تاریخ: ۱۱:۱۰ :: ۱۳۹۷/۰۳/۲۷
اعتراض مجلس به صادر کردن پروانه مخصوص برای شکارچیان آمریکایی

خبرگزاری میزان: خطر انقراض نسل‌های متفاوت گونه‌های جانوری در حالی این روز‌ها به عنوان هشداری جدی مطرح هست که مسئولین محیط زیست به دستاویز ارزآوری اقدام به صادر کردن مجوز شکار برای شکارچیان خارجی می‌کنند. صادر کردن پروانه مخصوص برای شکارچیان آمریکایی در خرداد ماه سال جاری در زیستگاه ارزشمندی مثل پناهگاه حیات وحش حیدری […]

خبرگزاری میزان: خطر انقراض نسل‌های متفاوت گونه‌های جانوری در حالی این روز‌ها به عنوان هشداری جدی مطرح هست که مسئولین محیط زیست به دستاویز ارزآوری اقدام به صادر کردن مجوز شکار برای شکارچیان خارجی می‌کنند.

صادر کردن پروانه مخصوص برای شکارچیان آمریکایی در خرداد ماه سال جاری در زیستگاه ارزشمندی مثل پناهگاه حیات وحش حیدری در حالی صدای اعتراض‌های فعالین محیط زیست را درآورده که گفته می‌شود کشور از نظر گونه‌های جانوری در شرایطی هست که غالب گونه‌ها در حال افت شدید و در مواردی در خطر انقراض می باشند.

آنطور که خانه ملت گزارش داده هست، قبول کنندگان صادر کردن چنین مجوز‌هایی در حالی کارهای در این زمینه را نوعی ارزآوری برای کشور دانسته و مدعا می‌کنند به دنبال متورم شدن جمعیت چارپایان در زیستگاه‌ها، کاهش جمعیت آن‌ها از طریق شکار ضروری هست که بار‌ها مسئولین سازمان مراقبت محیط زیست خشکسالی، کم بودن مراجع آب و علوفه را عامل کاهش جمعیت چارپایان در زیستگاه‌ها عنوان نموده اند.

در چنین شرایطی فعالیت شرکت‌هایی مثل یاسمین ایران به مدیریت اسرافیل شفیع زاده که اقدام به سازگاری برای ورود گردشگر شکار می‌کند نمکی بر زخم حیات وحش کشور هست، مجموعه‌ای که مدعی هست در مسیر توسعه پایدار محیط زیست گام بر می‌دارد فارغ از اینکه امروزه در زیادی از کشور‌ها و به منظور حرکت در مسیر توسعه پایدار محیط زیست مجوزی برای شکار صادر نمی‌شود.

پر بدیهی هست که محافظت حیات وحش در بیشتر کشور‌های دنیا بویژه کشور‌های توسعه یافته در اولویت دستورکار مسئولین حوزه محیط زیست قرار دارد تاجاییکه در جهت تحقق این با اهمیت کمپین‌های پشتیبانی از حیوانات راه اندازی نموده و با فرهنگسازی اهتمام در محافظت گونه‌های متفاوت جانوری دارند، اما در ایران جدیدا صادر کردن مجوز شکار اسباب خوشگذرانی عده ای شکارچی خارجی را فراهم کرده که در قالب گردشگر، اما در واقع به عنوان قاتلان محیط زیست وارد کشور شده و توانسته اند دست به کاری بزنند که در میهن شان از آن تحت عنوان فجایع بشری یاد می‌شود.

به دنبال هشدار‌ها مبنی بر خطر انقراض گونه‌های نادر جانوری بود که سازمان محیط زیست از سال ۹۲ طرح ممنوعیت ۵ سال شکار چارپایان را به اجرا گذاشت؛ برنامه ای که به گفته فعالین محیط زیست اگر هم مدت آن هم به انتهاء دست یافته باشد دو مرتبه هم نباید فرصتی برای صادر کردن دو مرتبه مجوز شکار باشد، زیرا شرایط اقلیمی کشور از ۵ سال گذشته تاحالا به وضع تعادل نرسیده تا امکان بهره برداری منطقی از طبیعت وجود داشته باشد.

اکبری: حضور توریسم شکار در کشور هیچ توجیهی ندارد

این مطلبو از دست ندید!  خوزستان| بهار با شکوفه‌های زودهنگام در بهبهان به روایت تصاویر

وی با اشاره به وضع اقلیمی کشور صادر کردن هرگونه مجوز شکار را غیرموجه قرائت کرد و تاکید کرد: هم حالا و با توجه به وضع اقلیمی کشور غالب گونه‌های جانوری در شرایط افت شدید و گاها انقراض می باشند، در نتیجه در چنین شرایطی تراکم گونه‌های جانوری نداریم که گمان کنیم امکان صادر کردن مجوز شکار وجود دارد.

اکبری دنبال کرد: اینکه عده ای شکارچی خارجی وارد کشور شده و گونه‌های جانوری ما بقی در شرایط اقلیمی بسیار سخت موجود را به دست کم برسانند نه فقط هیچ توجیهی ندارد لکن جای این نگرانی هست که گونه‌ها به مرز انقراض برسند.

ضمن اینکه امروز در زیادی از کشور‌ها صادر کردن مجور شکار ممنوع بوده بر این اساس با کدام منطقی در کشور ایران با شرایط نامساعد، مجوز شکار آن هم برای خارجی‌ها صادر می‌شود که این اقدام ناشایست علت بدنامی هم خواهد گردید.

وی با تاکید بر اینکه سازمان محیط زیست به عنوان متولی کلیدی در راستای مراقبت از گونه‌های جانوری باید پاسخگوی صادر کردن چنین مجوز‌هایی باشد، اضافه کرد: سازمان محیط زیست به صورت قطع باید از صادر کردن چنین مجوز‌هایی جلوگیری کرده که در این زمینه ما به عنوان نمایندگان مجلس تذکر‌های لازم را در صحن علنی خطاب به مسئولین اجرایی خواهیم داد و این مبحث را بصورت جدی پیگیری خواهیم کرد.

کوچکی نژاد: محیط زیست باید از صادر کردن مجوز شکار برای شکارچیان خارجی اجتناب کند

جبار کوچکی نژاد نایب ریاست فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس نیز در صحبت با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در انتقاد به صادر کردن مجوز شکار در منطقه های مراقبت شده برای شکارچیان خارجی گفت: وقتی شکارچیان بیگانه وارد کشور می‌شوند تنها می‌توانند از ابزارها موجود در طبیعت استفاده کنند، اما نمی‌توانند به شکار حیوانات بپردازند.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، دنبال کرد: نباید حتی از سوی وزارت امور خارجه یا سازمان میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری و یا سازمان محیط زیست برای گردشگران خارجی مجوز شکار صادر شود، کما اینکه وقتی گردشگران ایرانی به سایر کشور‌ها سفر می‌کنند برای آن‌ها مجوز شکار صادر نمی‌شود.

وی تصریح نمود: بی‌تردید سازمان محیط زیست باید از صادر کردن مجوز شکار برای شکارچیان خارجی اجتناب کند.

نایب ریاست فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس شورای اسلامی، از ورود مجلس به مبحث صادر کردن مجوز برای شکارچیان خارجی اطلاع داد و تاکید کرد: این مبحث را در مجلس پیگیری کرده و درباره آن به سازمان مراقبت محیط زیست تذکر خواهیم داد.