ناامنی کرده است، بیشتر از همه گروه‌ها در خدمت منافع آمریکا بوده است و این کشور با نقاب مبارزه با داعش بیشترین کمک‌ها را از طریق ارتجاع عرب به آنها کرده است. در عراق و سوریه گزارش‌های خبری بارها حاکی از ارسال کمک‌های تسلیحاتی و غذایی از سوی هواپیماهای آمریکا برای تروریست‌ها بوده است. این روند گویا همچنان ادامه دارد، آن هم در لحظاتی که داعش به پایان خط نزدیک می‌شود.در همین ارتباط، «ستار الغانم» نماینده فراکسیون بدر در پارلمان عراق روز دوشنبه فاش کرد که یک فروند هلی‌کوپتر آمریکایی از نوع «شینوک» شنبه شب در منطقه الجزیره در نزدیک صلاح الدین که تحت کنترل داعش است، فرود آمده است. به گزارش راهنمای سفر من به نقل از تسنیم، «حسن سالم» رئیس ‌فراکسیون «صادقیون» و عضو کمیته امنیت و دفاع در پارلمان عراق در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «السومریه نیوز» در این ارتباط تاکید کرد: «فرود هلی‌کوپترهای نظامی آمریکا در مناطق تحت کنترل گروه تروریستی داعش نظیر فرود یک فروند هلی‌کوپتر «شینوک» در منطقه الجزیره در نزدیک روستای السلام، اولین بار نیست که صورت می‌گیرد.» وی افزود که این هلی‌کوپترها مواد غذایی و سلاح و تجهیزات برای گروههای تروریستی می‌برند و همچنین برخی از عناصر و فرماندهان این گروه‌ها را از یک منطقه به منطقه دیگر جابجا می‌کنند.به گفته «سالم» «ما در چارچوب کمیته امنیت و دفاع پارلمان با فرمانده کل نیروهای مسلح چندین بار صحبت کردیم اما پاسخ دولت هر بار منفی بود و وجود چنین مواردی را منکر شد؛ با وجود اینکه گردان‌های حزب الله عراق اقدام هلی‌کوپترهای ائتلاف آمریکا را در برخی موارد نقض حاکمیت عراق و همکاری با تروریسم تصویربرداری و مستندسازی کرده است.» وی تاکید کرد: «ما درقبال این موضوع سکوت نخواهیم کرد و برای بازگشایی چند باره این پرونده در پارلمان تلاش خواهیم کرد تا خون شهدا در نتیجه این اقدام آمریکا و سهل انگاری و سکوت دولتی پایمال نشود.»
پخش اعلامیه در غرب موصل
از سوی دیگر، ستاد اطلاع‌رسانی جنگ در عراق، روز دوشنبه در بیانیه‌ای از پخش برگه‌های اعلامیه آمادگی برای عملیات جدید در غرب موصل، خبر داد. ستاد اطلاع‌رسانی جنگ در عراق اعلام کرد: «هواپیماهای نیروی هوایی عراق، امروز (دوشنبه) میلیون‌‌ها اعلامیه برای ساکنان مناطق غرب موصل پخش کردند.» در این بیانیه آمده است، در این اعلامیه‌ها از شهروندان خواسته شده برای عملیات آزادسازی آماده شوند.» طبق این گزارش، توپخانه ارتش عراق و «الحشد‌الشعبی» (بسیج مردمی) و بمب‌افکن‌های ارتش از زمین و هوا نقاطی از غرب موصل را هدف قرار دادند. نیروهای عراقی به تازگی شرق موصل را به‌طور کامل از اشغال داعش آزاد کردند ولی غرب این شهر همچنان در اشغال این گروه تروریستی است.