تاریخ: ۱۰:۳۳ :: ۱۳۹۶/۱۰/۲۷
“اعتماد و امنیت” حلقه گمشده پیام رسان های داخلی

بدون هیچ تردیدی پیام رسان ها امروزه نقشی پررنگی در رخدادهای همه روزه ما دارند و زیادی از امور روزمره ما منسوب به این نرم افزارها شده هست، دوران تماس تلفنی، پیامک، ایمیل، شبکه های اجتماعی مشابه فیس بوک دیگر گذشته هست و با فراگیر شدن تلفن همراه های هوشمند، این شبکه های اجتماعی موبایلی […]

بدون هیچ تردیدی پیام رسان ها امروزه نقشی پررنگی در رخدادهای همه روزه ما دارند و زیادی از امور روزمره ما منسوب به این نرم افزارها شده هست، دوران تماس تلفنی، پیامک، ایمیل، شبکه های اجتماعی مشابه فیس بوک دیگر گذشته هست و با فراگیر شدن تلفن همراه های هوشمند، این شبکه های اجتماعی موبایلی می باشند که بازارشان داغ شده هست.

اما تلگرام که امروزه ۴۰ میلیون عضو در کشورمان دارد سروصداهای زیادی ایجاد و قسمتی از انرژی کشور را به خود مشغول کرده اند، به چه سبب تلگرام، اینستاگرام، ویچت، وایبر و … توانستند این چنین بازار ایران را در اختیار دریافت کنند، مطمئنا یکی از مهمترین دلایل آن که در لحظه اول به ذهن همه ما می رسد، نبود شبکه های اجتماعی قوی داخلی هست؛ اما تمام ماجرا همین هست؟ اصلا به چه سبب ما در ایران شبکه اجتماعی پرقدرت داخلی نداریم؟

توانستند این چنین بازار ایران را در اختیار دریافت کنند، مطمئنا یکی از مهمترین دلایل آن که در لحظه اول به ذهن همه ما می رسد، نبود شبکه های اجتماعی قوی داخلی هست؛ اما تمام ماجرا همین هست؟ اصلا به چه سبب ما در ایران شبکه اجتماعی پرقدرت داخلی نداریم؟وقتی که اعضاء قصد انتصاب کردن نرم افزاری را دارند نخستین مساله اعتماد کردن به آن هست، این که به آن نرم افزار اذن دهند به اطلاعات تلفن همراه دربردارنده دفترچه تلفن، گالری تصویر، فایل های حافظه تلفن همراه و … دسترسی داشته باشد.

در این ارتباط عبدالرضا هاشم زائی عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس به ایسنا گفت: بی اعتمادی و عدم تمایل مردم به استفاده از نرم افزار های داخلی به سبب بی اعتمادی به صداوسیما هست که این بی اعتمادی بر روی تمام زوایای ارتباط جمعی تاثیر گذاشته هست.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم در این زمینه گفته هست: “محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم در این زمینه گفته هست: “اکنون در شرایطی قرار داریم که حاکمیت ما و بیشتر کشورهای دنیا امکان اعمال قوانین بر شبکه های اجتماعی بین المللی را ندارند و البته آسان ترین راه حل، برای غلبه بر این تهدیدات نوین بستن فضا و بدنبال آن سردادن آواز ضرورت توسعه شبکه های داخلی، آن هم از جنس تنها تکنولوژی و بدون توجه به سایر پارامترها من جمله حریم شخصی و آسانی ابراز اظهار مشروع هست، غافل از آن که عقب نگاه داشتن کشور از علم روز خود یک تهدید بزرگ دیگر هست.”

توجه به حریم شخصی و آسانی ابراز اظهار مشروع از نکته هایی هست که آقای وزیر هم بر روی آن تاکید دارد، اما نکته ای مهمتر در اینجا وجود دارد که آذری جهرمی در مطلبی دیگر این طور به آن تاکید می کند: “”توجه به حریم شخصی و آسانی ابراز اظهار مشروع از نکته هایی هست که آقای وزیر هم بر روی آن تاکید دارد، اما نکته ای مهمتر در اینجا وجود دارد که آذری جهرمی در مطلبی دیگر این طور به آن تاکید می کند: “سرویس های محلی برای توسعه علاوه بر حمایت مالی، نیازمند امان نامه ای در حوزه های قضائی و امنیتی می باشند که علی الظاهر دولت یک تنه قادر به عرضه چنین مضامینی نیست.”

آذری جهرمی در مناظره مذکور اظهار می کند که چنانچه کاربری محتوای مجرمانه در یک سرویس داخلی بارگذاری کند، علاوه بر شخص منتشر کننده، مسیولیت قضایی آن گناه دامن گیر سرویس دهنده هم می باشد.

این دو با اهمیت در کنار عوامل دیگر موجب شده تا شبکه های اجتماعی خارجی به خوبی بتوانند در کشور ما بازار پیدا نمایند و جایگزینی یکی بعد از دیگری نشان داده که بستن آنان راه حل نیست و مردم در انتظار توسعه و ایجاد شبکه داخلی مدنظرشان که اولویت های آنان را پوشش دهد نمی مثل و دغدغه های خود را از طریق شبکه های اجتماعی بیگانه رفع می کنند.

پیام رسان ها هر ساله بیشتر از سه هزار میلیارد تومان درآمد برای بخش داخلی خواهند داشت که اکنون این درآمد از دست کشور می رود. اما بخش مادی آن اصلا با اهمیت نیست، سؤال این هست که امنیت ملی تا تا چه اندازه برای تمام ما با تمام گرایش های سیاسی اهمیت دارد؟ مطمئنا تمام ابعاد زندگی ما در بستر امنیت امکان پذیر می باشد.

سرورهای پیام رسان های خارجی در کشورهایی مثل روسیه، انگلیس، ایالات متحده آمریکا و … قرار دارد و گمان کنید چه ظرفیت از اطلاعاتی در اختیارشان قرار می گیرد وقتی که ۴۰ میلیون و به عبارتی نصف جمعیت یک کشور از یک پیام رسان استفاده می کنند، این که جامعه هدفی که از نرم افزار استفاده می نماید به چه موضوعاتی علاقه مند هست و نقاط قوت و ضعفش چیست و یک کشور طبق این آمار دقیق و جزیی چه کارهای نرمی توان دارد بر علیه کشورهای هدفش انجام دهد؟

قرار دارد و گمان کنید چه ظرفیت از اطلاعاتی در اختیارشان قرار می گیرد وقتی که ۴۰ میلیون و به عبارتی نصف جمعیت یک کشور از یک پیام رسان استفاده می کنند، این که جامعه هدفی که از نرم افزار استفاده می نماید به چه موضوعاتی علاقه مند هست و نقاط قوت و ضعفش چیست و یک کشور طبق این آمار دقیق و جزیی چه کارهای نرمی توان دارد بر علیه کشورهای هدفش انجام دهد؟امید هست که با اندیشیدن تدبیرهای لازم از لحاظ فنی، قضایی و محتوایی بستر لازم برای شکل گیری و رایج شدن یک پیام رسان داخلی امن فراهم شود تا ضمن جلوگیری از سواستفاده های احتمالی دشمنان این مرز و بوم، بتوان از فضای اقتصادی پررونق آن هم برخوردار گردید.

یادداشت از: سیدآرش هاشمی، خبرنگار ایسنامنطقه خراسان

انتهای پیام